Haberler

Beylik Hanı Büyükşehir´le ayağa kalkacak

Font Boyutu

 22 EKİM 2013

BASIN BÜLTENİ

BEYLİK HANI BÜYÜKŞEHİR´LE AYAĞA KALKACAK
- İNEGÖL´DE GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE ÇIKAN YANGIN NEDENİYLE KÜLE DÖNEN 200 YILLIK BEYLİK HANI, BURSA BÜYÜKŞEHİR VE İNEGÖL BELEDİYELERİNİN ORTAK ÇALIŞMASIYLA YENİDEN ESKİ KİMLİĞİNE BÜRÜNECEK.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, İNEGÖL BELEDİYESİ´YLE ORTAKLAŞA YAPILACAK ÇALIŞMALAR SONUCUNDA HANIN TEKRAR ESKİ KİMLİĞİNE BÜRÜNECEĞİNİ, YANGINDAN ÖNCE OLDUĞU GİBİ FAALİYETLERİNE DEVAM EDECEĞİNİ SÖYLEDİ.

BURSA - İnegöl´de geçtiğimiz günlerde çıkan yangın nedeniyle küle dönen 200 yıllık Beylik Hanı, Bursa Büyükşehir ve İnegöl Belediyelerinin ortak çalışmasıyla yeniden eski kimliğine bürünecek. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İnegöl Belediyesi´yle ortaklaşa yapılacak çalışmalar sonucunda hanın tekrar eski kimliğine bürüneceğini, yangından önce olduğu gibi faaliyetlerine devam edeceğini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti İnegöl İlçe Başkanı Bülent Temelli ve ilgili bürokratlarla birlikte Beylik Hanı´nın enkazında incelemelerde bulundu. İnegöl halkına ve çarşı esnafına yaşadıkları bu afetten dolayı geçmiş olsun dileklerini ileten Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi olarak İnegöl Belediyesi´nin de iştirakiyle 200 yıllık hanı tekrar eski kimliğine büründürmek istediklerini söyledi. Bu konuda İnegöl Belediyesi´nin röleve çalışmalarını tamamladığını, yapılan çalışmanın onaylanmak üzere kurula gireceğini söyleyen Başkan Altepe, "Büyükşehir Belediyesi olarak proje kesinleştikten sonra ihaleyi yapıp en kısa zamanda restorasyonu başlatmak ve çalışmaları en kısa sürede tamamlamak istiyoruz" dedi.

Tarihi hanın özel mülkiyette olduğunu, bu nedenle belediye olarak projeleri ihale ettikten sonra çalışmalara hemen başlayabileceklerini kaydeden Başkan Altepe, "Restorasyon çalışmaları bittikten sonra buradaki esnafımız tekrar faaliyete geçecek. Beylik Hanı´nın ilk günkü güzelliğiyle, İnegöl´e ve çarşıya değer katacak şekilde güzel bir eser olarak kazandırılmasını arzuluyoruz" diye konuştu.

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, gösterdikleri ilgi nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve ekibine teşekkür etti. Başkan Altepe´nin tarihi eserlerin ayağa kaldırılması konusunda yaptığı çalışmalarla sadece Bursa´ya değil Türkiye´ye örnek olduğunu belirten Aktaş, "Çarşının kalbi olan bu yerin tekrar ayağa kaldırılması ve esnaf mağduriyetinin önüne geçilmesi gerekiyor. Projede bir bütün olarak hareket edilecek ve Büyükşehir Belediyesi´nin gücü kullanılacak. Yapılacak çalışmalar inşallah İnegöl’ümüz için büyük kazanımlar doğuracak" şeklinde konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 22.10.2013 | Okunma sayısı:4752

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu