Haberler

“BURSA BELGELİĞİNE YENİ BİR ESER DAHA”

Font Boyutu

28 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

“BURSA BELGELİĞİNE YENİ BİR ESER DAHA”
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KENTİN SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRASININ ÖN ÖNEMLİ ESERLERİNDEN BİRİ OLAN ‘HEYKEL ÖNÜ FOTOĞRAFLARI SERGİSİ KİTABI’NI BURSA BELGELİĞİNE KAZANDIRDI.
- BURSALILARIN EN ÖNEMLİ BULUŞMA NOKTASI OLAN HEYKEL ÖNÜ İLE İLGİLİ HERKESİN BİR ANISININ BULUNDUĞUNU BELİRTEN BAŞKAN ALTEPE, BU ANILARI KİTAP SAYESİNDE GELECEK KUŞAKLARA AKTARACAKLARINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, somut kültürel miras çalışmalarını restorasyon projeleriyle sürdürürken, somut olmayan miras çalışmaları kapsamında yeni bir eseri daha Bursa belgeliğine kazandırdı. ‘Heykel Önü Fotoğrafları Sergisi Kitabı’ düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Büyükşehir Belediyesi’nin, Bursa Kütüğü, Kızık Köyleri, Çarşı’nın Öyküsü ve Ziraat Mektebi gibi somut olmayan kültürel mirası en iyi şekilde yansıtan eserlerine ‘Heykel Önü Fotoğrafları Sergisi Kitabı’ da eklendi. Özellikle Cumhuriyet dönemi sonrası Bursalıların buluşma noktası haline gelen Atatürk Heykeli önünde ve Atatürk Caddesi’nde çekilen 500’ü aşkın eski fotoğrafın yer aldığı kitap, Kent Müzesi’nde düzenlenen törenle tanıtıldı. Törene, Başkan Altepe’nin yanı sıra CHP Milletvekili Kemal Demirel, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar, Büyükşehir Belediyesi Projeler Koordinatörü Aziz Elbas, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Erdönmez ile kitapta fotoğrafları bulunan vatandaşlar katıldı.

“Anıları gelecek kuşaklara taşıyoruz”
Bursa’nın somut olan mirasını ayağa kaldırmak için ecdat yadigarı tüm eserleri tek tek restore ettiklerini belirten Başkan Altepe, bu çalışmaların yanında kimlikli kent Bursa’nın somut olmayan kültürel mirasını da her yönüyle gün yüzüne çıkarmaya çalıştıklarını kaydetti. Bu çalışmalar kapsamında Heykel Önü Fotoğrafları Sergisi Kitabı’nın da büyük önem taşıdığını vurgulayan Başka Altepe, “Heykel önü özellikle Cumhuriyet dönemi sonrası Bursalıların buluşma noktası oldu. Bu kentte yaşayan hemen hemen herkesin heykel önü ile ilgili mutlaka bir anısı vardır. Günümüzde bile çoğumuz buluşmak için heykel önünü adres gösteriyoruz. Bu anıların gelecek kuşaklara aktarılması anlamında bu kitabı Bursa belgeliğine kazandırdığımız için çok mutluyuz. Burada benim ilkokul yıllarında çekilmiş fotoğrafımın yanında babamın da fotoğrafları var. Bu eserin hazırlanmasında emeği geçenlere ve verdikleri fotoğraflarla katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Başkan Altepe, daha sonra fotoğraf sergisini gezip, kitaba fotoğraflarıyla katkıda bulunan vatandaşlara kitap hediye etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 28.10.2010 | Okunma sayısı:6020

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu