Haberler

BURSA, ABD’YE ÖRNEK OLUYOR

Font Boyutu

17 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

BURSA, ABD’YE ÖRNEK OLUYOR
- AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NİN (ABD) CALIFORNIA EYALETİ RIVERSIDE BELEDİYESİ ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ KRISTIN TIILQUIST BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜ’NÜ ZİYARET EDEREK ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİ ALDI.

BURSA – Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından verilen görev ile Türkiye’deki yerel yönetim özel kalem müdürlüğü sistemi hakkında inceleme yapmak üzere Bursa’ya gelen California Eyaleti Riverside Belediyesi Özel Kalem Müdürü Kristin Tiilquist, Bursa Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Ercan Özel ile fikir alışverişinde bulundu.
California Eyaleti Riverside Belediyesi Özel Kalem Müdürü Kristin Tiilquist, yaptığı araştırmalar ve Türk yetkililerinden aldığı bilgiler doğrultusunda, ABD’de örnek teşkil edecek özel kalem müdürlüğü yapılanması için Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin önerildiğini bu yüzden kente geldiğini söyledi. Bursa’daki yerel yönetim yatırımlarının ve özel kalem müdürlüğü faaliyetlerinin hayranlık uyandırıcı olduğuna işaret eden Tiilquist, California’daki sistemde belirli mesai saatleri içerisinde rutin görevlerin dışında özel kalem müdürlüğünün sorumluluk ve yetkilerinin çok sınırlı olduğunu belirtirken, Bursa’daki çalışma performansı ve özverinin göz ardı edilemeyeceğini belirtti. Hükümetinin verdiği görevi için Bursa’da bulunduğunu ifade eden Tiilquist, “Türkiye’nin en önemli ve güzel kentlerinden birinde bulunmaktan mutluyum. Burada Büyükşehir Belediyesi’nin özel kalem müdürlüğünün yapılanması ve faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olurken, yerel yönetim Bursa’ya yaptığı yatırımları inceleme fırsatı da buluyorum. Aynı zamanda tarihi ve doğasıyla muhteşem bu şehri tanımak da oldukça keyifli. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin özel kalem müdürlüğünde yapılan çalışmalar ise oldukça etkileyici. Yalnızca verilen görevleri değil üstün bir özveri ile yerel yönetime sunulan katkılarını görüyoruz. Bu yapılanma şeklini ve çalışma sistemini ABD’deki belediyelere de taşımak istiyoruz” diye konuştu.

“Koltuğa değer katmaya çalışıyoruz”
Bursa Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Ercan Özel de Büyükşehir Belediyesi tarafından kente yapılan yatırımlar ve faaliyetler hakkında bilgi verdi. Özel kalem müdürlüğündeki bilgi, birikim ve tecrübelerini, ABD’li konuğu ile paylaşan Özel, “Özel kalem müdürleri koltuktan değer alan değil, koltuğa değer katan kişiler olmalıdır. Biz de Bursa’da bunu sağlamaya çalışıyoruz. Çalışanlarımızla birlikte fedakarlık, samimiyet ve özverili çalışmalarla başarı sağlıyoruz” dedi.
Aynı zamanda Türkiye Özel Kalem Müdürleri Platformu Başkanı da olan Ercan Özel, platformun yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Özel Kalem Müdürleri Platformu olarak eğitime önem verdiklerinin altını çizen Özel, platformun eğitim projeleri kapsamında Balkanlar’daki yerel yönetimlerin özel kalem müdürlerine bu yaz başlayacak bir programla mesleki eğitimler verileceğini kaydetti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 17.05.2011 | Okunma sayısı:5128

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir