Haberler

Bilim Şenliği 2015 Proje Yarışması’nda başvurular başladı

Font Boyutu

 20 KASIM 2014

BASIN BÜLTENİ

BİLİM ŞENLİĞİ 2015 PROJE YARIŞMASI’NDA BAŞVURULAR BAŞLADI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BEBKA VE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NCE ORGANİZE EDİLEN BURSA BİLİM ŞENLİĞİ KAPSAMINDA BU YIL İLK KEZ DÜZENLENEN BİLİM ŞENLİĞİ 2015 PROJE YARIŞMASI’NDA BAŞVURULAR BAŞLADI.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi, BEBKA ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce organize edilen Bursa Bilim Şenliği kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen Bilim Şenliği 2015 Proje Yarışması’nda başvurular başladı.

Bilim Şenliği 2015 Proje Yarışması’nın lansmanı, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin (BTM) ana binasında düzenlenen basın toplantısıyla yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık ve BTM Genel Koordinatörü Rıfat Bakan’ın ev sahibi olduğu toplantıya, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri Tamer Değirmenci, Uludağ Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof.Dr. Zeynep Kahveci, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Kahya, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bursa İl Müdürü Latif Deniz ve basın mensupları katıldı.

27 Şubat’a kadar sürecek
Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, BEBKA ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’yle ortaklaşa düzenledikleri ve bu yıl dördüncüsü yapılacak Bursa Bilim Şenliği hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi. 8-9-10 Mayıs tarihleri arasında yapılacak organizasyonun ana temasının tasarım ve inovasyon olarak belirlendiğini kaydeden Başkanvekili Karlık, bu sene diğer yıllardan farklı olarak yine bilim şenliği kapsamında ilk kez proje yarışmasının düzenlendiğini belirtti. Bilim Şenliği 2015 Proje Yarışması adlı düzenlemenin Türkiye’ye bilimi sevdirmeyi, bu konuda farkındalık oluşturmayı, alışkanlık kazandırmayı ve analitik düşünce yapısına sahip insanlar ile projelerin ortaya çıkmasına katkı sağlamayı hedeflediğini vurgulayan Başkanvekili Karlık, 5 ayrı kategoride düzenlenen yarışma sonucunda 3’er projeye toplam 65 bin TL’lik para ödülünün verileceğini açıkladı. Milli eğitim okulları, üniversite kulüpleri ve bireysel mucitlere açık olarak düzenlenen organizasyonda başvuruların 27 Şubat tarihine kadar devam edeceğini belirten Başkanvekili Karlık, “Proje yarışması kapsamında şimdiye kadar 400’e yakın katılımcıya proje yazma eğitimi verdik. Hedefimiz, bilgi toplumu olma yolunda değerli projelerin üretilmesine ve hayata geçirilmesine katkı sağlayabilmek” dedi.

Toplam 65 bin TL’lik para ödülü
BTM Genel Koordinatörü Rıfat Bakan ise, Bilim Şenliği 2015 Proje Yarışması’nın tasarım ve inovasyon konsepti kapsamında yapılacağını hatırlattı. Yarışmaya girecek projelerin değerlendirmeye alınabilmesi için ‘akıllı ve mobil uygulamalar’, ‘inovatif endüstiyel tasarımlar’, ‘ergonomi’, ‘yenilenebilir enerji, geri dönüşüm ve çevre’, ‘geleceğin ev aletleri’, ‘güvenlik ve emniyet tasarımı’ ile ‘mekanik fonksiyonellik’ konularından birinde olması gerektiğine değinen Bakan, “Proje başvuruları 27 Şubat tarihine kadar devam edecek. 15 Mart tarihinde ilk ön eleme, 26-27 Mart tarihlerinde de son ön eleme yapılacak. Temel Eğitim Okulları Projeleri kategorisinde birinciye 5000, ikinciye 3000 ve üçüncüye 2000 TL, Üniversite Kulüpleri kategorisinde birinci 6000, ikinci 4000 ve üçüncü 3000 TL, Orta Öğretim Okulları Projeleri kategorisinde birinci 5000, ikinci 3000, üçüncü 2000 TL, Bireysel Mucitler kategorisinde birinci 10.000, ikinci 7000, üçüncü 5000 TL, Mesleki Eğitim Okulları Projeleri’nde de birinci 5000, ikinci 3000 ve üçüncü 2000 TL’lik para ödülü verilecek” diye konuştu. BTM Genel Koordinatörü Rıfat Bakan, Milli Eğitim okullarından yapılacak başvuruların İl Milli Eğitim Müdürlüğü, üniversite kulüpleri ve bireysel mucitlerden yapılacak başvuruların da www.bursabtm.org üzerinden gerçekleştirilebileceğini hatırlattı.

Bilgi toplumu olma yolunda…
BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci de, proje yarışmasının ana temasının tasarım ve inovasyon olarak belirlenmesinin çok anlamlı olduğunu söyledi. Kurum olarak 2015 yılını tasarım ve inovasyon olarak belirlediklerini ve Bilim Şenliği 2015 Proje Yarışması’nın ana temasıyla örtüşmekten büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Değirmenci, “Bugün her şey tasarım ve inovasyon üzerinde şekilleniyor. Bu konuda toplumun da gerçekçi, doğru bir şekilde yönlendirilmesi gerekiyor. O yüzden buradayız ve şenliğin bir parçası olmaktan dolayı gururluyuz” şeklinde konuştu.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Kahya, Bilim Şenliği 2015 Projesi’nin bilgi toplumu olma yolunda öğrencilere sağlayacağı katkılara değindi. Kahya, yarışmaya dahil edilen projelerin katılımcılara özgüven sağladığını, katılımcı olmayanları da teşvik ettiğini ifade etti. Basın toplantısında Uludağ Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof.Dr. Zeynep Kahveci ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bursa İl Müdürü Latif Deniz de organizasyona dair düşüncelerini açıkladı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 20.11.2014 | Okunma sayısı:6000

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu