Haberler

BBDSO, SEZONU AÇTI

Font Boyutu

 8 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

BBDSO, SEZONU AÇTI
- BURSA BÖLGE DEVLET SENFONİ ORKESTRASI (BBDSO), 2010 – 2011 SANAT SEZONUNUN İLK KONSERİNİ, MERİNOS’TAKİ ATATÜRK KONGRE KÜLTÜR MERKEZİ’NDE VERDİ.
- BBDSO’YU İLK KEZ AĞIRLAYAN MERİNOS AKKM, BURSALI SANATSEVERLERDEN TAM NOT ALDI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Merinos’ta yaptırılan Atatürk Kongre Kültür Merkezi, birbirinden güzel sanatsal ve kültürel aktivitelerin merkezi olmaya devam ediyor. Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası da yeni sanat sezonunun ilk konserini Merinos AKKM Osmangazi Salonu’nda gerçekleştirdi.

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, 2010 – 211 sanat sezonunun ilk konserinde, şef İnci Özdil yönetiminde sahneye çıktı. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Piyano Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Emre Şen’in solist olarak sahneye çıktığı konser, sanatseverler tarafından ilgiyle izlendi. Mihayl İvanoviç Glinka’nın ‘Ruslan ve Ludmilla Üvertürü’, Frederic Franço is Chopin’in ‘Piyano Konçertosu’ No:2, Modest Musorski’ye ait ‘Çıplak Dağda Bir Gece’ ve Peter Ilyiç Çaykovski’nin ‘İtalyan Kapriçyosu’ eserlerinden oluşan özel repertuarı seslendiren sanatçılar, konserin sonunda dakikalarca ayakta alkışlandı.

“BBDSO yıldız gibi parlasın”
BBDSO Müdürü Meltun Kadıoğlu, keyifli konserde yaptığı konuşmada, yeni sezon heyecanını sanatseverlerle paylaştı. Merinos AKKM’de ilk konseri gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Kadıoğlu, kendilerine bu özel salonda konser verme imkanı sunan Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Sezon boyunca 16 konseri Merinos AKKM’de, diğer 16 konseri de eskisi gibi Fethiye Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceklerini ifade eden Kadıoğlu, bu yıl BBDSO’nun konserlerini Bursa Filarmoni Derneği’nin de desteklediğine işaret etti. Kadıoğlu, BBDSO’ya daha çok destek beklediklerini ise “BBDSO’nun mum ışığı gibi yanmasını değil, bir yıldız gibi parlamasını istiyorum” sözleriyle açıkladı.
Bursa Filarmoni Derneği Başkanı Ömer Kızıl da marka kent olma yolunda ilerleyen Bursa’da, sanatseverleri, “Bursa’da her perşembe senfoni var, bekliyoruz!” sloganıyla ciddi tanıtımı yapılan BBDSO’nun konserlerine davet etti. Kızıl, yakında konser biletlerinin internetten de satın alınabileceğini duyurdu.

Sanata destek sürecek
Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı, Bursa Kent Konseyi Başkanı ve Merinos AKKM Genel Koordinatörü Mehmet Semih Pala, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin sanata verdiği öneme dikkat çekti. Merinos AKKM’nin açıldığı günden bu yana önemli kongrelere imza attığını ifade eden Pala, ‘Harem’ ve ‘Barbaros’ gibi yüksek kaliteli sanat dallarının gösterilerinin de bu salonda sahnelendiğini ve daha sonra da bu tür faaliyetlerin süreceğini söyledi. Pala, “Merinos AKKM, gözünü dünya kenti olmaya dikmiş olan Bursa’da, Büyükşehir Belediyesi’nin kendi gücüyle açtığı ve işlettiği bir tesis olması bakımından büyük önem taşıyor. Uluslararası kongreleri Bursa’ya getirmek istiyoruz. Bu lafta kolay, pratikte zor bir durumdur. Çok büyük rakiplerimiz var. Kültür ve sanata destek vermeye devam edeceğiz. Burada önemli kongrelerde ve sanatsal faaliyetlerde yine görüşeceğiz” diye konuştu.
Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta ise kentin vizyonuna vizyon katan bir kongre merkezini Bursa’ya kazandıran Büyükşehir Belediyesi ile işletmesini yürüten Merinos AKKM Genel Koordinatörü Mehmet Semih Pala’yı tebrik etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 08.10.2010 | Okunma sayısı:8775

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu