Haberler

BURSA – OULU KARDEŞLİĞİNDE 30’UNCU YIL KUTLANIYOR

Font Boyutu

3 Haziran 2010

BASIN BÜLTENİ

BURSA – OULU KARDEŞLİĞİNDE 30’UNCU YIL KUTLANIYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 30 YILDIR KARDEŞLİK İLİŞKİLERİNİ SÜRDÜRDÜĞÜ FİNLANDİYA’NIN OULU KENTİNDEN GELEN MİSAFİRLERİNİ AĞIRLIYOR.
- BAŞKAN ALTEPE, 30 YILA DAYANAN BU KARDEŞLİĞİN TÜRKİYE VE BURSA’NIN TANITIMI AÇISINDAN DA BÜYÜK ÖNEM TAŞIDIĞINI SÖYLEDİ.

BURSA– Bursa Büyükşehir Belediyesi, kardeşlik ilişkilerinde 30 yılı geride bıraktığı Finlandiya’nın Oulu kentinden gelen heyeti ağırlıyor. Finlandiya Büyükelçisi Kirsti Annikki’nin aralarında bulunduğu heyeti, makamında kabul eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, uluslar arası kardeşlik ilişkilerinin Türkiye ve Bursa’nın dış dünyaya tanıtımı açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Kardeşlikte 30’uncu yıl
Finlandiya’nın Oulu kenti yöneticileri, Bursa-Oulu kardeşliğinde 30’uncu yılın geride bırakılması nedeniyle düzenlenen ‘Oulu Günleri’ne katılmak için Bursa’ya geldi. Finlandiya Büyükelçisi Kirsti Annikki, Oulu Belediye Başkan Yardımcısı Veikko Ervasti, Belediye Meclisi Başkan Yardımcısı Mervi Tervo, Belediye Meclisi Konsey Üyeleri Kyösti Oikarinen, Heikki Keranen, Risto Kalliorinne, Pasi Kemppainen, Dış İlişkiler Müdürü Anneli Korhonen ile Kültür ve Festivaller Müdürü Ritva Tienari, Heykel’deki tarihi binada Başkan Altepe’yi ziyaret etti. Ziyarette konuşan Finlandiya Büyükelçisi Kirsti Annikki, Finlandiya ile Türkiye arasındaki sıcak ilişkilerin en somut örneklerinden biri olarak Bursa ile Oulu arasındaki 30 yıllık kardeşlik bağını gösterdi. Bu güne kadar kardeşlik ilişkileri kapsamında daha çok kültürel işbirliklerinin gerçekleştiğini dile getiren Büyükelçi Annikki, bu ilişlerini sanayi ve turizm alanında da geliştirilebileceğini kaydetti. Büyükelçi Annikki, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesini de sonuna kadar desteklediklerini sözlerine ekledi.

Sportif işbirliği önerisi
Daha sonra meclis salonuna geçen konuklar, Büyükşehir Belediyesi’nin bir yıllık çalışmaların yer aldığı İngilizce filmi izledi. Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği çalışmalardan çok etkilendiğini belirten Büyükelçi Annikki, “Özellikle eğitim ve spor alanındaki çalışmalarınız nedeniyle sizi kutluyorum. Ancak bir eksiklik gördük o da buz hokeyi tesisi. Finlandiya’da buz hokeyi tesisi konusunda uzman firmalar var. Bu konuda size gerekli desteği sağlamaya hazırız” dedi. Oulu Belediye Başkan Yardımcısı Veikko Ervasti de ülkelerinde 1. ligde mücadele eden Oulu spor ile Bursaspor arasında uygun görüler bir zamanda hazırlık karşılaşması yapılabileceğini, iki kent arasındaki ilişkilerin bu sayede spor alanında da gelişebileceğini söyledi.

“Kardeşlik ilişkileri kentin tanıtımı için önemli”
Başkan Altepe, 1996 yılında belediye meclis üyeliği döneminde Oulu’yu ziyaret ettiğini ve önemli hatıralarla Bursa’ya döndüğünü belirterek, uluslar arası kardeşlik ilişkilerinin Bursa ve Türkiye’nin tanıtımı açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Avrupa Birliği sürecinde Finlandiya’nın verdiği desteğin anlamlı olduğunu da dile getiren Başkan Altepe, “Özellikle demokratikleşme yolunda önemli mesafeler kat ettik. Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye’yi yeteri kadar tanımadığını düşünüyoruz. Kardeşlik ilişkileri kapsamında yapılan bu ziyaretler sayesinde Bursa’nın ve Türkiye’nin Avrupa ülkeleri tarafından daha iyi tanınmasını sağlayacaktır” diye konuştu.
Büyükelçi Annikki, ziyaretin anısına Başkan Altepe’ye Finlandiya’yı tanıtan bir kitap verirken, Oulu Belediye Başkan Yardımcısı Veikko Ervasti ise Ren Geyiği biblosu hediye etti. Başkan Altepe de konuklarına Çini vazo ve anı plaketi verdi.

Bursa -Oulu Günleri Fotoğraf Sergisi
Finladiyalı heyetin 6 günlük Oulu Günleri etkinliği kapsamında yer alan ‘Bursa Oulu Günleri Fotoğraf Sergisi’nin açılışı için Tayyare Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi. Oulu Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu’nun dans gösterisi beğeniyle izlenirken, serginin açılış kurdelesini Başkan Altepe, Büyükelçi Annikki ile birlikte kesti. Oulu fotoğraflarının yer aldığı sergi, davetliler tarafından ilgiyle gezildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 03.06.2010 | Okunma sayısı:6021

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu