Haberler

BOSNA'DAN BURSA'YA DOSTLUK TEŞEKKÜRÜ

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret eden Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Mustafa Mujezinovic, Bursa’yı çok beğendiğini belirterek, Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesini istediklerini söyledi.

Bursa’da çeşitli temaslarda bulunan Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı ve Eski Sarayevo Kantonu Başbakanı Mustafa Mujezinovic, Elçi Müsteşar Sabit Subasic, Bosna Hersek Fahri Konsolos Adayı Muzaffer Çilek, iş adamları Aybar Uluca ve Ahmet Taşyakan ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi Tarihi Belediye Binası’nda ziyaret etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Tarihi Belediye Binası önünde Büyükşehir Belediye Bandosu ile karşılanan Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Mustafa Mujezinovic’e tarihi binayı gezdirdi. Daha sonra başkanlık makamında görüşen Başkan Altepe ve Başbakan Mujezinovic, iki ülke arasındaki kardeşliğin en güzel örneğini gözler önüne serdi. 

''Tarihi eserleri çok iyi koruyorsunuz”

İstanbul’da 3 – 7 Ekim tarihleri arasında Dünya Bankası ve IMF yıllık toplantılarına katılmak üzere Türkiye’ye gelen Başbakan Mustafa Mujezinovic, 1972 yılından bu yana Saray Bosna’nın kardeşi olan Bursa’yı da görmek ve yerel yöneticilerle görüşmek üzere kente geldiğini bildirdi. Bursa’ya daha önce de çeşitli ziyaretlerde bulunduğunu kaydeden Mujezinovic, Bursa’yı çok beğendiğini belirterek, “Türkiye'ye her gelişimde Bursa'yı ziyaret etmeye gayret ediyorum. Şehirlerimiz arasında çok benzerlik var. Bosna'dan gelerek uzun zaman önce buraya yerleşmiş insanlarımız var. Onlar hiçbir zaman Bosna'yı unutmadılar'' dedi. Bursa'da tarihi eserlere çok ciddi önem verildiğini gözlemlediğini bildiren Mujezinoviç, ''Tarihi eserleri çok iyi koruyorsunuz. Biz de Saray Bosna'da aynısını yapmaya çalışıyoruz. Savaşta zarar gören eserlerimizi restore ediyoruz. Bu konuda yapılması gerekenleri yapacağız'' dedi. Türkiye’nin Bosna Hersek halkına hem maddi hem de manevi destek olduğunu ifade ederek, Türk halkına teşekkür eden Mujezinoviç, “Bizler iki ülke arasındaki ekonomik anlamda işbirliğini ve ticareti artırıp geliştirmek istiyoruz. Bosna Hersek’e iş adamlarının yatırım yapmasını teşvik etmek istiyoruz” diye konuştu. 

“Sıkıntılarınızı bizler de yaşadık”

Bosna Hersek’in özellikle Saraybosna kentinin Bursa’ya çok benzediğini ifade eden ve Türkiye'nin Bosna Hersek'in kardeşi olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, Saraybosna - Saray Bursa kardeşliğinin devam edeceğini söyledi. Başkan Altepe, “Bosna Hersek dost ülkemiz. Her zaman için birlikte olmaya gayret ediyoruz. Bosna’yı çok seviyoruz. Savaş sırasında yaşadığınız sıkıntıları bizler de sizinle birlikte yaşadık. Umarım bir daha bu tür olaylarla karşılaşmayız” dedi. Büyükşehir Belediyesi olarak yapılan yatırımların Türkiye ile sınırlı olmadığını belirten ve “Bosna Hersek’e sık sık gelip gidiyoruz. Bursa olarak orada da iz bırakalım istiyoruz” diyen Başkan Altepe, Başbakan Mujezinoviç’e çini armağan etti. Mujezinoviç de Başkan Altepe’ye ülkesinin özelliklerinin yer aldığı bir tablo verdi ve rozet taktı. AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar’ın da hazır bulunduğu ziyarette, Başkan Altepe de Başbakan Mujezinovic’e rozet taktı. Mujezinoviç, daha sonra Büyükşehir Belediyesi şeref defterini imzalayarak ziyaretini noktaladı.

Tarih: 02.10.2009 | Okunma sayısı:6084

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir