Haberler

BESAŞ PERSONELİNE TRAFİK EĞİTİMİ

Font Boyutu

 BESAŞ bünyesinde görev yapan ulaşım sorumlusu 25 kişinin katıldığı eğitimde, Trafik Denetleme Şube Müdürü Süleyman Memişçi, trafik kaza istatistiklerinden örnekler verdi. Trafikte küçük yaştaki sürücüler kadar deneyimli sürücülerin de kazalara neden olduğunu belirten Memişçi, Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa hayata geçirilen ‘Trafikte Çözüm Ortak Akılda’ başlıklı eğitimlerle sürücülere trafikle ilgili genel bilgileri hatırlattıklarını kaydetti.

Trafik bilinci gelişecek
Trafikte kazaların yaşanmaması için değişimin ve eğitimin gerekliliğine değinen Memişçi, trafik kuralları odaklı eğitimle sürücülerin trafikteki hallerinin belirlenmesi ve kazaların kaynağının tespiti ile trafik bilincinin yükseltilmesini amaçladıklarını belirtti.
Trafik kazalarının temelinde kural ihlalleriyle, sürücülerle yayaların kusuru karşı tarafta arama gibi unsurların yattığını belirten Memişçi, “Kazalarda genellikle hız kurallarına uymamak, trafik kurallarını bilmemek veya bildiği halde kuralları yok saymak gibi temel hatalarla karşılaşıyoruz” dedi.

Alkole ceza yağdı
Trafik kaza anlaşma tutanaklarının ileride polisin tamamen devre dışı kalacak şekilde düzenleneceğini de dile getiren Memişçi, alkollü araç kullanımıyla ilgili tespitlerini paylaştı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 50 bin kişiyi denetleme kararı çıktığını ancak Bursa’da bu rakam aşılarak 60 bin kişinin denetlendiğini kaydeden Memişçi, “Son 5 ayda 9 bin 500 araç sürücüsü üzerinde alkol denetimi yapıldı. Kazalarda alkollü araç kullanımıyla da sıklıkla karşılaşıyoruz. Yaptığımız yaklaşık 10 bin kontrolde 3 bin 500 araç sürücüsüne ceza yazıldı. Bu da denetlenen her 3 sürücüden birinin alkollü araç kullandığını ortaya çıkardı” diye konuştu.
Eğitimin ardından BESAŞ Genel Müdür Yardımcısı Can Aydoğdan, Trafik Denetleme Şube Müdürü Süleyman Memişçi ve Trafik Şube Müdürlüğü Bürolar Amiri Baş Komiser Salih Karaman’a desteklerinden dolayı plaket verdi.

Tarih: 06.01.2010 | Okunma sayısı:6578

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir