Haberler

“Bilim ve teknoloji merkezi Bursa’ya prestij katacak”

Font Boyutu

 14 KASIM 2013

BASIN BÜLTENİ

“Bilim ve teknoloji merkezi Bursa’ya prestij katacak”
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’ya kazandırılan Bilim ve Teknoloji Merkezi, kentin önemli bir prestij merkezi olacak” dedi.
- Başkan Altepe, Türkiye’de bir ilke imza atacak olan Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin 1 ay içinde vatandaşların hizmetine açılacağını söyledi.

BURSA – Bursa’yı hizmetleriyle geleceğe taşıyan Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin yeni binası, Aralık ayında, ‘Bilimin Sultanları’ sergisiyle hizmete açılacak.

Bursa’yı modern bir geleceğe taşıyan Büyükşehir Belediyesi tarafından BUTTİM TÜYAP Fuar Alanı’nın yanında yaptırılan Bilim ve Teknoloji Merkezi, gün sayıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, inşaat çalışmalarını yerinde incelediği Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin koordinasyon çalışmalarını yürüten Bursa Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıfat Bakan’dan çalışmalarla ilgili detaylı bilgi aldı.
Bursa’da değerli eserlerin inşa edildiğini söyleyen Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin de bu dönem kente kazandırılan en önemli anıtsal yapılardan biri olduğunu belirtti. Başkan Altepe, merkezin şu anda Avrupa’da dahi olmayan özelliklere sahip olduğunu ifade ederek, “Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, 10 bin metrekarenin üzerinde bir kapalı alanda yapılandırıldı. Burası gençlerimizin, okullarda aldıkları teorik bilgileri pratiğe çevirdikleri önemli bir merkez olarak hizmet verecek. Öğrenciler fizik, mekanik ve her türlü fen konularında okullarında aldıkları teorik bilgileri burada pratiğe dönüştürmüş olacaklar. Bilim ve Teknoloji Merkezi, Bursa’nın önemli prestij merkezi olacak” dedi.

Teorik bilgiler pratiğe dönüşecek
Merkezde 250’yi aşkın düzeneğin bulunacağını belirten Başkan Altepe, “Gençler enerjinin nasıl üretildiğini, barajların nasıl çalıştığını, suyun kaldırma kuvvetini, ay tutulmasını, tsunamiyi, gökyüzü ile ilgili bilgileri, mevsimlerin nasıl oluştuğunu ve yoğunluğun ne demek olduğunu gözlemleyip, tüm mekanik, fizik ve astronomi konularında en güzel örnekleri burada bulabilecekler. Burası sadece Bursa’nın değil, Türkiye’nin de en önemli eğitim merkezlerinden biri olacak” diye konuştu.
Bu çapta bir merkezin örneğinin sadece Amerika’da bulunduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Bu proje, Amerikan Devlet başkanının politikası olarak orada direk devlet başkanlığına bağlı olarak uygulanıyor. Türkiye’deki ilk uygulamasını da Bursa’da Aralık ayı içinde hizmete açmış olacağız” dedi.
Altepe, ilk İslam alimlerinin buluşlarıyla ilgili olarak hazırlanan ve dünya çapında önem taşıyan ‘Bilimin Sultanları’ adlı serginin de Bursa’da, Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde açılacağını sözlerine ekledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 14.11.2013 | Okunma sayısı:4416

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu