Haberler

Bilimin altın çağı Asya’da görücüye çıktı

Font Boyutu

 19 MAYIS 2016

BASIN BÜLTENİ

BİLİMİN ALTIN ÇAĞI ASYA’DA GÖRÜCÜYE ÇIKTI
- BURSA BİLİM VE TEKNOLOJİ MERKEZİ TARAFINDAN HAZIRLANAN ALTIN ÇAĞ SERGİSİ, ASPAC 2016 KONFERANSI´NDA ASYA PASİFİK BÖLGESİ BİLİM MERKEZLERİNDEN BÜYÜK İLGİ TOPLADI.

PEKİN - Bursa Büyükşehir Belediyesi Bilim Teknoloji Merkezi tarafından hazırlanan, 7. ile 12. Yüzyıl arasında yaşamış Müslüman bilim öncülerini konu alan “Altın Çağ Sergisi” Asya Pasifik Bölgesi Bilim ve Teknoloji Ağı’nın (ASPAC) Çin’in Başkenti Pekin’de yapılan 2016 yılı konferansında tanıtıldı.
Uludağ Üniversitesi Rektörü ve Bilim Teknoloji Merkezi (BTM) Danışmanı Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Çin Bilim ve Teknoloji Müzesi´nde düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada Altın Çağ Sergisi´ni tanıttı.

"Bilim insanlığın ortak mirasıdır"
Bilimin insanlıkla aynı yaşta olduğunu belirten Prof. Dr. Ulcay, bu nedenle bilimi bir toplumun ya da uygarlığın sahiplenmesinin mümkün olmadığını, medeniyetlerden medeniyetlere miras olarak aktarılan bilime ancak ev sahipliği yapılabileceğini söyledi. Prof.Dr. Ulcay, bilime Anadolu´da da ev sahipliği yapabilmek adına Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi´nin kurulduğunu kaydetti. Bilimin tarihinin çok yakın zamana dayandırıldığını ancak bunun da bir yanlış olduğunu ifade eden Prof.Dr. Ulcay, "Bilimi Newton´dan, Edison´dan itibaren varsaymak çok yanlış. Ortaçağ’a karanlık geçmişinden dolayı küsen Avrupa, doğunun da ortaçağını karanlık sayarak görmezden gelmiştir. Ancak Avrupa´nın karanlık çağ olarak adlandırdığı ortaçağda özellikle İslam medeniyetleri bilim alanında altın çağını yaşamıştır. Biz de Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi olarak farklı bir şey yapmak istedik ve unutulmaya yüz tutmuş ancak döneminde İslam toplumlarına altın çağı yaşatmış Müslüman bilim adamlarını "Altın Çağ Sergisi"yle tüm dünyaya yeniden hatırlatmak istedik" şeklinde konuştu.

9 alanda 30´a yakın bilim adamı tanıtılıyor
Altın Çağ Sergisi´nde 9 farklı bilim alanında eserleri, icatları ve formülleri bulunan 30´a yakın Müslüman bilim adamının konu alındığını vurgulayan Prof.Dr. Ulcay, İbn-i Sina´dan İbn-ül Heysem´e El-Ceziri´den ZengHe´ye kadar dünyanın birçok farklı noktasındaki Müslüman bilim adamının bu sergide daha yakından tanınabileceğini sözlerine ekledi.

"Bilim dünyasına Altın Çağı yeniden yaşatacağız"
Bursa Bilim Teknoloji Merkezi Koordinatörü Rıfat Bakan da bu sergi ile bilim dünyasına altın çağı yeniden yaşatacaklarını söyledi. Serginin ilk yurtdışı lansmanının Çin´in başkenti Pekin´de gerçekleştirilen ASPAC 2016 Konferansı´nda yapıldığını kaydeden Bakan, "Altın Çağ sergisi Müslüman bilim adamlarının 600-1600 yılları arasında hayata geçirdikleri icatları uygulamalı düzenekler ile ziyaretçilere sunan gezici geçici sergi çalışmasıdır. 600 mekrekare alanda 9 farklı bölümden oluşan sergide 33 adet kullanılabilir düzenek, 17 adet kiosk, 120’nin üzerinde pano, 7 adet teşhir dolabı bulunmaktadır. Ayrıca 1 adet şadırvan, 1 adet semerkant ve 1 adet çocuk robotu da sergide yer almaktadır. Altın Çağ Sergisi ile Müslüman ilim adamlarının bilim tarihine yön vermiş eserlerini uygulanabilir düzenekler ile geniş kitlelere tanıtmak amaç edilmiştir. İki dilde yapılmış çeviriler, videolar, interaktif düzenekler ile ziyaretçinin sergiyi gezerken aktif olması ve icatların çalışma prensiplerini öğrenebilmesi sağlanmaktadır” dedi.

"Bilimin tarihi yeniden değerlendirilecek"
Bu serginin kendini bilime adamış tüm toplumları etkisi altına alacağına inandıklarını belirten Bakan, "Asya başta olmak üzere gezici sergimizi tüm dünyada bilim meraklılarının beğenisine sunmak istiyoruz. Belki de Avrupa´yı bile küskün kaldığı ortaçağı ile barıştıracak olan Altın Çağ sergisinin bilimin geçmişi adına birçok toplumu yeniden düşünmeye sevk edeceğine inanıyoruz. Şimdiden birçok tanıtım ajansı sergiyi dünyaya pazarlamak için tekliflerde bulunmaya başladı" şeklinde konuştu.
Pekin´de yapılan ASPAC 2016 Konferansı´na Prof.Dr. Ulcay ve Bakan´ın yanı sıra BTM Proje Uzmanı Nazım Enes Altan, Endüstriyel Tasarımcı Ömer Faruk Boyacı ile TÜBİTAK Bilim Merkezleri Müdürü Bekir Çengelci de katıldı.

ASPAC Nedir?
ASIA PACIFIC NETWORK of SCIENCE & TECHNOLOGY CENTRES
(Asya Pasifik Bölgesi Bilim ve Teknoloji Ağı) Asya Pasifik bölgesindeki 20’den fazla ülkedeki 80 enstitü ve bilim merkezinin üye olduğu bir organizasyondur.
1997 yılında Asya Pasifik bölgesindeki bilim merkezleri arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek, bilgi alışverişini sağlamak ve bölgedeki insanların bilim merkezlerine olan ilgilerini arttırmak adına kurulmuş olan bu organizasyon Asya’daki en güçlü bilim merkezleri topluluğudur. ASPAC 1998 yılından bu yana üyelerini ve ilgili kuruluşları bir araya getirmek için yıllık konferanslar düzenlemektedir.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Bilim ve Teknoloji Merkezi ise bu topluluğa bölge dışından kabul edilen ilk ve tek bilim teknoloji merkezidir.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 19.05.2016 | Okunma sayısı:1981

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir