Haberler

BTM´de gökbilim günü

Font Boyutu

 26 KASIM 2014

BASIN BÜLTENİ

BTM’DE GÖKBİLİM GÜNÜ
- BURSA BİLİM VE TEKNOLOJİ MERKEZİ HAFTA SONLARI DÜZENLEDİĞİ TEMATİK ATÖLYE ÇALIŞMALARI İLE GELECEĞİN MUCİTLERİNİN YETİŞMESİNE KATKI SAĞLAMAYA DEVAM EDİYOR.

BURSA – Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi hafta sonları düzenlediği Tematik Atölye çalışmaları ile geleceğin mucitlerinin yetişmesine katkı sağlamaya devam ediyor.

Bilimin en eğlenceli ve uygulanabilir halini çocuklarla buluşturan BTM, her hafta sonu farklı bir alanda tematik atölye çalışması yapıyor. Geçtiğimiz hafta sonu aklı gökyüzünde olan meraklı çocuklarla gökbilim günü yapıldı. Cumartesi ve Pazar günü 12:00-16:00 arası BTM’de bir araya gelen öğrenciler, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü´nden Doç. Dr. Ozan Ünsalan’dan göktaşları hakkında ayrıntılı bilgi aldılar.

Atölyeye katılan çocuklar, bilim insanlarının atmosfere giren göktaşlarını nasıl takip ettiklerini ve onları nasıl gözlemlediklerini, dünyadan ve ülkemizden örnekleriyle öğrendi. Ayrıca gökyüzünde gördükleri hareketleri, Türkiye Göktaşı Ağı web sitesi üzerinden sisteme kaydedebilecekleri ve böylece bilimsel çalışmalara katkı sağlayabilecekleri konusunda bilgi aldılar.
Etkinliğin teorik kısmında kuyruklu yıldızlar, güneş sistemi ve göktaşları hakkında bilgi alan çocuklar, pratik kısmında göktaşları üzerindeki kraterlerin nasıl oluştuğunu ve göktaşı yağmurlarının tarihsel döngüsünü konu alan atölye çalışması yaptılar. Atölyeye katılan çocuklar hocalarından, her yıl göktaşı yağmurlarını şehir ışıklarının olmadığı karanlık bir yerden birlikte izlemek üzere söz alarak ayrıldılar.
Tematik atölyelerde gelecek hafta sonunun programı Kriminoloji Günü CSI Bursa. Delil toplama, iz sürme ve parmak izi çıkarma konularında meraklı bir çocuğa sahipseniz 29-30 Kasım Cumartesi ve Pazar günü 12:00-16:00 saatleri arasında gerçekleşecek bu özel etkinliğe BTM web sitesi üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 27.11.2014 | Okunma sayısı:1711

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir