Haberler

Balkanlarla ticaret Bursa’dan gelişiyor

Font Boyutu

 07 ŞUBAT 2014

BASIN BÜLTENİ

BALKANLARLA TİCARET BURSA’DAN GELİŞİYOR
- RUMELİSİAD’IN, EKONOMİ BAKANLIĞI’NIN PARTNERLİĞİNDE, BAŞBAKANLIK, BAŞBAKANLIK YURTDIŞI TÜRKLER VE AKRABA TOPLULUKLARI BAŞKANLIĞI VE BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DESTEKLERİYLE BU YIL İKİNCİSİNİ DÜZENLEDİĞİ ‘ULUSLARARASI BALKAN EKONOMİ ZİRVESİ’, MERİNOS AKKM’DE BAŞLADI.
- BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ; “TÜRKİYE HEM YABANCI, HEM DE YERLİ YATIRIMCILARIN YÜKSELEN BİR YILDIZ OLARAK GÖRDÜĞÜ ÜLKE OLMAYA DEVAM EDECEK. BİZE GÜVENİN”
- BAŞKAN RECEP ALTEPE; “HER ZAMAN BALKANLARIN YANINDA OLDUĞUMUZU, TÜRKİYE’NİN VE BURSA’NIN DOSTLARI OLDUĞUNU, SADECE KATKI KOYMA İÇİN GELDİĞİNİ GÖSTERMEK İSTİYORUZ”

BURSA – Rumelili Yönetici İş Adamı ve Sanayiciler Derneği (RUMELİSİAD) tarafından Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen ‘2. Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi’, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın katılımıyla başladı.

RUMELİSİAD’ın, Ekonomi Bakanlığı’nın partnerliğinde, Başbakanlık, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı ve Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle bu yıl ikincisini düzenlediği ‘Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi’, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Orhangazi Salonu’nda başladı. Zirveye, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yunanistan Milletvekili Ahmet Hacıosman, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Makedonya Ekonomi Bakanı Valon Saracini, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Başbakan Yardımcısı Edita Tahiri, Rumelisiad Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kırcı, UİB Başkanı Orhan Gençoğlu, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, 12 Balkan ülkesinin devlet bakanları, dış ticaret müsteşarları, ekonomi oda bakanları, Balkan ve Türk sanayici ve iş adamları ve yöneticileri katıldı.

“Bursa Balkanlarda önemli misyon üstlendi”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu yıl ikincisi düzenlenen Balkan Ekonomi Zirvesi’nin dost ve kardeş Balkan ülkelerinin sosyal kültürel gelişmelerinin yanında ekonomik ve ticari gelişmelerine de katkı sunacağını söyledi. Zirvenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Altepe, Bursa’nın özellikli, üreten, tarihi İpek ve Baharat yollarının üzerindeki önemli bir şehir olduğunu ifade eden Altepe, “Bursa, bir tarım şehri, tarih şehri, spor şehri, turizm şehri ve sanayi şehridir. Bursa önemli bir üretim merkezidir. Bu özelliklerinin yanında Balkan şehridir. Yaşayanlarının önemli bir kesimi Balkan göçmenidir. Balkanlarla Türkiye arasında köprü görevi de Bursa’ya düşüyor. Bursa’da bunu 10 yıldır en güzel şekilde yapıyor. Merkezi hükümetin yaptığı çalışmaların yanında Bursa olarak Balkanlardaki her türlü faaliyette yer alıyoruz. Çünkü Balkanlarda yaşayan evladı fatihanların neredeyse hepsinin Bursa’da akrabaları var. Bu noktada Bursa Balkanlarda önemli misyon üstlendi” dedi.

Bu bakış açısıyla yola çıkarak ilk günden itibaren Balkanlarda yoğun ilişkiler kurduklarını hatırlatan Altepe, soğumuş ilişkilerin Bursa’nın hamlesiyle tekrar düzeldiğini dile getirdi. Şenliklerde, anma törenlerinde, sünnet cemiyetlerinde, aşure törenlerinde, kandillerde, panayırlarda, sportif ve folklor faaliyetlerinde her zaman insanların yanında olduklarını anlatan Altepe, “6 asrı aşan süredir, İstanbul’un fethinden 64 yıl önce Balkanlarda kardeş olduk. Yüzyıllarca aynı kaderi paylaştık. Beraber ağladık, beraber güldük. Bugünden sonra her zaman Balkanların yanında olduğumuzu, Türkiye’nin ve Bursa’nın dostları olduğunu, sadece katkı koyma için geldiğini göstermek istiyoruz. Çalışmalarımız geniş kapsamlı olarak sürüyor. Ancak oranın ve Türkiye’nin işbirliklerinin artmasına ihtiyacı var. Beraber üretebilir hale gelmeliyiz. Balkanlar kendi ayakları üzerinde durabilmelidir. Bölge bu sayede barış ve huzur bölgesi olmalıdır. Bunlar da ancak ortak üretime bağlıdır. Balkanlar çok din, dil, kültür olmasından dolayı stratejik bölgedir. Buraların, gerçek dostu Türkiye ile beraber çalışmalı, güçlü ortaklıklar kurmalıdır. Oralarda Türk firmalarını görünce gurur duyuyoruz. Bunların artmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.
İlk zirvenin ardından önemli ortaklıkların oluştuğunu, her toplantının güç kattığını söyleyen Altepe, ikinci zirvenin de faydalı sonuçlar vermesini temenni etti.

“Ticari fırsatlar ve büyüme rakamlarıyla yükseliş sürecek”
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise, barış ve huzuru arayanlar olarak ekonomik bütünleşmeyi ve ilişkileri bu amaca vesile yapıp Balkanların eski ihtişamlı günlerine dönmesi için çaba sarf ettiklerini belirtti. Tarihten gelen bağlılık ve yaşama kültürünün belli dönemlerde fetret devri yaşasa da artık parlak bir geleceğe doğru ilerlediğini anlatan Arınç, kendilerine düşen görevin coğrafyalarını yeniden keşfetmek ve Balkanları yeniden cazibe merkezi haline getirmek olduğunu aktardı. Türkiye’nin Balkanları sadece tarihi bağlar, soydaşlık ve coğrafi komşuluk perspektifinden değil, ekonomik ilişkilerle bütünleşen stratejik bir paydaş ve ortak olarak gördüğünü anlatan Arınç, “2011 yılında bölgesel işbirliği ve rekabet stratejisi uygulamaya konuldu ve Balkanlara yönelik daha sistemli istikrarlı ve uzun vadeli bir yaklaşım geliştirildi. 2002 yılında 3.5 milyar dolar olan Türkiye´nin bölge ülkeleriyle ticaret hacmi 2012 yılında 18.2 milyar dolara erişti. 2002 yılında Balkanların dış ticaretteki payı yüzde 3,6 iken 2012 yılında yüzde 4,7 oldu. Yakın gelecekte ticari fırsatlar ve büyüme rakamlarıyla yükselişin süreceğini tahmin ediyorum” dedi.
Türkiye’nin başarılı açılım politikalarıyla Euro bölgesindeki ekonomik düşüşü alternatif pazarlarla ikame ettiğini dile getiren Arınç, şimdi de Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde yaşanan siyasi gelişmelerin olumsuz etkilerini, Balkanlara ve Euro bölgesindeki fırsatlarla ikame edeceklerini vurguladı. Arınç, Balkan ülkeleriyle 2002 yılında 1.9 milyar dolar olan ihracat hacmini 10 yıl sonra yaklaşık dört katlık bir artışla 7.7 milyar dolara ulaştırdıklarını aktardı. Arınç şunları söyledi;
“Aynı şekilde 2002 yılında Balkan ülkelerinden Türkiye´ye olan ithalat bir buçuk milyar dolar seviyesindeyken bu rakam 2012 yılında yedi katlık bir artışla 10.5 milyar doları buldu. Bu rakamlar elbette yeterli değil. Ancak 10 yıllık zaman zarfından bölgesinde yaşanan ekonomik ve siyasi kriziler dikkate alındığında 4 katlık artışla ve her yıl artan rakamlar bizlerin geleceğe umutla bakmasını sağlıyor. Siyasetin iyi bir seyir içinde olması ve istikrar göstermesiyle ekonomide yükselişler yaşanıyor. Siyaset ve ekonomi, bir ülkenin gücünün en önemli göstergesidir”.

“Kaptan iyi olunca dalganın boyutunun da bir önemi kalmıyor”
"Ekonomiyi öyle iyi bir noktaya taşırsınız ki siyasetteki kıpırdamalar ekonomiyi sarsmaz” diyen Arınç, bir benzetme yaparak 6 şiddetindeki depreme dayanıklı bina yapıldığında 6 şiddetini geçen depremlerin binayı yıkacağını, 8 şiddetine dayanıklı binaların da yapılabileceğini ifade etti. Arınç, “Türkiye´nin ekonomisi 2002 yılında 5 şiddetinde artçı sayılabilecek siyasi depremlerde de yıkılıyor görüntüsünden bugün 8 şiddetindeki depreme karşı siyasi depremlere dayanıklı daha güçlü bir konuma gelmiştir. Türkiye’de son 10 yılda siyaset o kadar iyi bir ekonomi sağladı ki çalkalanmalar, fırtınalar artık ekonomi gemisinin rotasını değiştiremiyor. Kaptan iyi olunca dalganın boyutunun da bir önemi kalmıyor" diye konuştu.
Siyasetin itibarına yapılan yatırımlar sayesinde milletin karşısına dimdik ve gururla çıktıklarını anlatan Arınç, milletin istikbali için yaşayan siyasetçiler oldukça ülkenin hiçbir zaman geriye gitmeyeceğini belirtti. Arınç, Türkiye´yi 11 yıldır bu düşüncelerle yönettiklerini, zihinlerinde ve kalplerinde ülkemizde ve bölgede mağdur ve mazlum halklarının haklarını savunmaktan başka bir düşünce olmadığını dile getirdi. Arınç, Türkiye’nin hem yabancı, hem de yerli yatırımcıların yükselen bir yıldız olarak gördüğü ülke olmaya devam edeceğini aktararak, “Bize güvenin’ dedi.

Bursa´nın İstanbul´dan sonra en fazla ihracat yapan şehir olduğuna değinen Arınç, geçen ay rekor kıran dış satım rakamlarına, Bursa´nın 975 milyon dolar gibi bir ihracat hacmiyle katkıda bulunduğuna dikkati çekti. Arınç, Bursa ekonomisinin, bu rakamın artırılması adına yüksek teknoloji ve kalite ürünlere yöneldiğini bildirdi. Hem sağlık kompleksi hem de otomotiv sektöründeki büyük yatırımlarla tekstil sektöründeki avantajları lehine çeviren Bursa´nın kapılarının, Balkanlar´a, Avrupa´ya ve tüm dünyaya açık olduğunu kaydeden Arınç, "Türkiye İhracatçılar Meclisinin 2014 ocak ayı verilerine göre, Bursa tam 160 farklı ülkeye ihracat yaptı. BM’ye 192 üye ülke varsa Bursa bunların 160´ına ihracat yapıyor. Bu ülkeler arasında daha önce Bursa´dan ihracat yapılmayan tam 22 ülke var. Fransız Polinezyası, Karadağ, Mali, Filistin, Ruanda, Seyşel Adaları, Somali, Surinam, Venezuela, Zambia bu ülkelerden bazılarıdır. İsmini bile duymadığımız, ülkemizden kilometrelerce uzak coğrafyalara Bursa olarak ürün satıyoruz ve ticari ilişki kuruyoruz. İşte bu sebeptendir ki Bursa ile gurur duyuyor ve güveniyoruz."

Vali Münir Karaloğlu ise, birlikte yükselmek, birlikte kalkınmak ve birlikte iş yapmak için Bursa´da bir araya geldiklerini söyledi. Karaloğlu, Bursa´dan Balkanlara, Balkanlardan da Bursa´ya yeni kapıların açılacağını belirtti. 
Rumelisiad Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa kırcı ise, iki yıl önce Balkanları bir araya getirmek için yola çıktıklarını ifade etti. Balkanlarda yatırım yapacak olanlara yol gösterecek adımları atmak istediklerine değinen Kırcı, zirvenin ülkeleri ekonomik olarak birleştirmek için düzenlendiğini hatırlattı. Ülkelerin ekonomik refahı için birlikte hareket etmeleri gerektiğini anlatan Kırcı, Balkan Ekonomi Zirvesi´nde Balkan ülkeleri arasında köprüler oluşturup ekonomik iş birlikleri artıracaklarını söyledi.

UİB Başkanı Orhan Gençoğlu da, Balkan izlerinin hakim olduğu şehirlerin başında Bursa´nın geldiğini ifade etti. Türkiye´nin Detroit’i olan Bursa´nın en büyük ikinci ihracatçı şehri olduğunu kaydeden Gençoğlu, Bursa’nın ülke ekonomisine sağladığı katma değer açısından da 4. sırada olduğunu vurguladı. UİB’in 2014 yılı ihracat hedefinin 25 milyar dolar olarak belirlediği hatırlatan Gençoğlu, Balkan ülkelerine 2013 yılında 1.7 milyar dolar ihracat yaptıklarını söyledi.
BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk ise, ülke olarak 2014 yılında ihracatın yüzde 10´unu Balkan ülkelerine yapmayı hedeflediklerini anlatarak, BTSO’nun her türlü iş birliğine öncülük etmeye hazır olduğunu belirtti.

“Bizler Balkanlar´da yaşarız, fakat dualarımız sizlerdir”
Kosova Başbakan Yardımcısı Edita Tahiri, Bursa´da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Bursa´nın Türkiye ve Balkan ülkeleri arasındaki ekonomik ilişkilerin artmasında büyük rol oynadığını belirten Tahiri, “Kosova ve Türkiye arasındaki ilişkiler daha iyi olmalıdır. Aslında siyaset ve iş dünyası ile sivil toplumu bir araya getiren bu zirveler, çok önemli. Bu faaliyetler ilişkileri daha da artırır. Kosova, 105 devlet tarafından tanındı. Ülkemiz doğal kaynaklar açısından zengin bir ülke. Ülkemizde önemli bir potansiyel var. Genç bir nüfusa sahibiz. Bu yüzden Türk işadamlarını ülkemize yatırım yapmaya bekliyoruz. Bizim kalplerimiz birlikte atıyor. İlişkilerimizi daha da güçlendirmeliyiz" dedi.
Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir ise, anavatanı olarak gördüğü Türkiye´yi canından çok sevdiğini kaydederek, "Bizler Balkanlar´da yaşarız, fakat dualarımız sizlerdir. Allah sizlere ve anavatanımız Türkiye cumhuriyetine zeval vermesin. Benim vatanım Makedonya´dır. Ana vatanımızı canımdan daha fazla severiz. Gözlerimiz her zaman Ankara´dadır, İstanbul´dadır, Türkiye´dedir. Bugün ülkemiz dış yatırımlara çok açık çek vermektedir. Serbest bölgelerimizde yatırım yaparsanız, hükümetimiz sizden 10 yıl vergi almıyor. Ülkemizde sıfır gümrükle mallarınızı Avrupa´ya ihracat edersiniz. Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen yatırımcılar maalesef istediğimiz seviyede değil. Şu anda yatırım rakamı 500 milyon dolardır. Balkanlar, Türkiye için Avrupa’nın kapısıdır. Ülkeler artık savaşla değil, ekonomiyle alınıyor. Bizlere balık pişirmeyi değil, balık avlamayı öğretin" diye konuştu.
Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da, Türkiye´nin güçlü bir devlet olduğunu kaydederek, Türk iş adamlarını Balkan ülkelerine daha fazla yatırım yapmaya davet etti.
Bursa ile kendisinin akrabalık bağlarının olduğunu anlatan Makedonya Ekonomi Bakanı Valon Saracini, tarihte her zaman yan yana olan iki ülkenin ilişkilerinin de gelişeceğine inandığını söyledi.
Yunanistan Parlamentosu Milletvekili Ahmet Hacıosmanoğlu ise, Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlü bir devlet olduğunu hatırlatarak, “"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ı parlamento üyeleri ile birlikte ziyarete gittiğimizde Yunanistan´da kriz vardı. Başbakan Erdoğan, bizimle ilk konuştuğunda ´Biz Yunanistan´a nasıl yardım ederiz´ demişti. Bunu dönemin Yunanistan Başbakanına ilettim. ´İşte bakın Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı bize nasıl yaklaştığını buyurun´ dedik. Türkiye bu gücünü bu organizasyonlarla Balkanlar´a ulaşacaktır. Balkanlar huzur görecektir. Rabbim bu ülkeye zeval vermesin, Yolunuz açık olsun" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, zirvenin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek plaket verdi.
Programın ´Balkanlarda mevcut yatırım ortamı´ başlıklı oturumunda Kuzey Yunanistan Ticaret Odası Başkanı Jan Apikyan, Kosova Ekonomi Bakan Yardımcısı Cüneyt Ustaibo, Bulgar Türk İş Adamları Derneği Başkanı Vasif Emre Bilginer, Makedonya Türk Ticaret Odası Başkanı Eyüp Kahveci, Karadağ Ticaret Odası Başkanı Velimir Mijuskoviç, Sırbistan Novisad Belediye Başkan Yardımcısı Dragan Smarcıc ve Priştine Belediye Başkanı Dardan Sejdiu´nun konuşma yaptı.

Öte yandan zirveden önce Merinos AKKM Hüdavendigar Salonu’nda yapılan ikili görüşmelerde 200´e yakın firma ve 300 iş adamı bir araya gelerek yatırım olanaklarını görüştü.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 07.02.2014 | Okunma sayısı:3606

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir