Haberler

BAŞKAN ALTEPE’YE BOSNA’DA SEVGİ SELİ

Font Boyutu

5 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

BAŞKAN ALTEPE’YE BOSNA’DA SEVGİ SELİ
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ALTIN SEBİL ÖDÜLÜNÜ ALMAK İÇİN GİTTİĞİ BOSNA’DA ALKIŞLARLA KARŞILANDI.
BAŞKAN ALTEPE’NİN BURSASPOR ROZETİ TAKTIĞI BOSNA HERSEK BAŞBAKANI NERMİN NİKSİÇ, AVRUPA’DA ARTIK BURSASPOR’U DESTEKLEDİĞİNİ SÖYLEDİ.
TÜRKİYE BOSNA KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ’NÜN AÇILIŞINI YAPAN BAŞKAN ALTEPE: “GELECEĞE BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ” DEDİ.

STARİ GRAD- Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Stari Grad Belediyesi’nin geleneksel ‘Altın Sebil’ ödülünü almak için gittiği Bosna’da alkışlarla karşılandı.

Bosna Hersek’te en çok Osmanlı eserinin bulunduğu Stari Grad Belediyesi’nin kente katkıda bulunanlar için her yıl geleneksel olarak verdiği ‘Altın Sebil’ ödülünü alan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ilk olarak Bosna Hersek Başbakanı Nermin Nikşiç kutladı. Altepe’yi makamında ağırlayan Nikşiç, Türkiye Cumhuriyeti’ni bir ‘amca’ olarak gördüklerini belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği bize güç veriyor. Hükümetimizi Türkiye’nin sayesinde kurduk. Başta Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, her zaman yanımızda olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye Bosna halkı adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Bosna Başbakanı Avrupa’da Bursasporlu
Türkiye Bosna Büyükelçisi Vefahan Ocak’ın da katıldığı ziyarette Başkan Altepe, geçen yıl Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden Bursaspor’un başarılı olmasını çok istediğini belirten Başbakan Nikşiç’e yeşil-beyazlı kulübün rozetini taktı. Bursaspor’un geçen yılki tecrübesiyle bu yıl UEFA’da daha başarılı olacağına inandığını söyleyen Nikşiç, “Bosna’da Velez Mostar, Avrupa’da Bursaspor’u tutuyorum” dedi.

“Bosna halkı Bursa’ya minnettar”
Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hacıbayriç de, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin önderliğinde, Saraybosna’daki tarihi eserlerin yok olmaktan kurtulduğunu vurgulayarak, “İki kardeş şehir Saraybosna ile Bursa aynı tarihe ve dokuya sahip. Ayrıca aynı dine mensup olup, aynı kanı taşıyor olmak bize ayrı gurur veriyor” dedi. Hacıbayriç’in, Başkan Altepe’nin verdiği desteğin kendilerine yaşam gücü verdiğinin altını çizerek, “Eğer böyle bir destek olmasaydı kendimizi sahipsiz hissederdik. Kendilerine ve tüm Bursa’ya Bosna halkı adına minnet borçluyuz” şeklindeki sözleri salonu dolduranlar tarafından uzun süre alkışlandı. Stari Grad Belediye Meclis Başkanı Rıza Avdiç de, şehirlerindeki Osmanlı eserlerinin durumunun savaş sonrasında Başkan Altepe’den önce, Başkan Altepe’den sonra şeklinde iki ayrı döneme ayrıldığını belirtti.

“Geleceğe birlikte yürüyeceğiz”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de, Bosna’yı kardeş olarak gördüklerini hem Saraybosna hem de Stari Grad’ın Bursa’nın kardeş şehri olduğunu ifade ederek, “Bize bizden başkasının faydası olamayacağını gördük. Geleceğe sizlerle birlikte yürüyeceğiz. Hükümetimizle, yerel yönetimlerimizde, kent dinamiklerimizle her zaman yanınızdayız. Bundan sonrada elimizden gelen katkıyı koymaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Türkiye-Bosna kardeşlik köprüsü açıldı”
Başkan Altepe, Bosna temasları kapsamında, Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Kahraman, DOSABSİAD Başkanı Selim Yedikardeş ve Bursalı işadamı Abdullah Burkay’la birlikte Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı Türk Temsil Heyeti tarafından yaptırılan Türkiye-Bosna Kardeşlik Köprüsü’nün de açılışına katıldı. Bosna için büyük önem taşıyan ve savaş döneminde yıkılan köprünün açılışında konuşan Bosna Milli Destek Birlik Komutanı Yarbay Osman Batuh, iki ülke arasındaki kardeşliğin her geçen gün daha da güçlendiğini belirterek, Bosna’ya katkılarından dolayı Başkan Altepe’ye de teşekkür etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

Tarih: 05.05.2011 | Okunma sayısı:5669

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu