Haberler

Bu şenlikte sadece bilim konuşulacak

Font Boyutu

26 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

BU ŞENLİKTE SADECE BİLİM KONUŞULACAK
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE BEBKA TARAFINDAN TÜRK HAVA YOLLARI’NIN ANA SPONSORLUĞUNDA 6-7-8 MAYIS TARİHLERİNDE BURSA BİLİM VE TEKNOLOJİ MERKEZİ’NİN EV SAHİPLİĞİNDE YAPILACAK 5. BİLİM ŞENLİĞİ’NDE ‘ÇEVRE VE ENERJİ’ TEMASIYLA İLGİLİ İCATLAR GÖRÜCÜYE ÇIKACAK.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK BİLİM ŞENLİĞİ OLAN ETKİNLİĞİ BU YIL 57 ÜNİVERSİTE VE 67 ŞEHİRDEN 1360 PROJE BAŞVURUSU OLDUĞUNU BELİRTEREK, “BAŞIMIZA İCAT ÇIKARACAK, KREATİF, BİLİME GÖNÜL VERMİŞ BİR NESİL YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ” DEDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BEBKA tarafından Türk Hava Yolları’nın ana sponsorluğunda 6-7-8 Mayıs tarihlerinde Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin ev sahipliğinde yapılacak 5. Bilim Şenliği’nde ‘Çevre ve Enerji’ temasıyla ilgili icatlar görücüye çıkacak. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye’nin en büyük bilim şenliği olan etkinliği bu yıl 57 üniversite ve 67 şehirden 1360 proje başvurusu olduğunu belirterek, “Başımıza icat çıkaracak, kreatif, bilime gönül vermiş bir nesil yetiştirmek istiyoruz” dedi.

TÜBİTAK, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ile Bilim Merkezleri Araştırma Geliștirme Enstitüsü Derneği ve Türk Telekom tarafından da desteklenen, “Çevre ve Enerji’’ başlıklarının ana temasını oluşturduğu Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği, yıl da Türkiye’nin 4 yanından bilim meraklılarını Bursa’da buluşturacak. Şenlik kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen ve toplamda 102 bin TL para ödülünün dağıtılacağı proje yarışmasına 1360 başvuru yapılırken, 4 farklı kategoride 50 proje adını finale yazdırmayı başardı. Proje yarışmasının konsepti ‘Bilim ve Teknoloji’ olarak belirlenirken, minik ve çocuk mucitler kategorisinde 10’ar, genç ve usta mucitler kategorisinde 15’er proje finale kaldı. Toplamda 102 bin lira ödülün dağıtılacağı yarışma kapsamında finale kalan 50 projeye bin liradan 16 bin liraya kadar değişik ödüller verilecek.

“Başımıza icat çıkarılsın istiyoruz”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa ve Türkiye’yi geleceğe taşıyacak projeleri geliştiren, yaratıcı ruha sahip, kreatif ve bilime gönül vermiş bir nesil yetiştirmek amacıyla hayata geçirdikleri Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin bu hedef doğrultusunda gece gündüz çalıştığını söyledi. Yaklaşık 300 deney düzeneği, 3-4 boyutlu sinemaları, planetaryumu ve uçak simülatörü gibi her türlü donanıma sahip olan Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin uzay ve havacılık merkezi olması yolunda da önemli bir atım attığını hatırlatan Başkan Altepe, “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, TÜBİTAK ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde yapılacak ilave 90 milyon liralık yatırımla burası ve uzay ve havacılık anlamında dünyanın sayılı merkezlerinden biri olacak” dedi.

Amaç; bilimi topluma yaymak
Bilim ve Teknoloji Merkezi çatısı altında yapılan çalışmaların toplumla buluşturulmasının büyük önem taşıdığını dile getiren Başkan Altepe, bu yıl 5’incisini düzenledikleri Bilim Şenliği’nin bu anlamda büyük önem taşıdığını kaydetti. Geçtiğimiz 150 bin kişinin katıldığı şenliğin tam anlamıyla bir üretim etkinliği olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Geçtiğimiz yıl atölye çalışmalarına katılan 39 bin kişi, burada yaptıkları çalışmaları alıp götürmüşler. Yani bu 39 bin kişinin bizzat üretim yaptığı anlamına geliyor. Bizim de asıl amacımız bu. Yaptığımız proje yarışmasına 57 üniversite ve 67 şehirden 1360 proje başvurusu yapılması, şenliğin ülke genelinde de ne kadar sahiplenildiğini gösteriyor. Bursa ve Türkiye’ye renk ve güç katacak olan şenliğimize bilime meraklı herkesi davet ediyoruz” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 26.04.2016 | Okunma sayısı:3077

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu