Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Anasayfa > Haberler

Bursa´da kurtuluş coşkusu

Sitenizde Yayınlayın...

11 EYLÜL 2017

BASIN BÜLTENİ

BURSA’DA KURTULUŞ COŞKUSU

-          BURSA’NIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 95. YILDÖNÜMÜ, TÖRENLERLE KUTLANDI.

-          İÇİŞLERİ ESKİ BAKANI EFKAN ALA, BURSA VALİSİ İZZETTİN KÜÇÜK VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’NİN KATILIMIYLA TOPHANE’DEKİ SALTANAT KAPIDAN START ALAN TÖRENLER, BURSA KENT MÜZESİ ÖNÜNDE KURULAN PLATFORMDA DEVAM ETTİ.

-          KENDİLERİNE 95 YIL ÖNCE YAŞANABİLİR BİR BURSA BIRAKAN ŞEHİT VE GAZİLERİ, BİR KEZ DAHA RAHMET VE MİNNETLE ANDIKLARINI BELİRTEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, AZİZ BİR EMANET OLAN BURSA’YI HER YÖNÜYLE YAŞANABİLİR ŞEKİLDE GELECEĞE TAŞIMANIN ÇABASI İÇERİSİNDE OLDUKLARINI SÖYLEDİ.

BURSA - Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıldönümü, törenlerle kutlandı. İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, Bursa Valisi İzzettin Küçük ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katılımıyla Tophane’deki Saltanat Kapıdan start alan törenler, Bursa Kent Müzesi önünde kurulan platformda devam etti. Kendilerine 95 yıl önce yaşanabilir bir Bursa bırakan şehit ve gazileri, bir kez daha rahmet ve minnetle andıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, aziz bir emanet olan Bursa’yı her yönüyle yaşanabilir şekilde geleceğe taşımanın çabası içerisinde olduklarını söyledi.

Valilik ve Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yılı kutlama programı, her yıl olduğu gibi bu yıl da renkli görüntülerle başladı. İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu ve protokol üyeleri, Tophane Saltanat Kapı önünden başlayan kortej yürüyüşüyle kutlamalara start verdi. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa Şubesi üyeleri, kılıç kalkan ekibi ve mehter takımıyla birlikte marşlar eşliğinde Tophane yamaçlarından Atatürk Caddesi’ne inen protokol üyeleri, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu. Kutlamalar daha sonra Heykel Kent Müzesi önünde kurulan platformda devam etti.

Kent Müzesi önündeki törenlerde bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kendilerine 95 yıl önce yaşanılabilir şehir bırakan şehit ve gazileri rahmet ve minnetle andıklarını söyledi. Konuşmasında anmaların anlamalara açılan bir kapı olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, tarihteki önemli zaman dilimlerinin geleceği inşa çalışmaları anlamında bir yol gösterici niteliğinde olduğunu ifade etti. Tarihi bilmeyen ve ona sahip çıkmayan milletlerin geleceğinin olmayacağının altını çizen Başkan Altepe, bu tip özel günlerin en önemli kazanımının genç nesillerinin bu toprakların nasıl vatan olduğunu öğrenmesi olduğunu kaydetti. Bursa’nın kurtuluşu gibi özel günlerin milli birlik ve beraberliği sağlayan, güçlendiren özel bir maya olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Değil mi ki en son yaşadığımız darbe kalkışmasına milletçe 100 yıl öncesinin ruhuyla karşılık verdik. Bu ruhu kaybetmediğimiz sürece, karşımıza çıkabilecek her engeli aşarız. Evet, geleceğimizi tarihi doğru okuyarak kuracağız. Bizler bu gerçekten hareketle, ecdadımızın emaneti olan bu şehri tüm değerleriyle birlikte geleceğe taşıma gayretindeyiz. Bize bu şehri emanet edenler vefa borcumuzu ancak bu şekilde ödeyebiliriz. Hedefimiz; büyük fedakarlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin bu müstesna kentini daha yaşanılabilir kılmaktır” dedi.  

Başkan Altepe, 11 eylül 1922’de kazanılan zaferin coşkusunu gelecek nesillerin de yaşayacağına değindi. Bursa’nın kurtuluşuna emek veren başka Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitleri saygıyla andıklarını ifade eden Başkan Altepe, “11 Eylül Kurtuluş Günümüz hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

Bursa Mehter Takımı, Arnavutluk ve Kıbrıs gösteri ekipleri, aldıkları sahnelerle kurtuluş coşkusunu ikiye katladı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

 

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 


Tüm Ekleri İndir

Haber Yayın Tarihi: 11 Eylül 2017 Saat 13:07

Okunma Sayısı: 1188

   
< Önceki HaberSonraki Haber >

Diğer Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Haber Arşivi

 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
sinema
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları