Haberler

BAŞKAN ALTEPE’YE ARDAHAN’DA SEVGİ SELİ

Font Boyutu

10 Haziran 2010

BASIN BÜLTENİ

BAŞKAN ALTEPE’YE ARDAHAN’DA SEVGİ SELİ
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KAĞIT ÜZERİNDEKİ KARDEŞLİK İLİŞKİLERİNİ SOMUT İŞBİRLİĞİNE ÇEVİRMEK İÇİN GİTTİĞİ ARDAHAN’DA 200 ARAÇLIK KONVOY VE BİNE YAKIN VATANDAŞ TARAFINDAN KARŞILANDI.
- BAŞKAN ALTEPE, DOĞU KALKINMADAN TÜRKİYE’NİN KALKINAMAYACAĞINI BELİRTEREK, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OLARAK ARDAHAN’A GEREKLİ DESTEĞİ VERECEKLERİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kağıt üzerindeki kardeşlik ilişkilerini somut işbirliğine çevirmek için gittiği Ardahan’da yüzlerce araçlık konvoy ve bine yakın vatandaş tarafından karşılandı. Ardahanlıların yolda kurban keserek karşıladığı Başkan Altepe, doğu kalkınmadan Türkiye’nin kalkınamayacağını belirterek, Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak bölgeye gerekli desteği vereceklerini söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, son dönemde Balkanlara yaptığı tarihi ve sosyal yatırım işbirliklerini, yurt içinde de geri kalmış illerde uygulamaya başladı. Yaklaşık 2 ay önce kardeş kent Ardahan’a teknik ekip gönderip, bölgede yapılabilecek çalışmaları belirleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Ardahan ve Kars’ta incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ve AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar ile Kars’a gelen Başkan Altepe, burada AK Parti Ardahan Milletvekili Saffet Kaya, Kars Belediye Başkanı Nevzat Boskuş ve Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy tarafından karşılandı.

Karşılamada sevgi seli
Daha sonra Kars Şeker Fabrikası’nda Kars Valisi Ahmet Kara ve Ardahan Valisi Mustafa Tekmen ile bir araya gelen Başkan Altepe, çeşitli incelemelerde bulunmak üzere AK Parti Ardahan Milletvekili Saffet Kaya ile birlikte Ardahan’a geçti. Başkan Altepe, Ardahan-Kars karayolunun Çamlıçatak mevkiinde 200 araçlık konvoy ve bine yakın vatandaş tarafından karşılandı. Ardahanlılar, Başkan Altepe ile selamlaşmak için yolda uzun bir kuyruk oluşturdu.

“Bir Ardahan da Bursa´da var”
Başkan Altepe, Ardahan Belediye binası önünde de coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı. Halk oyunları gösterisinin ardından belediye binası önünde toplanan vatandaşlara seslenen Başkan Altepe, “Ardahan Bursa zaten her zaman iç içe. Bir Ardahan da Bursa´da var. Birbirimize yabancı değiliz. Bu kadro, başta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bu işi kendine hizmet olarak görmüştür. Halka hizmeti şiar edinen bu mevcut kadro, hizmeti ibadet olarak kabul ediyor. Bugün kağıt üzerindeki kardeşliğimizi somut işbirliklerine çevirmek için buraya geldik. Ülke olarak güzel günler yaşıyoruz. Son 6-7 yıl içinde tüm ülkede büyük gelişmeler oldu. Unutmayalım, 7 yıl önce Türkiye neredeydi? Hükümetler toplanamıyordu. Türkiye dünya arenasında gerçekten büyük zorluklar yaşıyordu. Büyük prestij kaybetmişti. Ama artık bugün bu ülke Sayın liderimiz Erdoğan ile birlikte büyük bir ivme yakaladı. İnşallah bunu tüm illerimize yayacağız´´ dedi.

“Gönül gönüle güzel projelere imza atacağız”
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’u makamında ziyaret eden Başkan Altepe, Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak daha önce de Ardahan´ın alt yapısına yönelik bir teknik çalışma yaptıklarını hatırlatarak, “Bizden önce teknik ekibimiz, ´Ardahan´a alt yapı için ne tür bir katkımız olabilir´ anlamında bir çalışma yapmıştı. Bugün bende yapılabilecek işleri ve Ardahan´ı bizzat yerinde görmek istedim. Bu nedenle Bursa olarak bugün buradayız. Sizin yanınızda olduğumuzu göstermek için buradayız. Ardahanlıların yüzünün gülmesi için buradayız. El ele gönül gönüle güzel projelere imza atacağız. Ardahan’a katkı sağlayabilecek neler yapabiliriz onları belirleyip, imkanlar ölçüsünde hayata geçirmeyi planlıyoruz´´ diye konuştu.
Ziyarette hazır bulunan AK Parti Ardahan Milletvekili Saffet Kaya ise, son iki yıl içinde Ardahan’ın en çok yatırım alan iller arasında ilk sırada yer aldığını belirterek, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve diğer büyükşehir belediyelerinin de desteğiyle Ardahan’da daha güzel çalışmaların hayata geçirileceğini belirtti. Kaya, Başkan Altepe’ye de Ardahan’a verdiği önem nedeniyle teşekkür etti.
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy da ziyaretinin anısına Başkan Altepe´ye teşekkür ederek, plaket ve Ardahan yöresine ait bir kilim hediye etti.
Öte yandan, Ardahan´da amatör kümede futbol oynayan 23 Şubat Spor kulübü de Başkan Altepe´ye forma armağan etti.

Doğu çile dolu
Başkan Altepe ve beraberindeki heyet daha sonra, kentin acil çözüm bekleyen sorunlarını yerinde inceledi. İlk olarak belediye binasının karşısındaki parkı gezen Başkan Altepe, buranın düzenlenerek kent merkezine yakışır hale getirilebileceğini söyledi. Ardahan Belediye Başkanı Köksoy’un, hayvan pazarı, semt pazarı ve yolların düzenlenmesi yönündeki talepleri üzerine pazar alanlarında da incelemelerde bulunan Başkan Altepe, buralara çeki düzen getirecek projelerin hazırlanabileceğini kaydetti. Ardahan Kalesi’ni de gezen Başkan Altepe, daha sonra Ardahan’ın Hanak ilçesinde Belediye Başkanı Taşdemir Çoban ile görüştü. İlçenin sorunlarını anlatan Çoban, altyapı sorunlarının başta geldiğini, kanalizasyon hattının yüzde 10’lar seviyesinde olduğunu belirtti. Yeterli iş makinelerinin bulunmadığını ifade eden Çoban, ilçeye sağlanacak en küçük katkının bile kendileri için büyük önem taşıdığını söyledi.
Hanak ilçe merkezini gezen Başkan Altepe, daha sonra da Göle ilçesinde Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu’nu makamında ziyaret etti. Kısıtlı imkanlarla hizmet vermeye çalıştıklarını dile getiren Başkan Muratoğlu, 53 köye hizmet verdiklerini ancak bir itfaiye araçlarının bile bulunmadığını belirterek, Başkan Altepe’den bu konuda destek istedi.

“Göçü tersine çevirmeli”
Ardahan merkez ve ilçelerdeki sorunları tek tek dinleyin Başkan Altepe, bölgenin yıllardır ihmal edildiğini bu nedenle de sürekli göç verdiğini hatırlattı. Öncelikle göçü engellemek adına ekonomik bazı adımların atılması gerektiğini dile getiren Başkan Altepe, “Belediye hizmetlerinin yanında öncelikle halkın göç etmesini gerektirecek unsurları ortadan kaldırmak gerekli. En önemli geçim kaynağı olan hayvancılığı geliştirmek ve gençlere iş imkanları sağlamak gerekiyor. Böylelikle göçü tersine çevirebiliriz. Biz doğunun dertleriyle dertlenmesek burada olmayız. Öncelikle Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak neler yapabiliriz onları belirleyip, koyabileceğimiz her türlü katkıyı koymak istiyoruz” dedi.
Başkan Altepe, son olarak Kars Belediye Başkanı Nevzat Boskuş’u da makamında ziyaret ederek, 8 yıldır Bursa Büyükşehir Belediyesi ile kardeş olan Kars’la da işbirliğine yönelik çalışmaların yapılacağını kaydetti.
Kars Belediye Başkanı Boskuş, günün anısına Başkan Altepe, Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ve AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar’a yöresel el dokuma kilim hediye etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 10.06.2010 | Okunma sayısı:8403

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu