Haberler

BELEDİYECİLİK SEVGİYLE VE YAŞAYARAK YAPILIR

Font Boyutu

24 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

“BELEDİYECİLİK SEVGİYLE VE YAŞAYARAK YAPILIR”
- ALTEPE BELEDİYECİLİK DERSİ VERDİ
- BAŞKAN ALTEPE’DEN ‘SİYASET VE BELEDİYECİLİK’ DERSİ
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, SİYASET AKADEMİSİ ÖĞRENCİLERİNE BELEDİYECİLİK FAALİYETLERİ HAKKINDA BİLGİLER VERDİ.
- BAŞKAN ALTEPE, “BURSA’NIN GÜZELLİKLERİ DETAYLARDA SAKLI” DEDİ.
- BAŞKAN ALTEPE: “BELEDİYECİLİK SEVGİYLE YAPILIR, BURSA’NIN HER SIKINTISINA ULAŞIYORUZ.”
- ALTEPE, BURSA’DA SON 4 YILDA GEÇMİŞ 20 YILDA YAPILANLARDAN DAHA FAZLA HİZMET YAPILDIĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Siyaset Akademisi’nin Bursa’daki 11. dönem kursiyerlerine, ‘belediyecilik’ dersi verdi. Altepe, belediyeciliğin gece gündüz demeden sevgiyle yapılabilecek bir hizmet noktası olduğunu söyledi.

Bursa’yı marka bir Avrupa kenti haline getirmek amacıyla, gece gündüz demeden çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kenti, geleceğe taşıyan hizmetlerinin yanı sıra siyasete gönül verenlerle deneyimlerini paylaşmaya da devam ediyor. Türkiye’nin pek çok kentinde öğrencilerle buluşan ve çalışmalarını anlatan Başkan Altepe, bu kez Bursa’daki Siyaset Akademisi’nin 11. dönem kursiyerleriyle bir araya geldi.

“Bursa’ya hizmet onurdur”
Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Başkanlık Salonu’nda gerçekleştirilen programda, ‘Belediyecilik’ deneyimlerini paylaşan Başkan Altepe, kursiyerlerin sorularını da cevaplandırdı. Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’da son 4 yılda yaptığı çalışmalardan da örnekler veren Altepe, “Bursa’ya hizmet etmek bizim için görev değil, onurdur” dedi.
Çocukluğunun Bursa’da geçtiğini hatırlatan Başkan Altepe, Bursa’nın, bünyesinde yetişen yerel yöneticileriyle bugün dışardan gelenlerin dahi tanıyamadığı bir vizyon kent durumuna geldiğini kaydetti. Kentin adının dünyanın her köşesinde bilinmesi hedefiyle projelerine ve hizmetlerine yön verdiğini vurgulayan Altepe, “Bugün tüm dünyada kentler yarışıyor. Eskiden Bursa denince bilinmezdi, şimdi kentimizin adı markalarıyla anılıyor, ilerleyen zamanda daha da çok anılacak” dedi.

“Yerel yönetici boşveremiyor”
Başkan Altepe, Bursa’nın değerlerinin Büyükşehir Belediyesi’nin özverili çalışmalarıyla öne çıkarıldığına değinerek, “Bursa’da kentin ziynetlerini açığa çıkarıyoruz. Bursa’nın ‘detay’ gibi görülen işlerle çehresinin nasıl değiştiğini hepimiz görüyoruz. Konfüçyüs’ün de dediği gibi en iyi yönetim yakından yönetimdir. Bu nedenle yerel yönetimler artık çok değerli” diye konuştu.
Belediyelerin bugün her türlü çalışmayı -alanı olsa da olmasa da- üstlendiğini belirten Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’da okulundan hastanesine kadar her konuda bize gelen talepleri geri çevirmeden yerine getiriyoruz. Yerel yönetici boşveremiyor. Çünkü o okuldaki çocuklar bizim çocuklarımız, o yolu kullananlar bizim hemşehrimiz…” dedi.

“Siyaset, yaşayarak yapılır”
Yöneticiliğin gönüllülükle yürüyebilen bir hizmet işi olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Siyaset, okuyarak değil yaşayarak yapılır. Ben siyasette 40. yılımdayım. Siyaset, hayatımın her döneminde vardı. Çocukluğumdan ve gençliğimden beri büyüklerimle yurt seyahatlerine çıkar, babamla gezer, kim nerede ne yapıyor, nasıl davranıyor yakından gözlemlerdim. Halihazırda yerimde oturmuyor, köy köy mahalle mahalle geziyorum” dedi.
Altepe, bu sayede hizmet üretirken halkın nabzını tuttuğuna işaret ederek, “Bursa’da bir iş yaparken halkın taleplerini de dinliyoruz. Eski başkanlarımızın da görüşlerine ve önerilerine bakıyoruz. Çünkü bu şehirde büyüdük, burada yaşıyoruz, bize verilen görevi tamamladığımızda da yine burada yaşamaya devam edeceğiz. Başkanlığın ardından yine bu şehirde bu halkla yüzyüze bakacağım” diyerek, çalışmalarını gün geçirmek için değil, sorumluluk bilinciyle yaptığına dikkati çekti.

“En zevkli siyaset yerel siyasettir”
Siyasette birlikte hareket etme bilincinin de önemli olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bugün Türkiye, dünyanın gündemini değiştiriyor. Bu noktada bizler de yerel yöneticiler olarak yaşadığımız alanları daha yaşanabilir hale getirmeliyiz. En zevkli siyaset yerel siyasettir. Hizmet ettiğin kentte birşeyler değiştirmeyeceksen niye başkan olasın” şeklinde konuştu.
Cesaretle yapılan hizmetlerle Bursa’nın vizyonunun değişip geliştiğine işaret eden Başkan Altepe, kente önemli eserler bıraktıklarını da söyledi. Altepe, ulaşımdan tarihi mirasın gün yüzüne çıkarılmasına, spordan kentsel dönüşüme kadar her alanda diğer kentlere ve ülkelere örnek olan çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi. Konuşmasının ardından Altepe, geleceğin siyasetçileriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Toplantıya, Büyükşehir Belediyesi Başkan danışmanları Mehmet Semih Pala ile Fahreddin Yıldırım ve Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ da katıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 24.01.2013 | Okunma sayısı:3608

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu