Haberler

‘BURSA FESTİVALİ’NDE 50. YIL COŞKUSU

Font Boyutu

17 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

‘BURSA FESTİVALİ’NDE 50. YIL COŞKUSU
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN BU YIL 50.’Sİ DÜZENLENEN ‘ULUSLARARASI BURSA FESTİVALİ’, YARIM ASRA YAKIŞIR MUHTEŞEM BİR KONSERLE BAŞLADI.
- AÇILIŞ KONSERİNDE, BURSA BÖLGE DEVLET SENFONİ ORKESTRASI, USTA PİYANO SANATÇILARI GÜHER VE SÜHER PEKİNEL İLE AYNI SAHNEYİ PAYLAŞTI.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE: “FESTİVALLER KÜLTÜRLERİ, DOSTLARI, HALKLARI VE GÜZELLİKLERİ BULUŞTURUYOR. DOSTLUK VE KARDEŞLİK MESAJLARI BURSA’DAN TÜM DÜNYAYA YAYILIYOR” DEDİ.

BURSA – Türkiye’nin en uzun soluklu festivali olan ve bu yıl 50. kez gerçekleştirilen ‘Uluslararası Bursa Festivali’nin açılış konserinde; Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO) ile piyano sanatçıları Güher ve Süher Pekinel, muhteşem bir konsere imza attı.

Büyükşehir Belediyesi Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından bu yıl 50. kez hayata geçirilen ‘Uluslararası Bursa Festivali’, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda coşkulu başladı. Usta gazeteciler Doğan Hızlan ve Can Ataklı da festivalin onur konukları arasındaydı.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Recep Altepe, ‘Uluslararası Bursa Festivali’nin 50 yılında özel programların gerçekleştirileceğini söyledi. Festivalle ilgili bilgiler veren Başkan Altepe, “Şehirler, kültürlerin ve medeniyetlerin yatağıdır. Festivaller kültürlerin, dostların, halkların ve güzelliklerin buluştuğu güzel organizasyonlardır. Dostluk ve kardeşlik mesajları bu sayede tüm dünyaya yayılıyor. Bursa, kültür medeniyet ve tarih başkenti” diye konuştu.

“Geleneklerimiz değerlerimizdir”
Bursa’da kültürün yaşatılmasıyla ilgili yoğun faaliyetlerin sürdüğünü ifade eden Başkan Altepe, “Geleneklerimiz değerlerimizdir. Bursa’nın en güzel geleneksel değerlerinden biri olan festivalimiz en uzun soluklu festival olma özelliği taşıyor. Bu festivali de renkli ve dolu dolu yaşayacağız. Bugünden itibaren Temmuz ayı sonuna kadar yaklaşık 1,5 ay boyunca kültürler Bursa’da buluşacak, kültür ve sanat dünya gündemine taşınacak. Bursa Festivali, sadece Bursa’nın değil aynı zamanda ülkemizin de en uzun soluklu festivalidir” dedi.
Başkan Altepe, Bursa Festivali’nin hemen ardından Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması ile Bursa’nın şenleneceğini belirterek, 7-12 Temmuz tarihlerinde 41 ülkeden konukların geleceğini ve 15-30 Temmuz tarihleri arasında ise Beyaz Koza yaz konserlerinin yapılacağını anlattı.

“Bursa, kimlikli bir şehir”
Bursa Valisi Şahabettin Harput da festivalin önemine değinerek, “Bursa, kimlikli bir şehir. Bu şehir, dünya üzerinde büyük isimleri gururla yetiştirmiş ve temsil etmiş bir şehir. Bu festival de Bursa’yı temsil edecek. Siz festivale ne kadar sahip çıkarsanız sanatın gelişmesine de o kadar destek olmuş olacaksınız” dedi.
BKSTV Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik, gecede yaptığı konuşmada, “Bursa’da 50. yılını yaşadığımız festivalin açılışını BBDSO ve dünya değerlerimiz Güher ve Süher Pekinel ile yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
Gecede, BKSTV onur ödülü, BKSTV eski genel sekreterlerinden 2 yıl önce vefat eden Ömer Ersöz’e verildi. Gazeteci Doğan Hızlan, Ersöz adına ailesine teslim etmek üzere verilen plaketi, Mehmet Erbak’a takdim etti. Programda ayrıca festivale sponsor olan firmalara da teşekkür plaketlerini Başkan Altepe verdi.
Keyifli gecede Howard Griffiths’in şefliğinde sahneye çıkan BBDSO’ya dünyaca ünlü piyano sanatçıları Güher ve Süher Pekinel eşlik etti. Bursalı sanatseverler, keyifli gecede Rossini’nin La Cenerentola Uvertürü, Mozart’ın mi bemol Majör ikili piyano konçertosu, Shostakovich’in Bale suiti ve Tchaikovsky’nin İtalyan Capricciosu gibi özel eserler seslendirildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 17.06.2011 | Okunma sayısı:8056

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu