Haberler

Bilim, öğrencileri BTM’de buluşturdu

Font Boyutu

12 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

Bilim, öğrencileri BTM’de buluşturdu
- Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), Nilüfer Yaylacık Köyü öğrencilerini ‘CLK Bilim Kardeşliği Haftası’ kapsamında BTM’de misafir etti. BTM’yi ziyaret eden bir diğer heyet de ‘Bilimsel Geceleme’ için Bandırma’dan geldi.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), Nilüfer Yaylacık Köyü öğrencilerini ‘CLK Bilim Kardeşliği Haftası’ kapsamında BTM’de misafir etti. BTM’yi ziyaret eden bir diğer heyet de Bandırma’dan geldi.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi ‘Bilim Kardeşliği Sosyal Projesi’ kapsamında çocukları bilimle buluşturdu. ‘Bilime dokunmayan çocuk kalmasın’ ve ‘Bilimde fırsat eşitliği’ sloganı ile gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesi, Bursa’daki dezavantajlı grupların BTM’yi ziyaret etmesini sağlamayı hedefliyor. Proje kapsamında CLK Uludağ Elektrik’in katkılarıyla Nilüfer Yaylacık köyünden gelen öğrenciler ilk kez BTM’yi ziyaret etti.
Merkezde bilim iletişimcileri tarafından temalı turlara katılan 60’a yakın öğrenci daha sonra planetaryumda gökyüzünü keşfe çıktı. İlk kez böyle bir merkeze gelen çocukların heyecan ve mutluluğu gözlerine yansıdı.
BTM Genel Koordinatörü Rıfat Bakan, “Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projesi BTM, gelecek nesillerin bilimle iç içe yetişmesi için her geçen gün farklı projelere imza atıyor. Bu anlamda ‘bilime dokunmayan kalmasın!’ sloganıyla Bursa’nın en uzak köşelerinden gelen bu çocukların ufkunu açıyor ve onları bilimsel farkındalığa ulaştırıyoruz. Bu projede bize destek veren tüm kuruluşlara teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

‘Bilimsel Geceleme’ için Bandırma’dan geldiler
Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) tarafından organize edilen ‘Bilimsel Geceleme’ etkinliğine Bandırma’dan gelen 50 kişilik bir grup da katıldı. Bilimin serüvene dönüştüğü merkezde, oldukça yoğun ilgi gören ‘Bilimsel Geceleme’ etkinliği, bir ay içerisinde tam üç kez tekrarlandı. Etkinliğin son katılımcıları ise Bandırma’dan Bursa’ya ‘Bilimsel Geceleme’ etkinliği için geldi. BTM’nin Bandırmalı konukları, bilimsel aktiviteler, takım oyunları, atölye çalışmaları ile eğlenceli saatler geçirdi. Katılımcılar geceyi de BTM içerisine kurdukları çadırlarda geçirdi. Programda gerçek bir astronot ile buluşma imkanı bulan ekip, Astronot Faris’e uzay ve astronomiye dair merak ettikleri tüm konularda sorular sordu. Öğrenciler planetaryum ve simülatörlerin de keyfini çıkardı. BTM’nin Bursa ve çevre iller için de büyük bir kazanım olduğunu söyleyen katılımcılar, “Bursa’daki çocuklar böyle bir merkeze sahip oldukları için çok şanslı. Dileriz, tüm kentlerde böyle güzel merkezler yapılır. Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederiz” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 12.04.2016 | Okunma sayısı:1608

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir