Haberler

BAŞKAN ALTEPE: 'BURSA DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK'

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın yeni dönemde dünyaya örnek olacak yatırımların yapılacağı bir kent olacağını söyledi. Bursa’yı Türkiye’nin en kaliteli kenti haline getirmeye kararlı olduklarını vurgulayan Başkan Altepe, 450’nin üzerinde proje ile Bursa’nın çehresinin değişeceğini kaydetti.

Başkan Altepe, gazete, tv ve haber ajanslarının yöneticileriyle Büyükşehir Belediyesi Mudanya Tren İstasyonu Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirdiği toplantıda,

Bursa’nın 2009 yılını değerlendirirken, 2010 yılı vizyonunu anlattı.

“Zaman kaybettirmeyeceğiz”

Başkan Altepe, yerel yönetimlerin yetkilerinin günden güne arttığına işaret ederek, kentin geleceğine yön veren yerel yönetimlerin gazetecilerle bir araya gelinmesinin gerekli olduğunu vurguladı. Yaklaşık 8 aylık görev süresinde yeni bir döneme hazırlandıklarını anlatan Başkan Altepe, “İyi başlarsanız iyi gider. Güzel ve çok projeler üretilirse bunların içinden seçilecek önemli çalışmalarla en az kaynakla en çok işi yaparsınız. 16 yıllık tecrübemizi, zaman kaybettirmeden Bursa için kullanıyoruz, kullanacağız” dedi.

“Kente katkı koyacak herkesle birlikte çalışıyoruz”

Bursa’nın iyi bir mesafe alması çabaladıklarına işaret eden Başkan Altepe, kente katkı koyacak herkesle birlikte çalışarak, Bursa’yı sağlıklı bir geleceğe hazırladıklarını söyledi. Çalışmaları sürdürürken şeffaf ve ortak bir yönetim sergilemeye dikkat ettiklerinin altını çizen Başkan Altepe, “Bursa’nın sorunlarını çözmek için her türlü sıkıntının üzerine gitmeye gayret gösteriyoruz. Bugün, Ticaret Borsası ile bir protokol yaparak, Doğanbey Projesi’ndeki pürüzleri çözdük. Gürsu Belediyesi ile anlaştık Gürsu Hali artık Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Şimdi Paşa Çiftliği’ni Bursa’ya kazandırmak için çalışmalarımız, görüşmelerimiz sürüyor. Herkes belediye ile iyi bir diyalog içinde, biz de aynı samimiyetle diyaloglarımızı sürdürmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Dünyaya örnek olacak projeleri hayata geçireceğiz”

Bursa’da 8 aylık dönemde 450’nin üzerinde projeyi başlattıklarına işaret eden Başkan Altepe, önceki dönem ilçe belediyesinde yapılan sur ve tarihi mekan restorasyonlarının, spor alanlarının dünyaya örnek olduğunu hatırlattı. Şimdiden sonra da Büyükşehir bazında dünyaya örnek olacak projeleri hayata geçireceklerini belirten Başkan Altepe, “Şehri rahatlatacak alternatif yollar yapacağız. Şehri baştan başa geçebileceğimiz yollar açacağız. Bursaray’ın üniversite hattından elde edilen tasarrufla Emek hattını başlattık. Ankara – İzmir Yolu bağlantısı 30 metre genişliğindeki alternatif yol ile ilgili yıkım çalışmaları başladı. Uludağ eteklerinden geçecek Güney Servis Yolu’yla ilgili çalışmalar sürüyor” dedi.

“Teknolojimiz ve üretim gücümüz var, ancak mühendisliğimizi geliştirmeliyiz”

Dünyaya örnek olacak projeleri hayata geçirirken, Bursa’da ilk defa vagon üretimi için düğmeye bastıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Bursa’nın her alanda örnek olmasını istiyoruz. Bursa’nın kendi vagonunu yapacak üretim gücü ve potansiyeli var. Teknolojilerimiz uygun. Ancak mühendisliğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Stadyum projesinde de aynı durum söz konusudur. Stadyum projesi UEFA standartlarına uygun olarak tasarlanıyor. Böyle büyük yatırımların projelerini yurt dışında çizdirmek zorunda kalıyoruz. Her şeyin en iyisini, en güzelini, en az malzeme ile en uygun fiyata yaptırmak zorundayız. Çünkü Bursa her şeyin en iyisine layık” diye konuştu.

“Cumhuriyet Caddesi’ne nostaljik tramvay”

Tramvayla ilgili çalışmaların da hızla devam ettiğini hatırlatan Başkan Altepe, “Bursalıların tramvaya alışması için Cumhuriyet Caddesi’ni trafiğe kapatarak nostaljik tramvayı burada hayata geçireceğiz. Tatarlar Köprüsü’nden başlayarak Cumhuriyet Caddesi’nden Zafer Plaza’ya kadar ulaşılacak. Öte yandan Heykel – Santral Garaj tramvay hattı ile ilgili proje ve etüt çalışmaları da devam ediyor. Heykel – Garaj hattını ise kendi vagonlarımızla işletmek istiyoruz. Bu ve bunu gibi birçok çalışma ile Bursa’nın çehresi değişecek” dedi.

“Tarihi miras 240 proje ile ayağa kalkıyor”

Başkan Altepe, tarihi mirasın korunmasına yönelik çalışmaların da devam ettiğini belirterek, bugüne kadar 240’ın üzerinde projenin başlatıldığını dile getirdi. Kent merkezinin her köşesinin elden geçirilerek güzelleştirilmesi için de çalıştıklarını anlatan Başkan Altepe, Haşim İşcan Caddesi ile Cumhuriyet Caddesi arasındaki Reyhan Semti’nin tamamını ayağa kaldırmak için çalışmaların başlatıldığını söyledi. Altepe, ayrıca Sıcaksu (Tabakhaneler) bölgesinin düzenlenerek cazibe merkezi haline getirilmesi için de gerek mülk sahipleri gerekse teknik k????????????????????????’?’???????????????????????? ??  &D                   !#%&&((*,adrolarla çalışma ve görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

“Bursa’nın vizyonunu kent ve ülke dışına taşıyoruz”

“Bu dönem Bursa’nın rantının Bursa’yı kalması bizim en büyük hedefimiz” diyen Başkan Altepe, hazırlanan projelerin sırasıyla aksamadan sürdüğünü kaydetti. Yatırımların hemen hepsinin belediye öz kaynaklarıyla yapıldığına işaret eden Başkan Altepe, “Yalnızca Bursa’da değil, Muş, Mardin, Ağrı, Ardahan ve Bingöl doğu illeri ile Balkanlar’da da çalışmalar yapıyoruz. Bursa’nın vizyonu kent ve ülke dışına taşıyoruz. Bizim doğudaki illere yarım günlüğüne gitmek oralara çok şey kazandırıyor” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, vizyon projelerle çehresini değiştirirken, Bursa’yı Türkiye’nin ve dünyanın konuştuğu bir kent haline getirmek için çabaladıklarını anlattı.

Tarih: 25.12.2009 | Okunma sayısı:4365

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir