Haberler

Font Boyutu

Başkan Altepe: “Bursa kırsal kalkınmada da öncü olacak”

10 KASIM 2015

BASIN BÜLTENİ

Başkan Altepe: “Bursa kırsal kalkınmada da öncü olacak”
- Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma projeleri kapsamında Mustafakemalpaşa’da yapımı tamamlanan ‘Ovaazatlı Biber, Sebze ve Meyve Kurutma Tesisi’, törenle hizmete açıldı.
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Ovaazatlı Biber Kurutma Tesisi’, bölgeye değer katacak” dedi.
- Başkan Altepe: “Kırsal kalkınmada da Bursa öncü olsun istiyoruz.”

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma projeleri kapsamında Mustafakemalpaşa’da yapımı tamamlanan ‘Ovaazatlı Biber, Sebze ve Meyve Kurutma Tesisi’, törenle hizmete açıldı.

Bursa’yı her alanda çağdaş bir geleceğe taşıyan Büyükşehir Belediyesi, sulama göletleri, çiftçiye ekipman desteği, kırsal yerleşim alanlarına hizmet binaları ve ürün toplama merkezleri ile 17 ilçede başlatılan kırsal kalkınma hamlesini sağlam adımlarla sürdürüyor. Bu kapsamda, Büyükşehir Belediyesi tarafından Mustafakemalpaşa İlçesi Ovaazatlı Mahallesi’ne kazandırılan biber kurutma tesisi de törenle hizmete açıldı.

“Üretici daha çok kazanacak”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, törende yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesi’nin üreticiye verdiği desteğe işaret ederek, “Ovaazatlı’da yapımına Özel İdare tarafından başlanan biber kurutma tesisini, yeni yasa ile Özel İdare’nin kapatılmasının ardından Büyükşehir Belediyesi olarak biz tamamladık. Yoğun bir çalışmayla tesisin eksiklerini tamamladık. Üreticilerimizin ürünlerini taze olarak kısa vadede pazarlamanın yanında artık kurutup, ambalajlayarak daha uzun vadede dünya pazarlarına sunma imkanı bulacak. Bu bölgede biber üretimi yoğun olduğu için biber kurutma ön planda olsa da bu tesis sayesinde kurutmaya elverişli tüm ürünler kurutulacak. Ürünün yeni pazarlara açılmasıyla birlikte çiftçimiz daha çok kazanacak. Ovaazatlı’ya kazandırdığımız bu tesis, bölgeye değer katacak” diye konuştu.
Başkan Altepe, kırsal kesimden göçün önlenmesini önemsediklerini vurgulayarak, “Büyükşehir Belediyesi olarak yetkilerimizi en iyi şekilde değerlendiriyoruz. Bütünşehir uygulaması ile de tüm ilçelerde çalışmalarımız sürüyor. Tüccara itibar, devlete istikrar lazım… Bursa, üreten ve kalkınan bir şehir, her alanda gelişme var. Kırsal kalkınmada da Bursa öncü olsun istiyoruz” dedi.

Tarihi gün
Mustafakemalpaşa Belediyesi Başkanvekili Mehmet Atılgan da Bursa’yı marka kent noktasına taşıyan Başkan Altepe’ye teşekkür ederek, Ovaazatlı’da tarihi bir gün yaşandığını söyledi. Atılgan, tesisin, bölgenin istihdamına katkı sağlayacağına inandığını belirtti. Ovaazatlı Mahallesi Muhtarı Alaattin Ata da hizmetlerinden dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi bürokratlarıyla birlikte kurdele keserek açılışını gerçekleştirdiği tesiste incelemelerde bulundu. Başkan Altepe, Ovaazatlı’da vatandaşların da yoğun ilgisiyle karşılanırken Mustafakemalpaşalılarla sohbet edip sıkıntılarını da dinledi.
Ovaazatlı biber kurutma tesisindeki çalışmalar kapsamında, mevcut 1450 metrekarelik fabrikanın zemin epoksi ile kaplaması yapıldı, fabrika etrafı çevre betonarme duvarları düzenlendi ve yaklaşık 5000 metrekarelik alan sert zeminle kaplandı. Mevcut 250 metrekarelik fabrika yanındaki eski yapının çatısı ile tüm ince işlerin yapımı da gerçekleşti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 10.11.2015 | Okunma sayısı:5146

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu