Haberler

Beyazıt Paşa Medresesi açılışa hazır

Font Boyutu

17 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

BEYAZIT PAŞA MEDRESESİ AÇILIŞA HAZIR

-          BURSA’DA YER ÜSTÜNDE EL ATMADIK TARİHİ ESER BIRAKMAYAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN YER ALTINDAN GÜN YÜZÜNE ÇIKARDIĞI ESERLERİN BAŞINDA GELEN 600 YILLIK BEYAZIT PAŞA MEDRESESİ’NDE RESTORASYON ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI.

-          MEDRESENİN YENİ DÖNEMDE İLMİ, SANATSAL, KÜLTÜREL VE SOSYAL AKTİVİTELERE EV SAHİPLİĞİ YAPACAĞINI BELİRTEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ÇELEBİ MEHMET DÖNEMİ ESERLERİNDEN OLAN KÜLLİYENİN YAKINDA ŞANINA YAKIŞIR AÇILIŞ TÖRENİYLE HİZMETE ALINACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA - Bursa’da yer üstünde el atmadık tarihi eser bırakmayan Büyükşehir Belediyesi’nin yer altından gün yüzüne çıkardığı eserlerin başında gelen 600 yıllık Beyazıtpaşa Medresesi’nde restorasyon çalışmaları tamamlandı. Medresenin yeni dönemde ilmi, sanatsal, kültürel ve sosyal aktivitelere ev sahipliği yapacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Çelebi Mehmet dönemi eserlerinden olan külliyenin yakında şanına yakışır açılış töreniyle hizmete alınacağını söyledi.

Bursa’nın turizmden hak ettiği payı alması için Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılardan Osmanlı eserlerine, 2300 yıllık Bitinya surlarından 8500 yıllık Arkeopark’a kadar her alanda restorasyon çalışmalarını başarıyla sonuçlandıran Büyükşehir Belediyesi’nin Yeşil’in Şible semtinde, üzerinde 6 bina bulunan Beyazıt Paşa Medresesi’nin yeniden ihyası için başlattığı çalışmalar tamamlandı. Üzerindeki ve çevresindeki binaların kamulaştırılarak yıkılmasının ardından yapılan restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmalarıyla 600 metrekare alana sahip 6 asırlık külliye tamamen gün yüzüne çıktı. Tarihi medrese, kemerleri ve duvar işçilikleriyle ilk günkü orijinal halini aldı.

Medresede tamamlanan çalışmaları inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yer üzerinde bulunan tarihi eserlerin ardından yer altındaki tarihi eserlerin de bir bir gün yüzüne çıkartıldığını ifade etti. Onlardan birinin de Yeşil Külliyesi içerisinde bulunan ve Hocataşkın Mahallesi’nde yer alan Beyazıtpaşa Medresesi olduğunu kaydeden Başkan Altepe, üzerinde 6 binanın yanında çevresindeki 7 binanın kamulaştırılarak yıkılmasının ardından tarihi eserin asırlar önceki haliyle yeniden ortaya çıkartıldığını belirtti. Başkan Altepe, “Bu bölgede ilmi, sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetler yapılacak. Başta eğitim çalışmaları olmak üzere bölge halkının yararlanacağı güzel bir merkez olacak. Orta avlu cam çatı kaplama işlemleri de tamamlandı. Büyük bir alan. Tüm odaları ve birimleriyle güzel bir yer. Yeşil’e değer katacak. İnşallah burayı yakında hizmete alacağız” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 17.04.2016 | Okunma sayısı:5315

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu