Haberler

Bilgiye ulaşmaya engel yok

Font Boyutu

 04 MART 2014

BASIN BÜLTENİ

BİLGİYE ULAŞMAYA ENGEL YOK
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN TAM DONANIMLI 10 OTOBÜSLE MAHALLELERDE EV HANIMLARINA YÖNELİK OLARAK DÜZENLENEN ÜCRETSİZ MOBİL EĞİTİM PROJESİNİN (BUMEP) BİR AYAĞINI OLUŞTURAN BURSA ENGELSİZ MOBİL EĞİTİM PROJESİNİ (BENMEP) BAŞARIYLA TAMAMLAYAN 91 ENGELLİ KURSİYER, SERTİFİKALARINA KAVUŞTU.
- GEREK EV İŞLERİ GEREKSE ÇOCUKLARININ BAKIMI NEDENİYLE MAHALLELERİNDEN UZAKLAŞAMADIKLARI İÇİN BUGÜNE KADAR BİLGİSAYAR KULLANMAYI HAYAL BİLE EDEMEYEN 2 BİN 233 KURSİYER DAHA BUMEP SAYESİNDE SERTİFİKA SAHİBİ OLDU.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KENTİN GELECEĞİ OLAN NESİLLERİ YETİŞTİREN ANNELERİN DAHA DONANIMLI OLMASI AMACIYLA BAŞLATTIKLARI PROJEYE İLGİNİN HER GEÇEN GÜN ARTTIĞINI BELİRTEREK, DAHA GENİŞ KİTLELERE ULAŞMAK AMACIYLA TALEPLER DOĞRULTUSUNDA ARAÇ SAYISINI ARTIRABİLECEKLERİNİ KAYDETTİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından tam donanımlı 10 otobüsle mahallelerde ev hanımlarına yönelik olarak düzenlenen ücretsiz Mobil Eğitim Projesinin (BUMEP) bir ayağını oluşturan Bursa Engelsiz Mobil Eğitim Projesini (BENMEP) başarıyla tamamlayan 91 engelli kursiyer, sertifikalarına kavuştu. Gerek ev işleri gerekse çocuklarının bakımı nedeniyle mahallelerinden uzaklaşamadıkları için bugüne kadar bilgisayar kullanmayı hayal bile edemeyen 2 bin 233 kursiyer daha BUMEP sayesinde sertifika sahibi oldu.

Meslek edindirme kurslarıyla binlerce vatandaşı nitelikli işgücü haline getiren Büyükşehir Belediyesi, önemli bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlattığı Bursa Mobil Eğitim Projesi’nin (BUMEP) meyvelerini toplamaya başladı. Annelerin çocuklarının eğitimine daha fazla katkı sağlayabilmelerini hedef alan proje kapsamında 10’ar bilgisayarla donatılan 5 otobüs sayısı 10’a çıkarılırken, mahalle mahalle dolaşarak verilen bilgisayar eğitimini başarıyla tamamlayan 2 bin 233 kursiyer daha Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Öte yandan aynı hizmeti toplumun tüm dezavantajlı guruplarına yayma hedefi doğrultusunda Türkiye ilk kez engelli vatandaşlara yönelik olarak başlatılan Bursa Engelsiz Mobil Eğitim Projesi (BENMEP) kapsamında bilgisayar kullanmayı öğrenen 91 engelli vatandaş da sertifika sahibi oldu.


Gelecek annelerin elinde şekilleniyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sertifika töreninde yaptığı konuşmada, belediyecilik hizmetlerinin altyapı, yol yapımı gibi işlerden ibaret olmadığını kaydetti. Bursa’nın değerlerine, tarihine sahip çıkan bireylerin yetiştirilmesi amacıyla her türlü sosyal projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Altepe, “Geleceğimize yön verecek olan çocuklarımızın donanımlı bireyler olarak yetişmesi için annelerimize büyük görevler düşüyor. Bilgi teknolojilerinin bu kadar geliştiği günümüzde annelerin de donanımlı olması zorunluluk haline geldi. Bu hizmetin en önemli özelliği de kursların mahallelerde verilmesi. Çünkü ev hanımları başka bölgelerdeki kurslara katılma imkanı bulamıyorlar. Bu proje ile bilgiyi onların mahallelerine kadar götürdük. Bilgisayar kullanmayı öğrenen anneler, hem çocuklarının eğitimine katkı sağlayacak, hem de internetin zararlarına karşı çocuklarını daha iyi koruyabilecek. Bunun yanında ilk kez başlattığımız Engelsiz Mobil Eğitim Projesi kapsamında engelli vatandaşlarımıza da bulundukları mahallelerde bilgisayar eğitimi verdik. Amacımız bilgiye ulaşmadaki tüm engelleri ortadan kaldırmak” dedi.

Kurslara Fethiye Mahallesi’nden katılan Goncagül Gürel, bugüne kadar mobil iletişim araçları ve bilgisayarı günlük hayatlarına kullanamadıklarını belirterek, kendilerine bu imkanı sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür etti.
Mudanya Yeni Mahallede verilen kurslar sayesinde artık bilgisayar kullanmayı öğrenen Aymelek Boz ise günümüzde anne, anneanne ve babaannelerin de teknolojik olarak donanımlı olmasının zorunluluk haline geldiğini belirterek, “Artık hem torunlarıma derslerinde yardımcı oluyorum hem de onları internetin zararlı alışkanlıklarından koruyorum” dedi.
Engelsiz Mobil Eğitim Projesini başarıyla bitiren kursiyerler adına söz alan Can Ahmet Kural da Bursa için çok faydalı hizmetler üretmesi nedeniyle Başkan Altepe ve emeği geçenlere teşekkür etti.
BUMEP’in proje paydaşlarından Kükürtlü Mahallesi Muhtarı Aynur Balkan ve Mudanya Yeni Mahalle Muhtarı Nazmi Karadağ, BUMEP kurslarına mahallelerde büyük ilgi olduğunu belirterek, bu hizmet nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Törenin sonunda Başkan Altepe, kursiyerlere sertifikalarını verdi. En fazla talep gören hizmetlerden birinin bilgisayar kursları olduğunu ifade eden Başkan Altepe, projenin 17 ilçeyi de kapsayacak şekilde genişletileceğinin müjdesini verdi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 04.03.2014 | Okunma sayısı:4230

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu