Haberler

Bilim yarışında finalistler belirlendi

Font Boyutu

 19 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

BİLİM YARIŞINDA FİNALİSTLER BELİRLENDİ
- BURSA BİLİM VE TEKNOLOJİ MERKEZİ’NİN EV SAHİPLİĞİNDE TÜRK HAVA YOLLARI’NIN ANA SPONSORLUĞUNDA BU YIL 5’İNCİSİ DÜZENLENEN BURSA BİLİM ŞENLİĞİ KAPSAMINDA YAPILACAK TOPLAM 102 BİN LİRA ÖDÜLLÜ PROJE YARIŞMASININ FİNALİSTLERİ BELLİ OLDU. 4 FARKLI KATEGORİDE 50 PROJE FİNALE KALMAYI BAŞARDI.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BEBKA tarafından Türk Hava Yolları’nın ana sponsorluğunda 6-7-8 Mayıs tarihlerinde Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin ev sahipliğinde Merinos Park’ta gerçekleştirilecek THY Bursa Bilim Şenliği kapsamında yapılacak proje yarışmasının finalistleri belli oldu.

TÜBİTAK, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ile Bilim Merkezleri Araştırma Geliștirme Enstitüsü Derneği ve Türk Telekom tarafından da desteklenen, “Çevre ve Enerji’’ başlıklarının ana temasını oluşturduğu Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen proje yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından 1360 proje başvurusu yapıldı. İstanbul, Ankara, Mersin, Muş, Osmaniye, Iğdır gibi Türkiye’nin 67 farklı ilinden yapılan başvuruların değerlendirilmesi sonucu 4 farklı kategoride 50 proje adını finale yazdırmayı başardı. Proje yarışmasının konsepti ‘Bilim ve Teknoloji’ olarak belirlenirken, minik ve çocuk mucitler kategorisinde 10’ar, genç ve usta mucitler kategorisinde 15’er proje finale kaldı. Toplamda 102 bin lira ödülün dağıtılacağı yarışma kapsamında finale kalan 50 projeye bin liradan 16 bin liraya kadar değişik ödüller verilecek.

“Bilim dünyası bu şenliği konuşacak”
Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği kapsamında gerçekleştirilecek olan proje yarışmasına ilişkin bilgi veren Bilim Teknoloji Merkezi Genel Koordinatörü Rıfat Bakan, proje çağrısı ile Türkiye’nin dört bir yanından yoğun ilgi gördüklerini, yarışmaya gelen 1360 proje ile bu yıl önemli bir rekora imza attıklarını söyledi. Projelerin (5-9 yaş) minik mucitler, (10 -13 yaş) çocuk mucitler, (14 -17yaş ) genç mucitler, (18 yaş ve üstü) usta mucitler olarak 4 farklı kategoride değerlendirildiğini ifade eden Bakan, akademisyen, işadamı, sanayici ve uzmanlardan oluşan yaklaşık 60 kişilik seçici kurulun 1360 projeyi değerlendirmekte zorlandığını ifade etti. Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği’nde finale kalan tüm projelerin ödüllendirileceğini belirten Bakan, dereceye giremeyen tüm finalistlere de mansiyon ödülü dağıtılacağını kaydetti. Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bilim Teknoloji Merkezi’nin ev sahipliğinde Türkiye’nin en büyük, Avrupa ve dünyanın sayılı uluslararası bilim şenliklerinden birini gerçekleştirdiklerini ifade eden Bakan, “Bilim dünyasının gözü THY Bursa Bilim Şenliği’nde olacak ve şenlik Bursa’nın marka değerini artıracak” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 19.04.2016 | Okunma sayısı:1393

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir