Haberler

BAŞKAN ALTEPE'DEN VAGON AÇIKLAMASI

Font Boyutu

ursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, vagon konusunda Bombardier firmasının talebinin geçmiş dönemden kalan ve karşılarına çıkan ilk sorunlardan biri olduğunu belirterek, yeni dönemde faiz talebine neden olan borcun ödendiğini ve firmanın da talebini geri çektiğini belirtti.

 

“Programımız aynen devam ediyor”

Başkan Altepe, vagon firması Bombardier’in ihale teminatındaki gecikme nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’nden faiz talep ettiği yönündeki haberle ilgili yaptığı açıklamada, ihale peşinatının Aralık 2008’de yatırılması gereken 55 milyon TL yerine 45 milyon TL yatırıldığını söyledi. Başkan Altepe, kalan miktarın yeni dönemde ödendiğini de vurgulayarak, “Geçmiş dönemde avans ödemesinden dolayı yaşanan sıkıntı bizim dönemimizde aşıldı. Zaten ihale peşinatı ile ilgili kalan miktar da ödendiği için Bombardier talebini geri çekti. İhale kapsamında 300 milyon TL’lik mal alımı yaptık. Böylesine büyük işlerde bu gibi aksaklıkların karşılıklı olarak yaşanabileceğini ve bunun talep edilmemesi gerekiyor. Bunu Bombardier firmasına da ilettik. Onlar da gayet olumlu karşıladılar. Bu konuyla alakalı her hangi sorun kalmadı. Bursa’ya gönderilecek vagonların üretimi devam ediyor. Programımızda hiçbir aksama yok” diye konuştu.

 

“Bursa Büyükşehir Belediyesi dünyanın en güvenilir kurumlarından biridir”

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin dünyanın en güvenilir kurumlarından biri olduğunun altını çizen Başkan Altepe, belediyenin günü gelen borç ödemelerinde hiçbir aksama olmadığını kaydetti. Bu çerçevede Bombardier firmasının yeni dönemde faiz talebi değil, Bursa için yeni vagon üretme teklifinde bulunduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Opsiyon süresi dolmasına rağmen Bombardier firması tekrar talepte bulunarak, Bursa’ya ek 28 vagon üretmek istediklerini belirtti. Üstelik yeni bir vagon projesini indirimli olarak yapmayı öneren firma bizden bu konuyla ilgili cevap bekliyor” şeklinde konuştu.

 

“Akılcı adımlarla hızla ilerliyoruz”

Bursaray’ı tüm kentte kullanılır hale getirmek için çalışmalarını hızla sürdürdüklerini ifade eden Başkan Altepe, üniversite etabında akılcı bir proje değişikliği ile yüzde 36 tasarruf edildiğini hatırlattı. Bu tasarrufun hafif raylı sistemin eksik kalan Mudanya etabında kullanacaklarını belirten Başkan Altepe, “Mudanya etabına eklenecek 2 bin 800 metre ilave hat ile Emek ve Renault istasyonları inşaatına 15 gün sonra başlanacak. Ayrıca Gürsu ve Kestel hattıyla da ilgili proje çalışmaları devam ediyor. Her yıl bir istasyon da olsa doğu hattını da bu dönemde tamamlayacağımıza inanıyorum. Raylı sistemi kente yaymak için hızlı adımlarla ilerliyoruz” diye konuştu.

Başkan Altepe, bu arada Bursa’da vagon üretimiyle ilgili proje çalışmalarının da sürdüğünü hatırlatarak, 2 ay sonra numune üretimine başlanacağını, belli bir aşamaya gelindikten sonra kamuoyu ile paylaşılacağını sözlerine ekledi.

Tarih: 23.09.2009 | Okunma sayısı:5520

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir