Haberler

BURSA BİLİM VE TEKNOLOJİDE ÖRNEK OLACAK

Font Boyutu

6 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

BURSA BİLİM VE TEKNOLOJİDE ÖRNEK OLACAK
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPTIRILACAK BİLİM VE TEKNOLOJİ MERKEZİ’NDE SERGİLENECEK EKİPMANLAR, BURSA’YA GETİRİLİYOR.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor. Merkezde kullanılacak olan ve Hollanda´da üretimi gerçekleşen 40 ürün Bursa´ya geldi.

Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde sergilenecek ekipmanlar günden güne temin edilmeye başlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Kültür A.Ş.’de sergilenen yeni ürünleri inceledi. Büyükşehir Belediyesi adına projeyi yürüten Bursa Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıfat Bakan, inceleme sırasında yeni ürünlerin çalışma sistemleriyle ilgili bilgiler verdi. Donanım ve kapsamı bakımından Türkiye’de bir ilk olacak Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde sergilenmesi için Hollanda’da üretilen ekipmanların getirildiğini kaydeden Bakan, Almanya ve Türkiye’de de bazı ekipmanların üretildiğini söyledi. Çocuklara eğlenceyle eğitimi bir arada sunacak düzenekleri ilgiyle inceleyen Başkan Altepe, BUTTİM fuar alanının karşısındaki alana yapılacak olan merkezin görsel, işitsel, deneysel düzeneklerle fizik, mekanik, statik, elektrik, enerji, magnetizm, ışık, renkler, biyoloji, tıp, anatomi, DNA, astronomi, su dinamiği, matematik, ısı, yön bulma, koku, tat, dokunma, ses, bakış açısı ve kimya alanlarında çocuklara eğlenceyle eğitimin bir arada verileceğini söyledi.

Türkiye’de bir ilk
Türkiye’de bir ilke imza atacak olan merkez için Almanya´da üretilecek olan 30 adet deney düzeneği de önümüzdeki hafta Bursa’ya getirilecek. Mühendislik, ışık, enerji, su, dijital teknolojiler başta olmak üzere birçok farklı konunun ele alındığı deney düzenekleri bulunan ürünlerin bir kısmı halen Kültür A.Ş. önündeki deneme alanında sergileniyor. Bursa’nın yanı sıra çevre illerin de yararlanacağı ve yaklaşık 30 milyon nüfusa direk hitap edecek olan merkez için 210 farklı deney düzeneği ve 5 farklı özel tasarım hazırlanıyor. Bu yoğunluğu kaldıracak sağlamlıkta ve kalitede bir merkez oluşturulması için de dünyanın en iyi üreticileri ile çalışılıyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 06.06.2011 | Okunma sayısı:6477

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu