Haberler

BESAŞ ve fırıncıların gündemi; kaçak üretim

Font Boyutu

 12 OCAK 2015

BASIN BÜLTENİ

BESAŞ VE FIRINCILARIN GÜNDEMİ; KAÇAK ÜRETİM
- BURSA FIRINCILAR ODASI YÖNETİMİ, BURSA’NIN EN BÜYÜK EKMEK FABRİKASI BESAŞ’I ZİYARET ETTİ. ZİYARETİN ANA GÜNDEMİ İSE KAYIT DIŞI ÜRETİM VE EKMEK İSRAFI OLDU.

BURSA - Bursa Fırıncılar Odası Yönetimi, Bursa’nın en büyük ekmek fabrikası BESAŞ’ı ziyaret etti. Ziyaretin ana gündemi ise kayıt dışı üretim ve ekmek israfı oldu.

Bursa Fırıncılar Odası Başkanı Adnan Yılmaz beraberindeki heyetle birlikte BESAŞ’ı ziyaret etti. Tesis ve üretim kapasitesi hakkında konuklarını bilgilendiren BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş, “Türkiye’nin ekmek ve unlu mamuller üreten firmaları arasında ürün ve hizmet kalitesi ile fark edilen lider bir firma olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Şu anda Bursa’nın marka değeri en yüksek firmalarından biriyiz. Bursa halkının bize göstermiş olduğu bu özgüvene layık olabilmek için yoğun bir çalışma içerisindeyiz” dedi.

Bursalıların daha sağlıklı ekmeğe ulaşması için Fırıncılar Odası ile işbirliğinin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Bektaş, kaçak üretim yapan işletmelerin, halk sağlığı ile oynamanın yanında haksız rekabete neden olduğunu vurguladı. Bektaş, “Ekmek halkımızın temel besin maddesi ve sofralarımızın vazgeçilmezidir. Bunun için haksız rekabeti önlemek ve halkın sağlığını korumak amacıyla, kaçak çalışan fırınlar konusunda Büyükşehir Belediyesi, BESAŞ ve Bursa Fırıncılar Odası üyeleri ile ortak çalışmalar neticesinde daha etkin mücadele edilmesini sağlayacağız” diye konuştu.

Kaçak üretim israfı tetikliyor
Bursa Fırıncılar Odası Başkanı Adnan Yılmaz da ruhsatı olmayan, sağlıksız ve amacı dışında üretim yapan çok fazla irili ufaklı kaçak işletme olduğunu, bu işletmelerin halk sağlığı ile oynadıklarını vurguladı. Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan ekmek israfının başlıca nedenlerinden birinin de kaçak fırınlar olduğunu belirten Yılmaz, “Kaçak fırınlar istediği kadar ekmek üretiyor. Fırınlar bakkala, markete ekmeği götürüp ´Satabildiğini sat, kalanı alırım´ diyor, fiyatı düşürüyor. Ucuza alınan ekmek kalması durumunda daha rahat çöpe atılıyor. Vatandaşımız kalan ekmeği değerlendirmek yerine ucuza satılan ekmekten tekrardan almayı tercih ediyor böylece büyük bir israfa sebep oluyor” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 12.01.2015 | Okunma sayısı:1729

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir