Haberler

BESAŞ HEDEF BÜYÜTTÜ

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ekmek üretim tesisi BESAŞ, hizmet kalitesini her geçen gün artırıyor. BESAŞ Genel Müdürü Bayram Yıldız, tesisin çalışmaları ve artan üretim kalitesi hakkında bilgiler vermek için basın mensupları ile bir araya geldi.
BESAŞ tesislerinde gerçekleştirilen toplantıda Yıldız, yüzde 88’i Büyükşehir Belediyesi’ne, yüzde 11’i ise kurum, kuruluş ve şahıslara ait olan halkın ekmek üretim tesisi BESAŞ’ın, Bursa’nın ekmek ihtiyacının yüzde 20’sini karşıladığını hatırlattı. Her gün 240 bin adet 400 gramlık ekmek üretildiğinin altını çizen Yıldız, 50 kuruştan satılan 400 gramlık birinci kalite undan yapılan ekmeğin piyasadaki değeri  kilogramının 2,5 TL olduğunu belirtti.

“Yılda 74 milyon ekmek”
BESAŞ’ın 2004 yılındaki ekmek satış adetinin 45 milyon 160 bin olduğuna işaret eden Yıldız, bu rakamın 2008 yılında 70 milyon 331 bine ulaştığını kaydetti. Son 5 yıl içerisinde satışlarda yüzde 55,7 oranında artış kaydedildiğine dikkati çeken Yıldız, “2009 yılındaki ekmek satış hedefimiz ise 74 milyon adet. Yani BESAŞ yüzde 63 oranında bir satış artışı hedefliyor. BESAŞ her şeyden önce Bursalıların malıdır. Bursa’dan kazandığını, sosyal projelerle Bursalılara geri vermektedir. Bunun için BESAŞ’ın kentin en büyük ekmek üretim tesisi olma özelliğini, yatırımları, kalitesi ve hizmet anlayışı ile koruması gerekiyor. Biz de bunu sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

“12 milyon TL’lik sermaye gücü”
BESAŞ’ın yüksek hizmet kalitesi ve yerinde yaptığı yatırımlar ile 2004 yılında 1 milyon 200 bin olan sermaye gücünü 12 milyon TL’ye yükselttiğini kaydeden Yıldız, bu artışın Bursalıların BESAŞ’a nasıl sahip çıktığının önemli bir göstergesi olduğunu vurguladı. BESAŞ’ın öz kaynaklarıyla sağlanan sermaye artışını ortaklarıyla da paylaştığına dikkati çeken Yıldız, sermaye artışının BESAŞ’ın ortaklarına hiçbir bedel ödemeden hisselerinin değerinin 10 katı artırıldığını kaydetti.
BESAŞ Genel Müdür Yardımcısı Can Aydoğan da 430 ortağı bulunan BESAŞ’ın Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) tabi olduğunu, bundan dolayı uluslararası bağımsız bir kuruluş tarafından tüm mali işlemlerin kontrol edildiğini, ayrıca vergi usül kanunu gereği , tam tastik kapsamında yeminli mali müşavirler tarafından denetlenmekte olduğunu bildirdi .

Kalitesiz üretimle mücadele

BESAŞ’ın kendi içindeki yatırım gücü ve hizmet kalitesini artırırken kentteki diğer ekmek üretim tesislerindeki kalitenin düşmemesi için dengeleyici bir güç olduğuna işaret eden Genel Müdür Bayram Yıldız, “Yaptığımız araştırmalar doğrultusunda Osmangazi’de 18, Yıldırım’da 20, Nilüfer’de ise 2 adet ruhsatsız ekmek üretim tesisi bulunuyor. Bunların bazıları yapısal olarak ruhsat alamamış ancak kaliteli hizmet üreten tesislerdir. Bazıları ise halka ucuz maliyetle ekmek sunabilmek adına kalitede ödün veren firmalardır. BESAŞ olarak halka sağlıklı ve ekonomik ekmek sunmak adına her türlü hijyen ve yatırımdan faydalanıyoruz. Halkın sağlığını tehdit edecek tüm oluşumlarla mücadele etme gücümüz var. Gerektiğinde indirim yaparak, gerektiğinde ise yatırım yaparak kalitesiz üretimle mücadele etmeye hazırız” diye konuştu.

“Sosyal sorumluluk görevimiz”
“Tek Karımız Sağlığınız” sloganıyla yola çıkıldığını hatırlatan Yıldız, halk sağlığının öncelikli hedeflerinin olduğunu dile getirirken, sosyal sorumluluğun BESAŞ’ın başlıca görevlerinden olduğunu söyledi. Bu çerçevede Bursa’daki çölyak hastalarına yönelik ürün satışlarının da yapıldığını anlatan Yıldız, buğday unu ihtiva eden gıdaları yemeleri durumunda sağlık sorunu yaşayan çölyak hastalarının beslenmelerinde hayatı önem taşıyan glutensiz gıdaların BESAŞ reyonlarında satışına sunduklarını kaydetti. Yıldız, Bursa’da çok fazla talep olmadığı için bu ürünler için ayrı bir üretim bandı kuramadıklarını, talebe göre Cuma ve Perşembe günleri İstanbul Halk Ekmek Fabrikası’ndan alınarak aynı fiyata üzerine kar konulmadan müşterilere satıldığını belirtti.
Yıldız, ayrıca Bursaspor, huzurevi, aşevi, Ürünlü gençlik kampı, barınma evinin ekmek ihtiyacını karşılayan BESAŞ’ın, Bursa Festivali’nin bazı etkinlikleri ile Büyükşehir Belediyespor’un da sponsoru olduğunu kaydetti.
BESAŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cafer Yıldız’ın da katıldığı basın toplantısında Bayram Yıldız, Osmangazi, Nilüfer, Yıldırım, Orhaneli, Görükle, Hasanağa, Mudanya ve Güzelyalı’da bulunan yaklaşık 500 satış noktasına BESAŞ ekmeğinin sağlıklı ve hızlı bir şekilde ulaştırılmaya devam edileceğini sözlerine ekledi.

Tarih: 19.08.2009 | Okunma sayısı:7272

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir