Haberler

BUMEP ve BENMEP kursiyerlerinin sertifika heyecanı

Font Boyutu

22 OCAK 2018

BASIN BÜLTENİ

BUMEP VE BENMEP KURSİYERLERİNİN SERTİFİKA HEYECANI

BURSA - Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’nın farklı mahallelerinde tam donanımlı otobüslerle özellikle ev hanımlarına yönelik olarak düzenlenen ücretsiz Bursa Mobil Eğitim Projesi (BUMEP) ile 2 bin 206 kursiyere, Bursa Engelsiz Mobil Eğitim Projesi (BENMEP) kapsamında ise 324 kursiyere katılım belgeleri törenle verildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal sorumluluk odaklı hizmetlerinden Bursa Mobil Eğitim Projesi (BUMEP) ve Bursa Engelsiz Mobil Eğitim Projesi (BENMEP), binlerce insana nitelikli iş gücü kazandırmaya devam ediyor. Özellikle ev hanımlarının bilgiye daha rahat ulaşmaları ve çocuklarının eğitimine katkı sağlayabilmeleri hedefiyle gerçekleştirilen BUMEP eğitimlerinden faydalanan 2 bin 206 kursiyer ile Türkiye’de ilk kez engelli vatandaşlara yönelik olarak gerçekleştirilen BENMEP eğitimlerine katılan 324 kursiyer, törenle katılım belgelerine kavuştu. Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Şube Müdürlüğü koordinasyonunda sürdürülen Bursa Mobil Eğitim Projesi’nin (BUMEP-BENMEP) 2016-2017 eğitim dönemi son dönem katılım belgeleri dağıtım töreni Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Osmangazi Salonu’nda yapıldı. Tören öncesinde Büyükşehir Belediye Orkestrası sanatçıları tarafından katılımcılara yönelik bir konser verildi. Program, BUMEP ve BENMEP projesinin tanıtım filminin gösterimiyle başladı. Törende BUMEP kapsamında 10 kişi, BENMEP kapsamında da 6 kişi, temsili olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın elinden belge aldı.

Programa katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yaptığı konuşmada, ücretsiz bilgisayar ve internet eğitimlerinin verildiği gelişim ile eğitim programı olan BUMEP ve BENMEP’in başlatılmasında emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. Hayatta hiçbir şeyin imkansız olmadığını, ev hanımı ya da engelli olmanın öğrenmenin önünde engel teşkil etmediğini kaydeden Başkan Aktaş, “Belediye olarak özellikle ev hanımlarını üretime adapte etmek, engelli yavrularımızla alakalı devletimizin sağladığı imkanları bir tık öteye götürmek için bu tip uygulamalara yöneliyoruz. İnşallah bu tür organizasyonlarımız artarak devam edecek. Bunlar gerçekten Türkiye’nin gelişmesi için önemli hamleler” dedi.

Başkan Aktaş, 2011 yılından bu yana hizmet veren BUMEP sayesinde kursiyerlerin ‘hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelen teknoloji ve internet kullanımıyla’ kişisel gelişimlerinin yanında kültürel ve sosyal hayatlarına da katkıda bulunduklarını ifade etti. Proje kapsamında özel bilgisayar dersliği haline getirilmiş otobüslerde alanında uzman bayanların görev yaptığını ve 452 mahallenin bu hizmetlerden yararlandığını belirten Başkan Aktaş, “Bugüne kadar yaklaşık 60 bin kursiyere ulaşılmış ve 39 bin kursiyer eğitime dahil edilmiştir. Kursiyerlerimiz aldıkları eğitimler sayesinde günlük hayatlarında ihtiyaç duydukları bilgilere rahatlıkla ulaşabiliyorlar. Yine aldıkları eğitimler sayesinde yeniliklerden korkmak yerine bunları kullanarak çocuklarına yardımcı olabiliyorlar. BUMEP projesi ile 2017 yılı içerisinde 9 eğitim döneminde 14 bin 767 kursiyere ulaşıldı. 102 farklı noktada verilen eğitimlerde 8 bin 152 kursiyer belge almaya hak kazandı. Bugün 2 bin 206 kursiyere belgelerini dağıtıyoruz” diye konuştu.

Başkan Aktaş, BENMEP projesinden ise 10 yaşından büyük tüm kadın ve erkek engelli vatandaşların yararlandığını söyledi. 2013 yılında başlatılan proje kapsamında 11 ilçede 64 farklı eğitim noktasında toplam 2 bin 109 mezun verildiğini kaydeden Başkan Aktaş, “Şu anda 3 farklı ilçede devam eden eğitimler, engelli kardeşlerimize özel dizayn edilen otobüslerde sağlanıyor. Burada temel bilgisayar programlarından grafik tasarıma kadar bir çok alanda eğitim görülüyor. Eğitim hizmetlerinin yanında alanında uzman psikolog ve eğitmenler eşliğinde rehabilitasyon ve psikolojik destek hizmetleri de katılımcılarla buluşturuluyor. Bu projede, 2017 yılında 24 farklı noktada verilen eğitimlerle 4 bin 707 kursiyere ulaşıldı. 864 kursiyerimiz belge almayı hak etti. Bugün 324 kursiyerimiz belgelerini almış bulunuyor” şeklinde konuştu.

Programda, kursiyerler mahallelerine getirilen hizmet nedeniyle Başkan Aktaş ile ekibine teşekkür etti. Törenin sonunda Başkan Aktaş, kursiyerlere katılım belgelerini vererek, günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi. Programda ayrıca, kursiyerler arasında yapılan çekilişle şanslı kursiyerlere akıllı telefon, tablet, laptop ve mini bilgisayar gibi hediyeler verildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI 

Tarih: 22.01.2018 | Okunma sayısı:3145

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu