Haberler

BİLİM VE TEKNOLOJİ MERKEZİ’NE BAKAN DESTEĞİ

Font Boyutu

2 ARALIK 2010

BASIN BÜLTENİ

BİLİM VE TEKNOLOJİ MERKEZİ’NE BAKAN DESTEĞİ
- ENERJİ VE TABİ KAYNAKLAR BAKANI TANER YILDIZ, BİLİM VE TEKNOLOJİ MERKEZİ’NDE SERGİLENECEK BAZI EKİPMANLARI BİZZAT İNCELEDİ.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPTIRILACAK BİLİM VE TEKNOLOJİ MERKEZİ’NDE SERGİLENECEK BAZI EKİPMANLARI İNCELEYEN ENERJİ VE TABİ KAYNAKLAR BAKANI TANER YILDIZ, BİNANIN ÇATISINA KURULACAK GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ KONUSUNDA MADDİ VE TEKNİK DESTEK VERMEYE HAZIR OLDUKLARINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin çatısına kurulacak olan güneş enerji sistemiyle ilgili maddi destek sağlanması konusunda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan destek geldi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Uludağ Üniversitesi ve Su Vakfı tarafından Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) işbirliğiyle düzenlenen ‘8. Ulusal Temiz Enerji Sempozyumu’na katılan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde sergilenecek bazı ekipmanları bizzat inceledi. Donanım ve kapsamı bakımından Türkiye’de bir ilk olacak Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde sergilenmesi için Hollanda, Almanya ve Türkiye’de üretilen bazı ekipmanların sergilendiği Kültür AŞ’yi ziyaret eden Bakan Yıldız, çocuklara eğlenceyle eğitimi bir arada sunacak düzenekleri de test etti.

Türkiye’de bir ilk olacak
BUTTİM Fuar alanının karşısında alana yapılacak olan merkez hakkında Bakan Yıldız’a bilgiler veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, görsel, işitsel, deneysel düzeneklerle fizik, mekanik, statik, elektrik, enerji, magnetizm, ışık, renkler, biyoloji, tıp, anatomi, DNA, astronomi, su dinamiği, matematik, ısı, yön bulma, koku, tat, dokunma, ses, bakış açısı ve kimya alanlarında çocuklara eğlenceyle eğitimin bir arada verileceğini söyledi. Başkan Altepe, 170 ayrı ünitenin yer alacağı merkezinin Türkiye’de bir ilk olacağını da sözlerine ekledi.

Büyükşehir Belediyesi adına projeyi yürüten Bursa Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıfat Bakan da sergilenecek bazı ünitelerin çalışma sistemlerini Bakan Yıldız’a anlattı. Proje Danışmanı Prof.Dr. Yusuf Ulcay ise, Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin çatısına kurmayı planladıkları güneş enerji sistemi ile çocukların deneylerle elektrik enerjisi üretebilecekleri bazı ünitelerin temini konusunda Bakan Yıldız’dan maddi manevi destek istedi.

Destek sözü
Sergilenecek üniteleri tek tek inceleyen Bakan Yıldız ise, burada sadece çocukların değil, üniversitelilerin bile öğreneceği çok şey olduğunu söyledi. Bu modelin Türkiye’nin diğer illerinde de yaygınlaştırılması gerektiğini ifade eden Bakan Yıldız, güneş enerji sistemi kurulması konusunda da maddi manevi her türlü desteği vereceklerini kaydetti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 02.12.2010 | Okunma sayısı:6954

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu