Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Anasayfa > Haberler

BULGARİSTAN KONSOLOSLUĞU’NDA İŞLEMLERE YENİDEN BAŞLANDI

 

17 Mart 2010
 
BASIN BÜLTENİ
 
BULGARİSTAN KONSOLOSLUĞU’NDA İŞLEMLERE YENİDEN BAŞLANDI
-       BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, 120 BİNİN ÜZERİNDE ÇİFTE VATANDAŞIN YAŞADIĞI BURSA’DAKİ KONSOLOSLUĞUN BALIKESİR, ÇANAKKALE VE İZMİR GİBİ ÇEVRE İLLERE DE HİZMET VERDİĞİNİ SÖYLEDİ.
 
BURSA– Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kısa bir aradan sonra faaliyetlerine yeniden başlayan Bulgaristan Konsolosluğu’nu ziyaret etti. Başkan Altepe, 120 binin üzerinde çifte vatandaşın yaşadığı Bursa’daki konsolosluğun çevre illere de hizmet vermesi açısından büyük önem taşıdığını söyledi.
 
Geçen yıl Osmangazi Belediyesi tarafından Hürriyet’te yaptırılan binada faaliyetlerine başlayan Bulgaristan Bursa Konsolosluğu’nda aktif çalışmalara bir süre ara verilmişti. Bulgaristan Hükümeti’nin politikaları gereği işlemlerin durdurulduğu Bursa Konsolosluğu aktif çalışmalarına yeniden başladı.
 
“Pasif Konsolosluklar kapatılıyor”
Başkan Altepe, faaliyetlerine kaldığı yerden devam eden Bulgaristan Bursa Konsolosu Evgeni Vasilev’i konsolosluk binasında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Konsolos Valisev Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’nın dünya genelindeki tüm konsolosları incelemeye aldığını ve pasif durumda olanları ise kapatma kararı aldığını belirtti. Yılda sadece 25 işlem yapılan konsolosluklar bulunduğunu ifade eden Vasilev, bu tür konsolosluklarda masrafların bile karşılanamadığını bu nedenle Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’nın yeni bir yol haritası çizdiğini vurguladı. Bursa Konsolosluğu’nda 9 ay gibi kısa bir sürede 12 bin 500 vize ve 4 bine yakın pasaport işlemi yaptıklarını vurgulayan Vasilev, aktif konsolosluklar arasında yer aldıklarına değindi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun önümüzdeki günlerde Filibe’de Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov’la bir araya geleceğini ve bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkiler açısından önem taşıdığını vurguladı.
 
“Konsolosluk Bursa için önemli”
Başkan Altepe’de nüfusun yüzde 50’sinin Balkan göçmenlerinden oluştuğu Bursa’da Bulgaristan Konsolosluğu’nun büyük önem taşıdığını söyledi. Konsolosluk binasının Osmangazi Belediye Başkanlığı döneminde kendileri tarafından yapıldığını hatırlatan Başkan Altepe, “Bursa’da 120 binin üzerinde çifte vatandaşımız yaşıyor. Bulgaristan Hükümeti’nin aktif olmayan konsoloslukları kapatması yönündeki kararı nedeniyle bir süre hizmetlerin durduğu Bursa Konsolosluğu’nun yeniden faaliyetlerine başlaması bizim için de mutluluk vereci bir gelişme. Bulgaristan’a gidecek veya Bulgaristan’dan geçecek vatandaşlarımız işlemlerini burada kolaylıkla yaptırabiliyor. Burası sadece Bursa’ya değil, Balıkesir, İzmir ve Çanakkale gibi illeri de hizmet veriyor. 9 ay gibi kısa bir sürede 13 bine yakın vize işleminin yapılması da buranın ne kadar aktif olduğunu gösteriyor” diye konuştu.
Başkan Altepe, konsolosluğun yeniden faaliyete geçmesi konusunda yoğun çaba harcayan Devlet Bakanı Faruk Çelik, Bursa milletvekilleri ve Dışişleri Bakanlığı temsilcilerine de teşekkür etti. Başkan Altepe, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun önümüzdeki günlerde Bulgaristan’a yapacağı ziyaretin de ikili ilişkiler açısından önem taşıdığını da sözlerine ekledi.
 
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

2086-bulgaristan-konsoloslugu.doc
Tüm Ekleri İndir

Haber Yayın Tarihi: 17 Mart 2010 Saat 12:07

Okunma Sayısı: 19980

 
< Önceki HaberSonraki Haber >

Diğer Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Haber Arşivi

 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
sinema
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları