Haberler

BESAŞ hizmet zincirini sürekli geliştiriyor

 22 MART 2013

BASIN BÜLTENİ

BESAŞ hizmet zincirini sürekli geliştiriyor
- Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BESAŞ’ın kaliteli hizmet anlayışıyla sürdürdüğü faaliyetlerini, Uludağ Üniversitesi ve Keles’te yapılacak yatırımlarla daha da geliştirdiğini belirtti.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye’nin en büyük 3. Ekmek fabrikası olan BESAŞ’ı ziyaret ederek, üretim tesislerini gezdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş’tan çalışmalarıyla ilgili bilgiler aldı. BESAŞ’ın ekmek ve unlu mamuller üretiminin yanı sıra sosyal projelere de ağırlık verdiğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bu doğrultuda Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü arasında imzalanan protokolle, Görükle Kampüsü’nde BESAŞ Ar - Ge merkezi kuruluyor. Gıda Mühendisliği’nde eğitim gören öğrencilere uygulamalı eğitim imkânı sağlayacak merkezde, bilimsel ürün geliştirme çalışmaları yapılabilecek ve üretilen ürünler kampus içinde satışa sunulacak” dedi.
Başkan Altepe, BESAŞ’ın kaliteli üretim seviyesini adım adım daha ileriyle götürdüğünü ifade ederek, “Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümünde eğitim gören öğrencilerin staj yaparken ar-ge ve kalite konularında deneyim kazanabilecekleri bir merkez olacak. Üniversite içinde 2 noktada da üretilen ürünlerin satılacağı satış reyonu oluşturulacak, böylece öğrenciler kendi ürettikleri ürünlere ekonomik olarak ulaşabilecekler” diye konuştu.
Başkan Altepe, 800 metrekare kapalı alana kurulacak olan tesis bünyesinde analiz laboratuvarı, rol ekmek lamine hattı, döner fırın, matador fırın, dinlendirme odası, mikserler, tartım silosu, kesme tartma makinesi, konik yuvarlama gibi ekipmanlar bulunacağını da kaydederek, kazan dairesi, jeneratör, chiller grubu, soğuk hava deposundan oluşan yardımcı tesislerin de kurulacağını anlattı. Saatte 7500 adet rol ekmek üretim kapasitesine sahip olacak tesiste ayrıca köy ekmeği, cevizli, haşhaşlı, zeytinli, mısırlı ekmek ve pide üretimi de yapılabileceğini, tesis bünyesinde 2 adet satış mağazasının bulunacağını ifade etti.

Keles’e süt fabrikası
BESAŞ olarak bir Keles’te günde 30 ton kapasiteli bir süt fabrikası kurulacağını da hatırlatan Başkan Altepe, “ 9000 m2 alan üzerine, 1640 m2 üretim, 1000 m2 yardımcı tesisler, 300 m2 idari bina ile 2940 m2 kapalı alana mevcut olacak fabrikada kaşar peynir, pastörize süt, yoğurt, ayran, lor imalatı gerçekleştirilecek. Bölgede süt fabrikasının kurulması, yöre hayvancılığının gelişmesine, bölge gelirlerinin ve istihdamının artmasına, bunlara bağlı olarak sağlayacağı katma değerlerle Keles ve dağ yörelerinin kalkınmasına da katkı koyacaktır” diye konuştu.
Altepe, Projeyle temel olarak dağ yöresinin sosyoekonomik açıdan gelişmesine destek sağlamak, üreticiden tüketiciye sağlıklı ürünleri en uygun fiyat ve BESAŞ kalite garantisi ile sunabilmeyi amaçlandıklarını belirtti.


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 22.03.2013 | Okunma sayısı:4375

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir