Haberler

BURSA ERKEK LİSESİ’NİN TARİHİ BUGÜNE TAŞINDI

Font Boyutu

29 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

BURSA ERKEK LİSESİ’NİN TARİHİ BUGÜNE TAŞINDI
- BURSA’NIN EN ESKİ OKULLARINDAN OLAN VE BU YIL 128 YILINI DOLDURAN BURSA ANADOLU ERKEK LİSESİ’NİN TARİHİNİ GÜNYÜZÜNE ÇIKARAN ‘BURSA MEKTEB-İ SULTANİSİ’ KİTABI, KENT BELLEĞİNE KAZANDIRILDI.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN SOYUT MİRASI AÇIĞA ÇIKARAN ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA HAZIRLANAN ESER, BURSA ERKEK LİSESİ MEZUNLARINA DUYGUSAL ANLAR YAŞATTI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin soyut mirasının öne çıkarılması hedefiyle, “Bursa Mekteb-i Sultanisi” adıyla kent belleğine kazandırılan eser, Bursa Anadolu Erkek Lisesi’nin tarihini tüm yönleriyle bugüne taşıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tören öncesi Bursa Anadolu Erkek Lisesi’ni gezdi. Başkan Altepe, okulun bahçesinde yapılan tanıtımda, 1883 yılında kurulan lisenin Bursa’ya çok değerli isimler kazandırdığını söyleyerek, “Bursa Erkek Lisesi Bursa’nın önemli kent ziynetlerinden, köklü eğitim kurumlarından biri. Yaklaşık 1,5 asra yakın geçmişiyle, Bursa’ya çok değerli yöneticiler, sanatçılar, idareciler yetiştiren bu okula her zaman destek vermeye hazırız. Okulun tekrar restore edilmesi gerekiyor, bahçenin düzenlenmesi ve spor salonunun yapılması konusunda her türlü katkıyı vereceğiz. Bu okul Bursa’ya ve milletimize çok şey kazandırdı. Bu okulun düzenlenerek, uzun zaman eğitim vermesi için gerekeni yapacağız” dedi.

“Önemli isimler bu okulda eğitim gördü”
Bursa’nın kültür ve medeniyet başkenti olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Şehrin yaşayan canlı bir tarih şehri olması yönünde gerekeni yapıyoruz. Bursa ile ilgili her alanda eserlerimizi gerçekleştiriyoruz. Eğitim kurumlarımızı da tüm değerleriyle bugüne taşıyoruz. Bursa Erkek Lisesi de Bursa’nın en eski, en köklü eğitim kurumlarından biri. Burada çalışan iz bırakan Reşat Nuri Güntekin, Ziya Samar gibi öğretmenler var. Sait Faik Abasıyanık da ilk hikayesini burada yazmış. Sosyal, kültürel, tarihiyle bütünleşmiş Bursa’nın mümtaz kurumlarından biri olan okulumuzun tarihi bir kitapta toplandı” diye konuştu.
Başkan Altepe, daha sonra Bursa Araştırmaları Derneği tarafından hazırlanan ve Kültür A.Ş.’nin yayını olan eseri, okulun en eski mezunlarına armağan etti.

Başkan Altepe’ye teşekkür
Bursa Erkek Lisesi Mezunlar Derneği (BELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Cenkçiler, okulun kitabını hazırlamayı her zaman istediklerini belirterek, bu hayali gerçeğe dönüştüren Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.
Bursa Anadolu Erkek Lisesi Müdürü Murat Çağlayan, okulun kuruluşunun 128. yılını kutladıklrını belirterek, bugüne kadar oldu gibi bubdan sonra da Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, ailesini vatanını seven iyi birer yurttaş olarak öğrenci yetiştirmeyi ifade etti. Erkek Lisesi’nde 55 öğretmen ve 785 öğrenci eğitim öğretim dönemi geçirdiklerini kaydeden Çağlayan, öğrencilerin ÖSS’ye yerleştirilmesi bakımından 2. sırada olduklarını ve bu başarıyı daha da ileriye taşımaya devam ettiklerini ifade etti.
Bursa Erkek Lisesi mezunları adına okuldan 1949 yılında mezun olan Hüsamettin Örüç, yaşamı boyunca bu önemli eğitim kurumundan mezun olmanın haklı gururunu yaşadığını söyledi. Dost ve kardeşlik ortamını yaşatan buluşmanın önemine değinen Örüç, “Genç kardeşlerimize de içinde bulundukları bu irfan yuvasının kendilerine önemli başarılar kazandıracağına inanıyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye de uzun zamandır istediğimiz ve anılarımızı yaşatan bu kitabın hazırlanmasına destek verdiğinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
Bursa Erkek Lisesi’nin en küçük öğrencisi Nazmi Bekdemir de okulla ilgili duygularını, heyecanını ve hedeflerini anlattı. Törende, öğrencilerden oluşan koro ise Bursa Erkek Lisesi marşını söyleyerek, konukları neşelendirdi. Başkan Altepe, törenin sonunda okulun mezunları için kitap imzaladı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 29.05.2011 | Okunma sayısı:9727

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu