Haberler

Başarılı çiftçilere sertifika

Font Boyutu

28 EYLÜL 2017

BASIN BÜLTENİ

BAŞARILI ÇİFTÇİLERE SERTİFİKA
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DÜZENLEDİĞİ ‘İYİ TARIM UYGULAMALARI’ EĞİTİMİNE KATILAN ÇİFTÇİLERE SERTİFİKALARI TÖRENLE VERİLDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kırsalın göç vermemesi, yerli üretimin artması ve ürünlerin dünya pazarlarında yer alabilmesi için çalışmaları sürdürdüklerini, çiftçinin eğitimine önem verdiklerini belirtti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, tüm sektörlerde olduğu gibi tarım sektöründe çalışan vatandaşların da refah seviyesinin artması, ürünlerinin dünya pazarlarında yer alabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda yapılan ‘İyi tarım uygulamaları’ eğitimlerine katılan çiftçilere sertifikaları Uluslararası Gıda Kongresi kapsamında düzenlenen törenle verildi. Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ndeki (Merinos AKKM) törene, Vali İzzettin Küçük, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ve çiftçiler katıldı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, her alanda gelişen Bursa’nın ve Türkiye’nin gıda alanında da yaptığı çalışmalarla güzel noktaya geldiğini söyledi.

Yüksek katma değerli üretim
Yerel yönetimlerin artık tüm sektörlerde olduğu gibi gıda ve tarımda da yer aldığını belirten Başkan Altepe, “Özellikle yerli üretimin artması, yüksek katma değerli ürünlerin üretilmesi konusunda öncülük yapıyoruz. Tüm sektörlere olduğu gibi tarım ve gıda alanına öncelik veriyoruz. Verimli toprakları, çalışkan insanları olan Bursa’da şeftali, incir, armut, sofralık zeytin gibi ürünleriyle dünya pazarlarına hitap ediyoruz. Bizler de üretimin, verimin ve kalitenin artması, dünya pazarlarının beklentisinin karşılanması noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Başarılı çiftçilere sertifika
Bursa olarak örnek adımlar attıklarını anlatan Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın ve tarım şirketinin Türkiye’de bir ilk olduğunu aktardı. Amaçlarının üreticiye daha fazla kazandırmak olduğunu söyleyen Altepe, “Çiftçilerimizin ürünlerinin dünya pazarlarında yer bulmasını istiyoruz. Bu sayede refah seviyesinin de artmasını arzuluyoruz. Kırsalın göç vermemesini istiyoruz. Bu alanda yapılan çalışmalarla Bursa öncü ve örnek şehir seçildi. Çalışmalar Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirildi. Amacımız bunları daha iyiye taşımak. Bunun için de köylü ve çiftçilerimizin eğitimine önem veriyoruz. ‘İyi tarım uygulamaları’ dediğimiz eğitimlerde standardın ve kalitenin önemi anlatıldı. Üretimlerini tamamlayan vatandaşlarımıza sertifikalarını veriyoruz” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 28.09.2017 | Okunma sayısı:1873

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu