Haberler

Belçika’nın hedefi TEKNOSAB’la işbirliği

Font Boyutu

21 KASIM 2017

 

BASIN BÜLTENİ

 

BELÇİKA’NIN HEDEFİ TEKNOSAB’LA İŞBİRLİĞİ

-           YATIRIM İMKANLARINI ARAŞTIRMAK ÜZERE BURSA’YA GELEN BELÇİKA HEYETİ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET ETTİ.

-           BELÇİKA BAŞKONSOLOSU SOFİDEL SMART İLE FAHRİ KONSOLOS PROF.DR. İBRAHİM HIZALAN’DAN OLUŞAN HEYET, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ ADINA BAŞKANVEKİLİ ŞÜKRÜ KÖSE TARAFINDAN AĞIRLANDI.

-           SICAK BİR ATMOSFERDE GEÇEN GÖRÜŞMEDE, TÜRKİYE İLE BELÇİKA İLİŞKİLERİ İLE VAR OLAN TİCARİ BİRLİKTELİKLER VE MUHTEMEL YATIRIMLAR GÜNDEME GELDİ.

 

BURSA - Yatırım imkanlarını araştırmak üzere Bursa’ya gelen Belçika heyeti, Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Belçika Başkonsolosu Sofidel Smart ile Fahri Konsolos Prof.Dr. İbrahim Hızalan’dan oluşan heyet, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş adına Başkanvekili Şükrü Köse tarafından ağırlandı. Sıcak bir atmosferde geçen görüşmede, Türkiye ile Belçika ilişkileri ile var olan ticari birliktelikler ve muhtemel yatırımlar gündeme geldi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Şükrü Köse, ülkeler arası ziyaretlerin mevcut ilişkileri güçlendirdiğini ifade etti. Türkiye ile Belçika arasında tarihten gelen güçlü bir birliktelik olduğunu, 1960’lı yıllarda bölgeye göç eden Türk nüfusun önemli bölümünün şu anda her alanda Belçika’ya katkı sağladığını ifade eden Köse, hükümetler arası oluşturulan alt yapı çerçevesinde gerçekleştirilen işbirliği ziyaretlerinin ülkeler arasındaki ilişkileri daha da güçlendirdiğini vurguladı. Merkezi hükümetlerin çalışmasının yanında yerel yönetimlerin de sürece dahil olmasının duruma farklı ve anlamlı bir boyut kattığını belirten Köse, “Ziyaretinizin iki ülke arasında dostluk ve barışa, ilişkilerin güçlenmesine vesile olmasını temenni ediyorum. Bu ziyaretler ne kadar sık olursa, ilişkiler de o derece kuvvetlenir. Ticaret boyutunu mutlaka güçlendirmemiz gerekiyor” dedi.

 

Belçika Başkonsolosu Sofidel Smart ise, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı göreve seçilmesi nedeniyle kutladı. Bursa’yı önemli gördüklerini ve 1862’de başlayan ticari ilişkileri son 5 yılda hızlandırmak suretiyle artırmaya çalıştıklarını kaydeden Smart, 2015 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Belçika’yı ziyaret etmesinin ve bu ziyarette yapılan anlaşmaların iki ülke arasındaki ilişkilerde dönüm noktası olduğunu kaydetti. Belçika’da çok önemli bir Türk popülasyonunun bulunduğunu, 220 bin civarında Türk kökenli Belçikalının ülke ekonomisine katkı sağladığını belirten Smart, Bursa’da özellikle Teknosab bölgesi ve yüksek teknolojili ürünlerle ilgilendiklerini anlattı.

 

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Şükrü Köse, ziyaretin anısına Belçikalı misafirine çiniden el yapımı Yeşil Türbe maketi hediye etti.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

 

Tarih: 21.11.2017 | Okunma sayısı:1433

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu