Haberler

BURSA FAS'A MODEL OLUYOR

Font Boyutu

Tarihi mirasın korunması yönündeki çalışmalarla yurtdışında adından söz ettiren Bursa, Fas’a da model olacak.

Fas’ın Başkenti Rabat’ın Belediye Başkanı Fathallah Oualalou, Marmara Belediyeler Birliği’nin resmi temasları için ülkesini ziyaret eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den tarihi mirasın korunması çalışmalarında destek istedi. Başkan Altepe, gerekli desteğin sağlanacağını belirterek, Bursa ile Rabat arasında tarihi miras ve kültür alanında işbirliği protokolüne imzasını attı.

 

“Tecrübenizden yararlanmak istiyoruz”

Marmara Belediyeler Birliği tarafından Fas Krallığı’na düzenlenen resmi ziyaret, Birlik Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe başkanlığında gerçekleştirildi. Fas’ın başkenti Rabat’ta Belediye Başkanı Fathallah Oualalou tarafından karşılanan heyet, ülkenin tarihi mekanlarını gezerek belediyenin çalışmaları hakkında brifing aldı. Özellikle tarihi mirasın korunması çalışmalarında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den destek isteyen Rabat Belediye Başkanı Fathallah Oualalou, “Kadim tarihi ve zengin mirası ile dünyanın önemli şehirlerinden biri olan Bursa ile ortak faaliyetler yürütmek istiyoruz. Bu işbirliğinin iki ülke arasında var olan dostluk ilişkilerini daha da iyi düzeye taşıyacağına inanıyoruz. Özellikle Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi dokuyu koruma ve restorasyon çalışmaları alanındaki tecrübesinden yararlanmak istiyoruz” dedi.

 

Protokol imzalandı

Gerek Osmangazi Belediye Başkanlığı gerekse Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde kaderine terk edilen ecdad yadigarı tarihi eserlerin ayağa kaldırılması konusunda önemli çalışmalara imza atan Başkan Altepe ise Rabat’a gerekli desteği sağlayacaklarını söyledi. Görüşmenin ardından Bursa ile Rabat arasında tarihi miras ve kültür alanında işbirliği protokolü imzalandı. Rabat Belediye Başkanı Oualalou, bu konuda yapılan çalışmaları yerinde görmek için en kısa zamanda Bursa’yı ziyaret edeceklerini de sözlerine ekledi.

 

Heyet ‘Afrika Zirvesi’ne katılacak

Başkan Recep Altepe’nin yanı sıra Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Recep Bozlağan, AB ve Uluslararası İlişkiler Direktörü Murat Daoudov, Birlik iştiraki olan Marmara Belde Yapım Şirketi Temsilcisi Birgül Gayretli ile Fatih, Bağcılar ve Çerkezköy belediyeleri temsilcilerinin de yer aldığı heyet, Kazablanka kentinde de temaslarda bulundu. Ülkenin ekonomi merkezi olan Kazablanka’da Belediye Başkan Vekili Abdurrahim Outass ve Kazablanka Bölge İdaresi yetkilileri tarafından karşılanan heyet, burada da belediye çalışmaları konusunda bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Marmara Belediyeler Birliği heyeti, Marakeş’te yapılacak Afrika Belediye Başkanları Zirvesi’ne de katılacak.

Tarih: 15.12.2009 | Okunma sayısı:5119

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir