Haberler

BAŞKAN ALTEPE'DEN DERELERİ KİRLETENLERE GÖZDAĞI

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (DOSAB) işadamların geleneksel iftarında kent içindeki derelere deşarj eden sanayicilerin hem haksız rekabete neden olduğunu, hem de Bursalıların temiz çevre hakkını gasp ettiğini belirterek, bu tür işletmelere göz açtırmayacaklarını söyledi.

Başkan Altepe, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (DOSAB-SİAD) Almira Otel’deki iftar yemeğinde, 2009 – 2014 projeksiyonunda Bursa’da yapılan ve yapılması planlanan çalışmaları anlattı. Bursa’nın Bursa’da yaşayan herkesin ortak değeri olduğunun altını çizen Başkan Altepe, kente dünden bugüne hizmet eden, katkı koyan yöneticiler, iş adamları, sanayiciler ile tüm sivil toplum ve kuruluşla birlikte geleceğe taşıyacaklarını söyledi.

Başkan Altepe, geçtiğimiz dönemde 7 dalda Türkiye’de örnek olan Bursa’nın, bu dönem de Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım ve projeleriyle örnek olacağını kaydetti.

“Kent Meydanı Bursa’ya yakışır hale gelecek”

Vizyon projelerin Bursa’yı Türkiye’nin parlayan yıldızı yapacağını ifade eden Başkan Altepe, Kent Meydanı’nın revize edilip genişletilerek Bursa’ya yakışır bir meydana dönüştürüleceğini vurguladı. Mevcut meydanın beklentileri karşılamadığını dile getiren Başkan Altepe, “Çalışmaları devam eden proje ile Kent Meydanı’nın mevcut halinde revizyona gidilecek. Bazı bölgelerinde yenilemeler yapılacak. Öte yandan Kent Meydanı’nın Osmangazi Belediyesi’ne doğru olan bölümü de genişletilecek. Yeni proje ile Kent Meydanı işlevine uygun hale gelecek” diye konuştu.

“Atılım dönemi olacak”

Bursa’nın bir sanayi şehri olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, Türkiye’nin 4. büyük sanayi bölgesi olan DOSAB’la ve tüm kent dinamikleriyle birlikte bir atılım dönemi yaşanacağını söyledi. Bursa’nın bu dönem katılımcılık konusunda da örnek olacağını ifade eden Başkan Altepe, “Dünden bugüne kente hizmet eden büyüklerimizin, siyasi partilerimizin ve sivil toplum kuruluşlarımızın görüşlerine başvuracağız. Bursa’ya hizmet üretirken, parti ayrımı yapmadan, kent dinamiklerini harekete geçirerek, Ankara’yı beklemeden harekete geçeceğiz. Yapacak çok işimiz var” diye konuştu.

Kent içi ulaşımdaki problemleri çözmek için ulaşım ana planının revize edildiğini dile getiren Başkan Altepe, ulaşımda yalnızca proje yaparak, teknik olarak çözüm üretmenin yeteli olmadığını, tüm kent dinamikleriyle bir araya gelerek konunun sosyolojik olarak da ele alındığını kaydetti.

“Bursa Hava Yolları’nı kuracağız”

Bursa’da yalnızca şehir içi ulaşımda değil şehirlerarası ve hatta ülkelerarası ulaşımda da önemli adımlar atacaklarını belirten Başkan Altepe, deniz ulaşımına Kadıköy-Kabataş seferlerini de eklediklerini hatırlattı. Hava ulaşımı konusunda ise Yunuseli Havaalanı’nı aktif hale getirmeyi hedeflediklerini dile getiren Başkan Altepe, “Bursa’da birçok uçak sahibi iş adamımız var. Hiçbirinin uçakları Bursa’dan kalkıp inemiyor. 400 – 500 nüfuslu bölgelerin havaalanlarında onlarca uçak var. Sürekli hareket halindeler. Türkiye’nin 4. büyük kentiyiz ancak havaalanımıza helikopter dahi inmiyor. Bunu iş adamlarımızın da desteği ile en kısa zamanda çözeceğiz. İnanıyorum ki Bursa Hava Yolları’nı en kısa zamanda hep birlikte kuracağız” şeklinde konuştu.

Her ilçeye bir kütüphane

Ulaşım ve fiziki projelerin yanı sıra sosyal ve kültürel alanda da gelişim sağlamak adına çalışmalar yürüttüklerini hatırlatan Başkan Altepe, Erkek Lisesi’nin hemen yanındaki Şehbender Konağı’nın restore edilerek, kütüphaneye dönüştürüldüğünü hatırlattı. Bursa’nın tüm ilçelerinde kütüphaneler oluşturulacağını ifade eden Başkan Altepe, bunun yanı sıra Fabrika-i Hümayun’un ise Uludağ Üniversitesi’ne bağlı bir ipek eğitim merkezi olacağını vurguladı. Başkan Altepe, Ulucami çevresindeki düzenleme çalışmalarının ise Ramazan Bayramı’ndan hemen sonra başlayacağını kaydetti.

 

Umurbey-Mollarap’a yaşam merkezi

Bu arada kentin farklı noktalarında yaşam merkezleri oluşturarak Bursa’yı daha yaşanabilir bir hale dönüştürmeyi hedeflediklerini vurgulayan Başkan Altepe, bu çerçevede Umurbey ve Mollarap Mahallerinde 200 bin nüfusun istifade edebileceği bir yaşam merkezi ve spor kompleksi projesi başlattıklarını kaydetti. Umurbey Mollaarap Talimhane Yaşam Merkezi’nin hayata geçirilmesi için çalışmaların başlatıldığını dile getiren Başkan Altepe, 15 bin metrekare alan içinde oluşturulacak merkezde spor tesislerinin yanı sıra sosyal donatı ve yeşil alanların bulunacağını vurguladı.

“Dereler temizlenecek”

Kent içindeki ve ovadaki derelerin temizliğine de el attıklarını belirten Başkan Altepe, özel????????????????????????’?’???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????likle sanayi bölgelerinin arıtma tesislerini çalıştırmasıyla ilgili telkinlerde bulunacaklarını söyledi. Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nin arıtma tesisi ile diğer sanayi bölgelerine örnek olduğuna da dikkati çeken Başkan Altepe, “Diğer sanayi bölgelerinin arıtma tesislerini çalıştırmaları için yaptırımlar uygulanacak. Arıtmasını çalışmayan veya derelere deşarj yapan işletmeler haksız rekabete neden oluyor. Üstelik Bursa’nın geleceğini katlediyor. Bursa ovasından geçen dereler artık temiz akacak. Bunu için çevreyi kirleten hiç kimseye göz açtırmayacağız” dedi.

Bursa ile ilgili her konuda sanayi ve işadamlarının katkılarını beklediğini dile getiren Başkan Altepe, el ele verip yapılacak çalışmalarla Bursa’nın ulaşımı, altyapısı, çevresi ve kültürel yaşamı ile Türkiye’nin ve dünyanın örnek alacağı şehirlerden biri haleni getireceklerini sözlerine ekledi.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, AK Parti Bursa İl Başkanı Nagip Vardar’ın yanı sıra çok sayıda işadamının katıldığı yemekte DOSAB-SİAD Başkanı Ceyhun Özüm, Başkan Altepe’ye Bursa’nın geleceğine yön verecek projeleri sanayici ve işadamları ile paylaştığı için teşekkür etti.

Tarih: 02.09.2009 | Okunma sayısı:5094

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir