Haberler

BTM’de kriminoloji CSI Bursa günü

Font Boyutu

 04 ARALIK 2014

BASIN BÜLTENİ

BTM’DE KRİMİNOLOJİ CSI BURSA GÜNÜ
- BURSA BİLİM VE TEKNOLOJİ MERKEZİ, TEMATİK ATÖLYE ÇALIŞMALARI İLE GELECEĞİN MUCİTLERİNİN YETİŞMESİNE KATKI SAĞLAMAYA DEVAM EDİYOR.

BURSA - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, Tematik Atölye çalışmaları ile geleceğin mucitlerinin yetişmesine katkı sağlamaya devam ediyor.

Bilimin en eğlenceli ve uygulanabilir halini çocuklarla buluşturan BTM, her hafta sonu farklı bir alanda tematik atölye çalışması yapıyor. Geçtiğimiz hafta sonu polisliğe, ajanlığa ve araştırmacılığa meraklı çocuklarla Kriminoloji CSI Bursa günü yapıldı. Cumartesi ve Pazar günü 12:00-16:00 arası BTM’de bir araya gelen öğrenciler, Bursa Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ekipleri ve Bursa Kriminal Laboratuvarı’nda görevli personellerden delil toplama ve olay yeri inceleme hakkında ayrıntılı bilgi aldılar.

Delilleri topladılar, parmak izi aldılar
Atölyeye katılan çocuklar, olay yeri ekiplerinin kullandığı tüm malzemeler hakkında bilgi aldı. Öğrenciler, kendi parmak izlerini geliştirmeyi, uzmanların delilleri kullanarak olayları nasıl çözebildiğini öğrendi. Kriminoloji laboratuvarında bulunan iz inceleme aletlerini kullanarak olay yeri inceleme ekiplerinin gönderdiği ayakkabı ve tekerlek izlerini incelediler, deliller üzerinde iz incelemenin nasıl yapıldığını öğrendiler.

Tematik atölyeye katılan öğrenciler yüksek çözünürlüklü mikroskop yardımı ile kendi parmaklarını inceleyerek parmak izlerini yakından gözlemleme fırsatı buldular. Etkinliğe katılan çocuklara, parmak izlerinin üzerinde olduğu hatıra kartları ve kriminal laboratuvarında inceledikleri ayakkabı izleri hediye edildi.

Tematik Atölye Kriminoloji CSI Bursa etkinliğine destek veren Olay Yeri İnceleme Şube Müdürü Mehmet Özkaya’ya, ekibindeki tüm memurlara ve Krimal Polis Laboratuvarında görevli İsmail Tomak´a teşekkürlerini İleten BTM Genel Koordinatörü Rıfat Bakan, birlikte çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Gelecek Hafta: Elektronik Günü-Haberleşme
Tematik atölyelerde önümüzdeki hafta sonunun programı Elektronik Günü-Haberleşme. Günümüz teknolojisinin nasıl geliştiğini, geleceğin teknolojilerinin neler olduğunu ve radyo yapımını merak eden bir çocuğa sahipseniz, 6-7 Aralık Cumartesi ve Pazar günü 12:00-16:00 arasında gerçekleşecek bu özel etkinliğe BTM web sitesi üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz.


BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 04.12.2014 | Okunma sayısı:2175

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir