Haberler

Binalar yıkılıyor, mahalleler nefes alıyor

Font Boyutu

20 EYLÜL 2017

BASIN BÜLTENİ

BİNALAR YIKILIYOR, MAHALLELER NEFES ALIYOR
- KENT MERKEZİNDE YOĞUN YAPILAŞMA NEDENİYLE SOSYAL DONATI ALANLARINDAN MAHRUM KALAN MAHALLELER, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPILAN YIKIMLARLA VATANDAŞLARIN NEFES ALACAĞI ALANLARA KAVUŞUYOR.
- YAPILAŞMANIN YOĞUN OLDUĞU YILDIRIM İLÇESİ HACISEYFETTİN MAHALLESİ’NDE DE HACISEYFETTİN CAMİİ YANINDAKİ 3 BİNAYI KAMULAŞTIRAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, PROJE KAPSAMINDA MAHALLELİNİN NEFES ALACAĞI BİR YEŞİL ALAN DÜZENLEMESİ YAPACAK.
- BURSA’YI DAHA YAŞANABİLİR BİR KENT HALİNE GETİRMENİN YOLUNUN YIKIMLARDAN GEÇTİĞİNİ KAYDEDEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BÖLGE SAKİNLERİNİN EN ÖNEMLİ TALEPLERİNDEN BİRİNİN DAHA HAYATA GEÇİRİLDİĞİNİ SÖYLEDİ.
- YILDIRIM BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL HAKKI EDEBALİ DE MAHALLEYE DEĞER KATACAK ÇALIŞMA NEDENİYLE BAŞKAN ALTEPE VE EKİBİNE TEŞEKKÜR ETTİ.

BURSA – Kent merkezinde yoğun yapılaşma nedeniyle sosyal donatı alanlarından mahrum kalan mahalleler, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yıkımlarla vatandaşların nefes alacağı alanlara kavuşuyor. Yapılaşmanın yoğun olduğu Yıldırım ilçesi Hacıseyfettin Mahallesi’nde de Hacıseyfettin Camii yanındaki 3 binayı kamulaştıran Büyükşehir Belediyesi, proje kapsamında mahallelinin nefes alacağı bir yeşil alan düzenlemesi yapacak. Bursa’yı daha yaşanabilir bir kent haline getirmenin yolunun yıkımlardan geçtiğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bölge sakinlerinin en önemli taleplerinden birinin daha hayata geçirildiğini söyledi.

Kent merkezinde yoğun yapılaşma nedeniyle sosyal donatı alanlarından mahrum kalan mahalleler, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yıkımlarla vatandaşların nefes alacağı alanlara kavuşuyor. Yapılaşmanın yoğun olduğu Yıldırım İlçesi Hacı Seyfettin Mahallesi’nde de hemen Hacıseyfettin Camiinin yanında bulunan 3 bina Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırıldı. Cami alanına katılacak yaklaşık 500 metrekare alan üzerinde bulunan binaların yıkımına başlanırken, proje kapsamında açılan alana cami müştemilatı ve meydan düzenleme çalışması yapılacak.

Halkın kullanımına açılacak
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ile birlikte yıkım çalışmalarını yerinde inceledi. Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent olması için çalışmalarının kesintisiz sürdüğünü hatırlatan Başkan Altepe, binaların iç içe geçtiği, sosyal donatı alanlarından mahrum mahallelerin ancak yıkılarak güzelleştirildiğini kaydetti. Yıldırım’ın da yoğun ve çarpık yapılaşma yüzünde sosyal donatı alanları bakımında sorunlu bir ilçe olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Halkımızın toplanma alanları olan okullar, camiler, meydanlar önemli bir ilgi alanımız. Hacıseyfettin Mahallesi’nde de caminin yanındaki binaların kaldırılması eskiden beri istenen bir çalışmaydı. Buradaki 3 binanın kamulaştırmasını bitirdik ve yıkımlara başlıyoruz. Yaklaşık 500 metrekarelik alanı cami avlusu, müştemilat ve meydan olarak yeniden düzenleyeceğiz. Halkımıza açık güzel bir alan olacak ve bölgeye değer katacak” diye konuştu.

3 yılda 276 bina yıktık
Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali de katılımcı belediyecilik anlayışı ile vatandaşın gündeminde olan tüm konuları kendi gündemlerine aldıklarını belirterek, “Hacıseyfettin Camii yanındaki binaların kaldırılması bu bölgedeki vatandaşımızın önemli bir gündemiydi. Camiler bizler için buluşma noktası ve güvenli alanlarımız. Yerel yönetimler olarak vatandaşlarımızın gündemindeki sorunların çözümü için çalışıyoruz. Sadece Yıldırım Belediyesi olarak son 3 yılda 276 metruk binayı yıktık. Şehrimizi bir taraftan yıkarak geleceğe hazırlıyoruz. Bazı yerlerde planlayarak geleceğe hazırlıyoruz. Bazı yerlerde de güçlendirerek çalışmalarımız sürüyor. Burada yapılan çalışma nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.
Hacıseyfettin Mahallesi Muhtarı Mehmet Yıldız da mahalle halkının talebinin yerine getirilmesi nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 20.09.2017 | Okunma sayısı:2763

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu