Haberler

BAŞBAKAN ERDOĞAN, BURSA MARKALI TRAMVAYI İNCELEDİ

Font Boyutu

6 HAZİRAN 2010

BASIN BÜLTENİ

BAŞBAKAN ERDOĞAN, BURSA MARKALI TRAMVAYI İNCELEDİ
- BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN HAZIRLADIĞI PROJELER DOĞRULTUSUNDA TASARLANAN TRAMVAYLARIN ÜRETİM ATÖLYELERİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU.
- DURMAZLAR MAKİNE FABRİKASI’NDAKİ ÜRETİM SAHASINI GEZEN BAŞBAKAN ERDOĞAN YETKİLİLERDEN TRAMVAYIN ÜRETİMİ İLE İLGİLİ TEKNİK BİLGİLER ALDI VE PROJEYİ HAZIRLAYARAK ÜRETİME SUNANLARI BAŞARILARINDAN DOLAYI TEBRİK ETTİ.

BURSA – Bursa’da Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Atatürk Kongre Merkezi ile birlikte çeşitli yatırımları hizmete açan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı projeler doğrultusunda tasarlanan tramvayların üretim atölyelerinde incelemelerde bulundu.

Başbakan Erdoğan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe öncülüğünde Bursa’da başlatılan ve Durmazlar Makine tarafından üretilen yerli tramvay vagonunu üretim sahasında inceledi. Başbakan Erdoğan, kendi kullandığı mini araçla Durmazlar Makine üretim tesislerine geldi. Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Taha Aydın’dan tramvay üretimi ile ilgili teknik bilgiler alan Başbakan Erdoğan, Bursa’da üretimi yapılan yerli tramvay çalışmalarını başarılı bulduğunu söyledi.

“Başbakan Erdoğan çalışmalarımızı başarılı buldu”
Başbakan Erdoğan’ın inceleme gezisini değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, “Başbakanımız, Bursa’da bu yıl üretimine başlanan tramvay imalatı çalışmalarını, İstanbul’da belediye başkanlığı döneminde yaptıkları tramvay çalışmalarına benzetti. Bu çalışmaların teknik detaylarıyla ilgili bilgi alışverişinde bulunduğumuz Başbakan Erdoğan’a, bu yıl ilk olarak 12 vagon, gelecek yıl 22 ve daha sonra da 50 adet yerli vagon üretimi yapmayı amaçladığımızı söyledik. Kendisi çalışmamızı başarılı bulduğunu belirtti” diye konuştu.
Başbakan Erdoğan’ın bu vagonları en kısa zamanda Türkiye’nin diğer şehirlerinde de görmek istediğini dile getiren Başkan Altepe, “Başbakanımızdan aldığımız destekle Bursa’yı otomotivden sonra tramvay ve vagon üretim merkezi haline getireceğiz. Bursa’da bunun için yeterli altyapı ve teknoloji var. Önce Bursa’da kullanacağımız tramvayları daha sonra Türkiye’nin diğer kentlerine de pazarlamayı hedefliyoruz” dedi.

Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatma Durmaz Yılbirlik de üretim tesislerini gezen Başbakan Erdoğan’a çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Daha sonra da Durmazlar Makine çalışanlarıyla bir araya gelen Başbakan Erdoğan, kendisine verilen Bursaspor atkısını takarak, Bursaspor’a verdiği desteği gözler önüne serdi. Durmazlar Makine personeli, Başbakan Erdoğan’a tezahürat ederek, sevgi gösterisinde bulundu.
Başbakan Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Devlet Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar’ın da aralarında bulunduğu heyetle üretilen Bursa markalı ilk vagonun önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.
Durmazlar Makine bünyesinde üretimi devam eden tramvay, 72 oturan ve 205 ayakta yolcu olmak üzere 277 yolcu kapasiteli, 5 kabinli çelik kasa, 4 mafsallı esnek tip, renkli cam, alev korumalı kompozit kaplamalı klimalı olarak üretiliyor. Tramvayın ilk vagonu Kasım ayı sonunda Adapazarı‘ndaki test raylarında teste alınacak. Ayrıca tasarım ve analizleri Uluslararası Demiryolları Birliği (UİC-EN) standartlarına uygun olarak yapılan Bursa tramvayının TIP (Homoglasyon) belgesi aldıktan sonra çalışmaya başlayabileceği bildirildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 06.06.2010 | Okunma sayısı:20729

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu