Haberler

Bursa Camii´nde katlar yükseliyor

Font Boyutu

 21 MAYIS 2016

BASIN BÜLTENİ

BURSA CAMİİ’NDE KATLAR YÜKSELİYOR

-          BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ÖNCÜLÜĞÜNDE BURSALI İŞADAMLARI TARAFINDAN KIRCAALİ’DE İNŞA EDİLEN VE BULGARİSTAN’IN EN BÜYÜK MABEDİ OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIYACAK BURSA CAMİİ’NDE KAT ÇALIŞMALARI BAŞLADI.

-          BÜROKRATLARIYLA BİRLİKTE İNŞAAT ALANINDA İNCELEMELERDE BULUNAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ARDA NEHRİ’NİN BATISINDA HAKİM BİR TEPEDE KONUŞLANAN BURSA CAMİİ’NİN TAMAMLANDIĞINDA 3600 METREKARELİK ALANIYLA DEV BİR KÜLTÜR MERKEZİ OLARAK HİZMET VERECEĞİNİ SÖYLEDİ.

BULGARİSTAN - Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Bursalı işadamları tarafından Kırcaali’de inşa edilen ve Bulgaristan’ın en büyük mabedi olma özelliğini taşıyacak Bursa Camii’nde kat çalışmaları başladı. Bürokratlarıyla birlikte inşaat alanında incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Arda Nehri’nin batısında hakim bir tepede konuşlanan Bursa Camii’nin tamamlandığında 3600 metrekarelik alanıyla dev bir kültür merkezi olarak hizmet vereceğini söyledi.

Başkan Altepe, 19 Mayıs Cebel Şehitlerini Anma ve Cebel Bayramı için geldiği Bulgaristan’da Kırcaali’de inşaat çalışmaları devam eden Bursa Camii alanını da ziyaret etti. Temel aşaması tamamlanan ve kat çalışmaları başlayan caminin hakim tepede bulunması dolayısıyla Kırcaali’nin her bir bölgesinden görülebileceğini kaydeden Başkan Altepe, uzun yıllar yapılması düşünülen yatırımın Bursa’ya ve Bursalı işadamlarına nasip olduğunu ifade etti. Proje ve inşaat çalışmalarının Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Bursalı işadamları tarafından sürdürüldüğünü, Bursa Camii ve İslam Kültür Merkezi’nin temelleri üzerinde hızla yükseldiğini belirten Başkan Altepe, “Burası tamamlandığında inşallah Bulgaristan bölgesinin en büyük kültür merkezi ve külliyesi olacak. Toplam arsası 3600 metrekare. Kırcaali Belediyesi’nin tahsis ettiği bu alana 3000 metrekare taban alanlı bir inşaat ve üzerine 750 metrekare taban alanlı bir cami yapıyoruz” dedi.

Bursa Camii ve İslam Kültür Merkezi’nin bölgeye yakışacağını, Kırcaali için bir gerdanlık olacağını söyleyen Başkan Altepe, inşaat çalışmalarının ‘kapalı alanda 1500 kişinin ibadet edebileceği’ ve ‘aynı anda 5000 kişinin kullanabileceği’ şekilde sürdürüldüğünü kaydetti. Şu anda temel aşamasının sona erdiğini ve zor kısımlarının yükselmeye başladığını ifade eden Başkan Altepe, “Projeye destek veren Bursalı tüm işadamlarına teşekkür ediyorum. Yine onların desteğiyle camimiz kısa sürede ortaya çıkacak. İnşallah en kısa zamanda da açılışını gerçekleştirmiş olacağız. Bunun için gayret ediyoruz. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Başkan Altepe’nin Bursa Camii ve İslam Kültür Merkezi alanında gerçekleştirdiği ziyarette hazır bulunan Kırcaali Müftüsü İlhan Mehmet ise Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe önderliğinde inşa edilen caminin Balkanların en güzel mabetlerinden biri olacağını kaydetti. Yatırımın bölgenin çevresini değiştireceğine inandığını belirten Mehmet, “Çocuklarımızın Kur’an-ı Kerim öğreneceği, vatandaşlarımıza yönelik konferansların düzenleneceği, Müslümanların bir araya gelip çaylarını yudumlayabileceği bu külliyeyi bizlere kazandıran başkanımıza, Bursalı işadamlarına ve Bursa halkına çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe’nin cami ziyaretinde yatırımın hayırlı hizmetlerde kullanılması dileğiyle 3 adet kurban da kesildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 21.05.2016 | Okunma sayısı:5861

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu