Haberler

BAŞKAN ALTEPE, 'ŞEHRE NEFES ALDIRACAĞIZ'

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, kent içi ulaşımı kesintisiz hale getirmek amacıyla sürdürdüğü ulaşım yatırımlarına bir yenisi daha ekleniyor. İzmir – Ankara Yolu’nun trafik yükünü hafifletecek olan Soğanlı Bulvarı 30 Metrelik İmar Yolu’nun 1. Etap çalışmaları, güzergahtaki ilk binanın yıkımı ile başladı.
Soğanlı Mahallesi’nde düzenlenen törene Devlet Bakanı Faruk Çelik, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, Yıldırım Belediye Başkan vekili Fahrettin Yıldırım, AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar, Osmangazi İlçe Başkanı Tahsin Kara, Yıldırım İlçe Başkanı Mümin Demir ile Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Kentin vizyon noktalarından biri olacak”
Bursa’nın çözüm bekleyen en önemli sorunun ulaşım olduğunun altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’yı rahatlatacak bölgeye vizyon katacak güzel bir yatırım gerçekleştirdiklerini vurguladı. Yıllardır Bursa’nın gündeminde olan ancak bir çivi çakılamayan yapıların hakkını vererek kimseyi mağdur etmediklerini dile getiren Başkan Altepe, bu bölgeyi kentin vizyon noktalarından biri haline getireceklerini ifade etti. Bursa’da kent ekonomisini canlandırıcı, tarihi kimliğini ortaya koyan çalışmaların sürdüğüne dikkati çeken Başkan Altepe, “Bursa’da yaşamak bizim için büyük bir mutluluk ve onurdur. Biz de bunun hakkını vermeye çalışıyoruz. Bir yandan tarihi kültürel kimliğimiz ortaya çıkarken diğer taraftan da kentimizin doğal güzelliklerini ortaya koyuyoruz. Bursa vizyon bir kent olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor” dedi.


Şehre nefes aldıracak ana arterler açılacak
Kent ulaşımının rahatlatılması adına ulaşım projelerinin sırasıyla hayata geçirildiğini anlatan Başkan Altepe, “Uludağ etelerinden geçecek olan Güney Servis Yolu, Eğitim Caddesi’nin devamı, kentin ilçelere bağlantıları, bir yandan şehri boydan boya geçecek yollar ile ayrıca kenti dikine geçen arterler açılıyor. Her yönüyle Bursa ulaşımını rahatlatacak, Bursalılara nefes aldıracak çalışmalarımız başlatıldı. Soğanlı Bulvarı 30 metrelik imar yolu da kente nefes aldıracak projelerden biridir” diye konuştu.

“Bölgenin değeri artacak”
Ankara – İzmir Yolu’na alternatif bir güzergah olacak caddenin açılmasıyla birlikte tüm bölgenin değerinin artacağına işaret eden Başkan Altepe, yıllardır beklenen çalışmayı en kısa zamanda gerçekleştireceklerini vurguladı. Mudanya Yolu’ndan Yalova Yolu’na buradan Gökdere ve Otosansit’e uzanacak proje ile kent içi trafiğin de rahatlayacağını dile getiren Başkan Altepe, şu anda yolun ilk etabı olan Soğanlı ile Yalova Yolu arasındaki güzergahta bulunan mülk sahiplerinin yüzde 10’u ile anlaştıklarını, kimseyi mağdur etmeden, arsa parasını ve bina bedellerini ödediklerini söyledi. Haşimişcan ve devamının 26 yılda açıldığını hatırlatan Başkan Altepe, Soğanlı Bulvarı’nı bu dönemde tamamlamayı hedeflediklerinin altını çizdi.

“Bursa’yı bir rüya şehri haline getirmek hepimizin görevi”
Törende söz alan Vali Şahabettin Harput, Bursa’nın kendi kabuğunu kırmış dünya şehri olma yolunda hızlı adımlarla ilerlediğini söyledi. Bu yolda herkese önemli görevler düştüğüne işaret eden Vali Harput, “Bursa’yı bir rüya şehri haline getirmek hepimizin görevidir. Bunun için artık Bursa’yı yıkarak düzelteceğiz. Çarpıklıkları, bozuklukları, yıkımlar yaparak yenileyip düzenleyeceğiz. Ulaşımı, yeşili, doğası, huzuru her şeyi ile güzel bir şehirde yaşamak hepimizin hakkıdır” dedi.

“Geçmişte yapılan yanlışları düzeltmek için binalar yıkıyoruz”
İmar kirliliğinden kaynaklanan sorunlarda vatandaşın bir suçu olmadığını belirten Devlet Bakanı Faruk Çelik de, sorunun vatandaşın gerisinden gelen bir yönetim anlayışından kaynaklandığını vurguladı. Bakan Çelik, “Bursa’nın güzel olduğunu herkes ifade ediyor ancak Bursa’nın güzelliğini elinden alan da aslında bizleriz. Eğer 30 metrelik yol yıllar önce kayıt altına alınsaydı vatandaş bu yola gelip ev yapmazdı. Ama vatandaşın gerisinden gelen bir yönetim anlayışı varmış. Vatandaşa yol gösterici bir yerel ve genel yönetim olmamış. Şimdi de geçmişte yapılan bu yanlışları düzeltmek için binalar yıkıyoruz. Kente yapılan haksızlıktan dolayı yıkmak zorunda kalıyoruz” diye konuştu. Yıkımdan yıkıma fark olduğunu da hatırlatan Bakan Çelik, “Bir zorla yıkmak bir de gönül rızasıyla herkese hakkını vererek, kimseyi mağdur etmeden halkın ve kentin ihtiyacı doğrultusunda yıkım yapmak var. Gelecekte çocuklarımızın ulaşımı rahat bir kentte yaşayabilmeleri için bu yolların açılması gerekiyor. Bursa’nın bu yola ihtiyacı var. Bunu yaparken vatandaşın vicdanı, gönlünden diline yansı?????????????????????????q????????????????? ?yan cümleler bizi üzmemelidir. Bizde tepeden inme yönetim anlayışı yok. Birlikte yönetmek için işbaşına geldik” dedi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise yapılan bu çalışma ile Osmangazi’de de trafiğin önemli ölçüde hafifleyeceğini belirtip, kente yakışır ulaşım sisteminin hayata geçmesi için yatırımların devam edeceğini vurguladı.
Konuşmaların ardından İzmir – Ankara Yolu’nun trafik yükünü hafifletecek olan Soğanlı Bulvarı 30 Metrelik İmar Yolu’nun 1. Etap çalışmaları, kapsamında güzergahtaki ilk binanın yıkımı gerçekleştirildi.
 

Tarih: 25.12.2009 | Okunma sayısı:7233

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir