Haberler

Bilimin ‘oscar’ı işitme engellilere umut oldu

Font Boyutu

 09 MAYIS 2016

BASIN BÜLTENİ

BİLİMİN ‘OSCAR’I İŞİTME ENGELLİLERE UMUT OLDU
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE BEBKA TARAFINDAN TÜRK HAVA YOLLARI’NIN ANA SPONSORLUĞUNDA DÜZENLENEN BİLİM ŞENLİĞİ KAPSAMINDA YAPILAN PROJE YARIŞMASINDA USTA MUCİTLER KATEGORİSİNDE BİRİNCİ OLAN PROJE, İŞİTME ENGELLİ VATANDAŞLAR İÇİN UMUT OLDU.
- YARIŞMADA 16 BİN TL PARA ÖDÜLÜNE DEĞER GÖRÜLEN PROJE, SESLERİ ALGILAYAN VE MORS ALFABESİNE ÇEVİREN SAAT SAYESİNDE, TİTREŞİMLER İLE KULLANICIYA ÇEVRESİNİ ANLAMA VE ANLAMLANDIRMA İMKANI SUNUYOR.
- TOPLAM 230 BİN KİŞİNİN ZİYARET ETTİĞİ BİLİM ŞENLİĞİ’NDE ATÖLYE ÇALIŞMALARINA İSE 73 BİN KİŞİ KATILARAK, KENDİ ÜRETİMLERİNİ YAPTI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, GEÇTİĞİMİZ YIL 150 BİN OLAN ZİYARETÇİ SAYISININ BU YIL 230 BİNE, 39 BİN OLAN ATÖLYE ÇALIŞMASININ İSE 73 BİNE ÇIKMASININ, BİLİME OLAN İLGİNİN HER GEÇEN YIL ARTMASININ EN ÖNEMLİ GÖSTERGESİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BEBKA tarafından Türk Hava Yolları’nın ana sponsorluğunda düzenlenen Bilim Şenliği kapsamında yapılan proje yarışmasında usta mucitler kategorisinde birinci olan proje, işitme engelli vatandaşlar için umut oldu. Yarışmada 16 bin TL para ödülüne değer görülen proje, sesleri algılayan ve mors alfabesine çeviren saat sayesinde, titreşimler ile kullanıcıya çevresini anlama ve anlamlandırma imkanı sunuyor. Toplam 230 bin kişinin ziyaret ettiği Bilim Şenliği’nde atölye çalışmalarına ise 73 bin kişi katılarak, kendi üretimlerini yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, geçtiğimiz yıl 150 bin olan ziyaretçi sayısının bu yıl 230 bine, 39 bin olan atölye çalışmasının ise 73 bine çıkmasının, bilime olan ilginin her geçen yıl artmasının en önemli göstergesi olduğunu söyledi.

TÜBİTAK, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Kuark dijital, CLK Uludağ Elektrik, Eker, Emko ve Pırlant tarafından desteklenen “Çevre ve Enerji’’ başlıklarının ana temasını oluşturduğu Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği, yıl da Türkiye’nin 4 yanından bilim meraklılarını Bursa’da buluşturdu. Geçtiğimiz yıl 150 bin kişinin katıldığı şenliğe bu yıl 230 bin kişi katıldı. Katılımcılar şenlik alanını gezmenin ötesinde bizzat atölye çalışmalarına katılarak kenti üretimlerini gerçekleştirdi. Geçtiğimiz 39 bin olan atölye çalışması bu yıl 73 bin olarak gerçekleşti. Şenlik kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen ve toplamda 102 bin TL para ödülünün dağıtıldığı ve adeta ‘bilimin oscarları’ olarak nitelenen proje yarışmasında büyük ödülün sahibi usta mucitler kategorisinde Oğuz Aydemir oldu. Aydemir, ‘Ses Frekanslarını Titreşim Diline Dönüştürebilen Sistemler ile İşitme Engelli Bireylerin Eğitimi’ adlı projesiyle 16 bin TL’lik para ödülünün de sahibi oldu.

Sesleri mors alfabesine çeviriyor
Usta mucit Oğuz Aydemir, çalışmasında işitme engelli bireylerin eğitiminde en temel iletişim aracı işaret diline destek sunabilecek ve işitme engelli bireylerin çevrelerini anlamada, konuşulanları anlamlandırmada yardımcı olacak bir sistem kurguladı. Söz konusu sistem, akıllı saatlere, desibel metre, frekans ölçer ve bir titreşim motorunun entegrasyonu sonucunda oluşturuldu. Meydana çıkan yeni nesil sistem, mors alfabesini titreşim diline çeviren bir yazılım ile desteklendi. Bu sayede her harf ve kelimenin karşılığında bir titreşimin oluşması ve oluşan titreşimlerin el bileği ile dirsek üzerinde yoğun algı bloğu meydana getirmesi planlandı. Desibel metre ayrıca yüksek frekans aralığında sesleri algılayarak yön ve nitelik belirler. Kişi bu sayede doğru ve kesin olarak uyarılır. Örneğin; sağ taraftan gelen bir otobüsün algılanması için güçlü tek titreşim, sol taraftan korna çalarak tehlikeli bir şekilde yaklaşan otomobil için iki uzun titreşim şeklindedir. Frekans ölçer ise tanımlama ve doğal sesleri kaynak olarak kullanan, yazılım destekli bir parçadır. Bu parça sayesinde özel kelimeler, hazır cümleler oluşturulabilir. Ayrıca bu parça sayesinde tanımlı seslerin tümü ayrıştırılabilmektedir. Kişi böylece göremese dahi kimin konuştuğunu da anlar. Saat formundaki sistem, Koklear İmplantlar gibi tıbbi işlem gerektirmez ve kullanımı daha kolaydır. Saat görünümlü olduğu için dışarıdan bir iletişim aracı olduğu anlaşılmaz ve bu hassasiyet ile kullanıcıyı rencide etmez. İşitme engelli bireylere verilen eğitimleri daha nitelikli bir hale getirebilmek için çevrelerini algılamalarına yardımcı olacak sistemler ile ilgilerini sürekli hale getirecek teknolojilerin birleştirilmesi planlanan projede ürün, akıllı bir saat şeklinde tasarlandı. Sesleri algılayan ve mors alfabesine çeviren saat, titreşimler ile kullanıcıya çevresini anlama ve anlamlandırma imkanı sunuyor.

Hedefleri aştı
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, katılımın her geçen yıl daha da arttığı Bilim Şenliği’nin artık bir Bursa markası haline geldiğini belirterek, geçtiğimiz yıl 150 bin olan katılımcı sayısının bu yıl 230 bine çıktığını kaydetti. Şenliğin gözlemin ötesinde üretime yönelik olmasının da ayrıca sevindirici olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Geçtiğimiz yıl 39 bin kişi bizzat atölye çalışmalarına katılarak kendi üretimlerini gerçekleştirmişti. Bu yıl ise 73 bin kişinin atölye çalışmalarında kendi üretimlerini yaptıklarını gördük. Bu; toplumda bilime büyük bir ilgi olduğunun göstergesi. Ben proje yarışmasına katılarak başımıza icat çıkan tüm mucitlere teşekkür ediyorum” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 09.05.2016 | Okunma sayısı:4197

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir