Haberler

Bursa, Almanya ile ilişkilerde de köprü oluyor

Font Boyutu

 05 ŞUBAT 2014

BASIN BÜLTENİ

BURSA, ALMANYA İLE İLİŞKİLERDE DE KÖPRÜ OLUYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE İLE ALMANYA OLDENBURG BELEDİYE BAŞKANI PROF.DR. GERD SCHWANDNER, ARASINDA İMZALANAN İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ KAPSAMINDA, TÜRK KÜLTÜRÜNÜN TANITILMASI AMACIYLA OLDENBURG’DA DÜZENLENECEK ‘TÜRKEİ BEGEGNUNGEN’ (TÜRKİYE BULUŞMALARI) ETKİNLİĞİNDE BURSA ETKİN BİR ROL OYNAYACAK.
- TÜRKİYE İLE ALMANYA ARASINDA TARİHTEN GELEN DOSTLUK BAĞLARI OLDUĞUNU, GÜNÜMÜZDE DE İKİ ÜLKE ARASINDA SIKI BİR EKONOMİK BAĞ OLDUĞUNU BELİRTEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BU ETKİNLİKLE EKONOMİNİN YANINDA SOSYAL VE KÜLTÜREL BAĞLARIN DAHA DA KUVVETLENECEĞİNİ SÖYLEDİ.
- ALMANYA OLDENBURG BELEDİYE BAŞKANI PROF. DR. GERD SCHWANDNER, KENDİLERİNİN BURSAGAZ’IN BÜYÜK HİSSEDARI ALMAN ENERJİ DEVİ EWA’NIN ORTAĞI OLDUĞUNU, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DE BURSAGAZ’IN ORTAĞI OLDUĞUNU HATIRLATARAK, ORTAKLAR ARASINDAKİ BU İŞBİRLİĞİNİ SOSYAL VE KÜLTÜREL ALANDA DA EN İYİ ŞEKİLDE GELİŞTİRMEYİ ARZULADIKLARINI VURGULADI.

BURSA - Bursa büyükşehir belediye başkanı recep Altepe ile Almanya Oldenburg Belediye Başkanı Prof.Dr. Gerd Schwandner, arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında, Türk kültürünün tanıtılması amacıyla Oldenburg’da düzenlenecek ‘Türkei Begegnungen’ (Türkiye Buluşmaları) etkinliğinde Bursa etkin bir rol oynayacak. Türkiye ile Almanya arasında tarihten gelen dostluk bağları olduğunu, günümüzde de iki ülke arasında sıkı bir ekonomik bağ olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu etkinlikle ekonominin yanında sosyal ve kültürel bağların daha da kuvvetleneceğini söyledi.

Bölgeye yaptığı yatırımlarla Türkiye ile Balkanlar arasında bir köprü görevi gören Bursa Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Türkiye – Almanya ilişkilerin de önemli bir görev üstleniyor. Bursagaz’ın büyük hissedarı Alman enerji devi EWA’nın ortağı olan Almanya Oldenburg Belediyesi ile Bursagaz’ın ortağı olan Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesine yönelik olarak önemli bir işbirliği protokolü imzalandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Oldenburg Belediye Başkanı Prof.Dr. Gerd Schwandner ile Dobruca Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen akşam yemeğinde bir araya geldi. Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola’nın da katıldığı yemeğin ardından iki belediye arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Oldenburg şehrindeki Türk etkisini gösterebilmek amacıyla 12 Mayıs’ta başlayacak olan yüksek kalite anlayışına sahip kültür festivali olan “Türkiye Buluşmaları” etkinliğinde Bursa aktif bir rol oynayacak. Türkiye’deki çağdaş sanat, toplum yapısı, ekonomi ve siyaset konularını kapsayan kültürel birçok etkinlik Oldenburg’da sergilenecek. Bursa Büyükşehir Belediyesi de gölge oyunundan, ipek böceğine, el sanatlarından tarihi kültürel mirasa kadar farklı alanlarda Bursa’yı Almanlara tanıtacak.

İki toplum daha da yakınlaşacak
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye ile Almanya arasında tarihten gelen bir dostluk olduğunu hatırlatarak, imzalanan işbirliği protokolü ile Bursa ve Oldenburg şehirleri arasında stratejik ortaklığın temellerinin de atıldığını söyledi. Almanya’da milyonlarca Türk vatandaşının yaşadığını hatırlatan Başkan Altepe, “Bir anlamda Bursagaz’ın iki ortağı olan Bursa ve Oldenburg olarak bu ortaklığı farklı alanlara taşımaya hazırlanıyoruz. Mayıs ayında başlayıp, yıl boyu devam edecek olan Oldenburg’daki etkinliklerde Türkiye’nin en iyi şekilde tanıtılmasını sağlayacağız. Bu etkinlik sayesinde iki toplum bir birbirine daha da yakınlaşacak” dedi.
Almanya Oldenburg Belediye Başkanı Prof. Dr. Gerd Schwandner da “Türkiye ve Almanya arasında gittikçe güçlenen ilişkiler ışığında, Türk ortaklarla birlikte güçlü ağlar yaratma arzusundayız. Oldenburg’un bu ortaklarından birinin Bursa olmasından da büyük onur duyacağız. Temel amacımız, günümüz Türkiye’sinin özgün bir portresini çizmek. Sergiler, konserler, oyunlar, müzakere ve konferanslar aracılığıyla, modern kültür ve sanata odaklanıyoruz. Hiçbir Alman, Türkler kadar Türkiye hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olamaz. ‘Türkei Begegnungen’in olabildiğince gerçekçi ve iyi bir temsil olmasını istiyorsak, Türklerin yardımına ihtiyacımız olacak. Bu konudaki desteğinizden büyük mutluluk duyarız. Umarım ki bu, şehirlerimiz arasında stratejik bir ortaklığın ilk adımı olur” dedi.
Konuşmaların ardından iki başkan arasında işbirliği protokolü imzalanırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konuk başkana el yapımı Bursa bıçağı hediye etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 05.02.2014 | Okunma sayısı:3374

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu