Haberler

BESAŞ’tan çiftçiye 3.5 milyon TL

Font Boyutu

 31 ARALIK 2014

BASIN BÜLTENİ

BESAŞ’TAN ÇİFTÇİYE 3.5 MİLYON TL
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN KIRSAL KALKINMANIN SAĞLANMASI AMACIYLA KELES’E KURULAN BESAŞ SÜT ÜRÜNLERİ TESİSİ, 1.5 YILDA 3 BİN 250 TON SÜT ALIMI GERÇEKLEŞTİREREK BÖLGE ÇİFTÇİSİNE 3.5 MİLYON TL ÖDEME YAPTI.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla Keles’e kurulan BESAŞ Süt Ürünleri Tesisi, 1.5 yılda 3 bin 250 ton süt alımı gerçekleştirerek bölge çiftçisine 3.5 milyon TL ödeme yaptı.

BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş, Orhaneli, Harmancık, Keles ve Büyükorhan ilçelerine yönelik faaliyete alınan süt ve süt ürünleri tesisi için Kasım 2013 ile Aralık 2014 tarihleri arasında 3 bin 250 ton süt alımı yaptıklarını söyledi. Yapılan alımlar sonucunda çiftçiye 3.5 milyon TL ödeme yapıldığını hatırlatan Bektaş, üretilen ürünlerden en fazla rağbeti ‘Gurme Kaşar’ın gördüğünü ifade etti.

Hedef: Kamu yararı
BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş, süt alımlarının kalkınma kooperatifleri ve birlikler aracılığıyla gerçekleştirildiğini belirtti. Herhangi bir şahıstan süt alımı yapmadıklarını vurgulayan Bektaş, “Bu konuda Pınarcık, Dağdibi, Baraklı köyleri ve Harman-Demirci-Yunuslar tarımsal kalkınma kooperatifleriyle Keles Süt Üreticileri Birliği’ni aracı olarak kullanıyoruz” dedi. Kamu yararı için çalıştıklarını ve satışlarda kar amacı gütmediklerini belirten Bektaş, üretilen artı değerin hayvancılığın daha kaliteli yapılmasını sağlamak için eğitim faaliyetlerinde kullanıldığını söyledi. Bektaş,“1.5 yıl gibi kısa sürede 3,5 milyon TL’lik katkı sağlamak ve buradan elde edilen geliri çiftçilerin eğitiminde kullanmak, yatırımın hedefine ulaştığını gösteriyor” diye konuştu.

En son teknoloji…
Genel Müdür Mustafa Bektaş, BESAŞ Süt ve Süt Ürünleri Tesisi’nin son teknolojiyle donatıldığını ifade etti. En iyi makine parkının yurt dışından getirilerek Keles’e kurulduğunu hatırlatan Bektaş, “En büyük farkımız budur” şeklinde konuştu. Fabrikada sağlıklı tüketim için tüm tedbirlerin alındığını, Sağlık ve Tarım bakanlıklarının belirlemiş olduğu kriterlerin eksiksiz uygulandığını vurgulayan Bektaş, “Gıda tüzüğüne uygun olmayan herhangi bir üretim, sistemimiz içerisinde yer almamaktadır. Sütün kabulünden üretim aşamasına kadar işlemlerin tamamı HACCP kalite sistemi kontrolündedir. Ayrıca fabrikamıza gelen sütler, kurmuş olduğumuz laboratuvarda incelenerek, uygun olanları imalata sokulmaktadır” açıklamasında bulundu.

Gurme Kaşar farkı
Bu arada, fabrikada üretilen ürünler arasında en fazla ilgiyi Gurme Kaşar gördü. Gurme Kaşar’ın 12 kilogramlık sütten oluştuğunu ve içerisinde kimyasal hiçbir maddenin bulunmadığını söyleyen BESAŞ Genel Müdür Yardımcısı Can Aydoğan, özellikle çocuklar ve yaşlıların bu ürünü kemik erimesine karşı kullandığını hatırlattı. Aydoğan, “Bursa halkı Gurme Kaşar’ın tanıdıkça talep artıyor. Artan talep ürünü vazgeçilmez kılıyor” ifadelerini kullandı. BESAŞ’ın Keles’teki süt ve süt ürünleri fabrikasında Gurme Kaşar’ın yanı sıra ayran, yoğurt, süzme yoğurt, eski kaşar, taze kaşar, dil peyniri, lor, krema ve günlük süt üretiliyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 31.12.2014 | Okunma sayısı:2440

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir