Haberler

BUMEP’le hayata yeniden bağlandılar

Font Boyutu

25 ŞUBAT 2014

BASIN BÜLTENİ

BUMEP’LE HAYATA YENİDEN BAĞLANDILAR
- BUMEP’LE BİLGİSAYAR KULLANMAYI ÖĞRENEN KURSİYERİN KİMİ İNTERNETTE DERSLERİNE YARDIMCI OLUNCA TORUNLARI İÇİN ‘SÜPER BABAANNE’, KİMİ İSE UMUTSUZ EV KADINI İKEN UMUTLU İŞ KADINI OLDU.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN TAM DONANIMLI 10 OTOBÜSLE MAHALLELERDE EV HANIMLARINA YÖNELİK OLARAK DÜZENLENEN ÜCRETSİZ MOBİL EĞİTİM PROJESİNİ BAŞARIYLA TAMAMLAYAN 2 BİN 73 KURSİYER DAHA SERTİFİKALARINA KAVUŞTU.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KENTİN GELECEĞİ OLAN NESİLLERİ YETİŞTİREN ANNELERİN DAHA DONANIMLI OLMASI AMACIYLA BAŞLATTIKLARI PROJEYE İLGİNİN HER GEÇEN GÜN ARTTIĞINI BELİRTEREK, DAHA GENİŞ KİTLELERE ULAŞMAK AMACIYLA TALEPLER DOĞRULTUSUNDA ARAÇ SAYISINI ARTIRABİLECEKLERİNİ KAYDETTİ.
- KURSİYERLERDEN 59 YAŞINDAKİ 4 TORUN SAHİBİ SEVİM CEYHAN, “ARTIK TORUNLARIMIN DERSLERİNE YARDIMCI OLABİLİYORUM. BİLMEDİKLERİMİ İNTERNETTEN ÖĞRENİYORUM VE TORUNLARIM BANA SÜPER BABAANNE DEMEYE BAŞLADI” DEDİ.
- PİREMİR MAHALLESİ’NDEKİ KURSLARI BAŞARIYLA TAMAMLAYAN 3 ÇOCUK ANNESİ SELMA ORUN, “BU KURSLAR SAYESİNDE UMUTSUZ EV KADINI İKEN UMUTLU İŞ KADINI OLDUM. BU İMKANI SAĞLAYAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM” DEDİ.

BURSA - BUMEP’le bilgisayar kullanmayı öğrenen kursiyerin kimi internette derslerine yardımcı olunca torunları için ‘süper babaanne’, kimi ise umutsuz ev kadını iken umutlu iş kadını oldu. Büyükşehir belediyesi tarafından tam donanımlı 10 otobüsle mahallelerde ev hanımlarına yönelik olarak düzenlenen ücretsiz mobil eğitim projesini başarıyla tamamlayan 2 bin 73 kursiyer daha sertifikalarına kavuştu. Başkan Altepe, kentin geleceği olan nesilleri yetiştiren annelerin daha donanımlı olması amacıyla başlattıkları projeye ilginin her geçen gün arttığını belirterek, daha geniş kitlelere ulaşmak amacıyla talepler doğrultusunda araç sayısını artırabileceklerini kaydetti.

Meslek edindirme kurslarıyla binlerce vatandaşı nitelikli işgücü haline getiren Büyükşehir Belediyesi, önemli bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlattığı Bursa Mobil Eğitim Projesi’nin (BUMEP) meyvelerini toplamaya başladı. Annelerin çocuklarının eğitimine daha fazla katkı sağlayabilmelerini hedef alan proje kapsamında 10’ar bilgisayarla donatılan 5 otobüs sayısı 10’a çıkarılırken, mahalle mahalle dolaşarak verilen bilgisayar eğitimini başarıyla tamamlayan 2 bin 73 kursiyer, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.
Gelecek annelerin elinde şekilleniyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sertifika töreninde yaptığı konuşmada, belediyecilik hizmetlerinin altyapı, yol yapımı gibi işlerden ibaret olmadığını kaydetti. Bursa’nın değerlerine, tarihine sahip çıkan bireylerin yetiştirilmesi amacıyla her türlü sosyal projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Altepe, “Geleceğimize yön verecek olan çocuklarımızın donanımlı bireyler olarak yetişmesi için annelerimize büyük görevler düşüyor. Bilgi teknolojilerinin bu kadar geliştiği günümüzde annelerin de donanımlı olması zorunluluk haline geldi. Bu hizmetin en önemli özelliği de kursların mahallelerde verilmesi. Çünkü ev hanımları başka bölgelerdeki kurslara katılma imkanı bulamıyorlar. Bu proje ile bilgiyi onların mahallelerine kadar götürdük. Bilgisayar kullanmayı öğrenen anneler, hem çocuklarının eğitimine katkı sağlayacak, hem de internetin zararlarına karşı çocuklarını daha iyi koruyabilecek” dedi.

“Torunlarım bana süper babaanne diyor”
Elmasbahçeler Mahallesi’nde verilen kurslara katılan 59 yaşındaki 4 torun sahibi Sevim Ceyhan, “Bu proje ile kendimize güvenimi arttı. Artık sıkıntıya girmeden, kimseye ihtiyaç duymadan internet üzerinden hastane randevularımı alabiliyorum. Faturalarımı ödeyebiliyorum. Hatta artık torunlarımın derslerine bile yardımcı alabiliyorum. Bilmediklerimi internetten öğrenip, torunlarıma anlatıyorum. Artık onlar bana süper babaanne diyor. Bize böyle bir imkan sağladığınız için size teşekkür ediyorum. Herkes sizi minnetle anacak” diye konuştu.

“Umutlu iş kadını oldum”
Kurslara Piremir Mahallesi’nde katılan 3 çocuk annesi Selma Orun ise bilgisayar öğrenmenin kendisi için bir hayal olduğunu belirterek, “Ama bir gün baktım ki kapımın önünde BUMEP otobüsü var. Hemen kurslara katıldık. Bu benim için sadece bilgisayar öğrenmekten ibaret değildi. Bu kurslar sayesinde özgüvenim arttı. Umutsuz ev kadını iken, umutlu iş kadını oldum. Tek dileğim bu kursların daha da yaygınlaşması ve ev hanımlarına yeni iş imkanları sağlanmasıdır” dedi.
Törenin sonunda Başkan Altepe, kursiyerlere sertifikalarını verdi. En fazla talep gören hizmetlerden birinin bilgisayar kursları olduğunu ifade eden Başkan Altepe, halen 10 otobüsten oluşan BUMEP filosunun yeni ilçelerin bağlanmasıyla birlikte talepler doğrultusunda daha da artırılabileceğini sözlerine ekledi.
BUMEP’in proje paydaşlarından Güllük Mahalle Muhtarı İsmail Eroğlu ile Küplüpınar Mahallesi Muhtarı Kamil Konuşkan da ulaşımdan tarihi mirasa, altyapıdan sosyal projelere kadar her alanda Bursa’ya kazandırdığı yatırımlar nedeniyle Başkan Altepe ve ekibine teşekkür etti.
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 25.02.2014 | Okunma sayısı:4417

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu