Haberler

Balkanlarla gençlik köprüsü kuruluyor

Font Boyutu

 13 EYLÜL 2017

BASIN BÜLTENİ

BALKANLARLA GENÇLİK KÖPRÜSÜ KURULUYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ÖZELLİKLE SON 8 YILDIR BALKAN ÜLKELERİNDE ECDAT EMANETLERİNİN AYAĞA KALDIRILMASINDAN ORTAK KÜLTÜRÜN YAŞATILMASINA KADAR HER ALANDA YAPTIĞI FAALİYETLERE ŞİMDİ DE BALKAN GENÇLİK OYUNLARI FESTİVALİ EKLENİYOR.
- BALKAN GENÇLİK OYUNLARI FESTİVALİ; BAŞBAKANLIK, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, YURT DIŞI TÜRK VE AKRABA TOPLULUKLARI DAİRE BAŞKANLIĞI, TİKA, GENÇLİK KULÜPLERİ FEDERASYONU, GENÇLİK DERNEKLERİ VE BALKAN ÜLKELERİNDE YER ALAN DERNEKLERİN KATKILARIYLA DÜZENLENECEK.
- ORTAK KÜLTÜREL DEĞERLERİN YAŞATILMASI HEDEFİYLE EĞİTİM VE DİĞER ALANLARDA ORTAK PROJELERİN ÜRETİLECEĞİ FESTİVAL İLE SPORUN BİRLEŞTİRİCİ YANINDAN FAYDALANILARAK TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TÜM DİNAMİKLERİ İLE BALKAN GENÇLİĞİNE ORTAK BİR GELECEK İNŞA EDİLMESİ AMAÇLANIYOR.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’NIN TÜRKİYE İLE BALKANLAR ARASINDA ÖNEMLİ BİR KÖPRÜ VAZİFESİ GÖRDÜĞÜNÜ HATIRLATARAK, YAPILACAK GENÇLİK OYUNLARI FESTİVALİ’NİN ORTAK GELECEK OLUŞTURMA VE BİRLİKTE MÜCADELE ETME KÜLTÜRÜNE KATKI SAĞLAYACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle son 8 yıldır balkan ülkelerinde ecdat emanetlerinin ayağa kaldırılmasından ortak kültürün yaşatılmasına kadar her alanda yaptığı faaliyetlere şimdi de Balkan Gençlik Oyunları Festivali ekleniyor. Balkan Gençlik Oyunları Festivali; Başbakanlık, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yurt Dışı Türk ve Akraba Toplulukları Daire Başkanlığı, TİKA, Gençlik Kulüpleri Federasyonu, gençlik dernekleri ve Balkan ülkelerinde yer alan derneklerin katkılarıyla düzenlenecek.

Türk ve Balkan gençliğinin geleceğe en iyi şekilde hazırlanması hedefiyle projelendirilen Balkan Gençlik Oyunları Festivali’nin ilk toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de katılımıyla Dobruca Sosyal Tesisleri’nde yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya ile 35 okul müdürünün de katıldığı toplantıda Ekim ayında Makedonya ve Kosova’ya yapılacak ziyaretler ile 23 Nisan haftasında 10 balkan ülkesinden Bursa’ya gelecek çocuklarla ilgili programlar ele alındı. Başbakanlık, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yurt Dışı Türk ve Akraba Toplulukları Daire Başkanlığı, TİKA, Gençlik Kulüpleri Federasyonu, gençlik dernekleri ve Balkan ülkelerinde yer alan derneklerin katkılarıyla düzenlenecek Balkan Gençlik Oyunları Festivali’nin Türk ve Balkan gençlerinin geleceğinin inşası için önem taşıdığına vurgu yapıldı. Balkan ülkelerinde ortak dil Türkçe’nin kullanılmasına ortam hazırlanmasının amaçlandığı projede; ortak payda olan kültürel değerlerin tanıtılması ve yaşatılması, Balkan ülkelerinde yaşayan gençlerin sağlıklı koşullar altında örgütlenerek haklarının sorumluluklarının bilincine varmasını sağlamak, uluslararası mücadelede birlikte güçlü lobilerin oluşturulmasına katkı sağlamak hedefleniyor.

Emanete sahip çıkıyoruz
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, özellikle son 8 yılda Bursa’nın Türkiye ile Balkanlar arasında önemli bir köprü vazifesi gördüğünü hatırlatarak, yapılacak Gençlik Oyunları Festivali’nin ortak gelecek oluşturma ve birlikte mücadele etme kültürüne katkı sağlayacağını söyledi. Bugüne kadar tüm balkan coğrafyasında önemli yatırımları hayata geçirdiklerini dile getiren Başkan Altepe, “Ecdadımızın tüm izlerini ortaya çıkarıyoruz. Ecdat emaneti olan harap haldeki eserleri bir bir ayağa kaldırıyoruz. Bunun yanında sünnet, kandil, mevlit, aşure gibi ne tür etkinlik yapıyorsak tüm Balkan ülkelerinde de bu gelenekleri yaşatıyoruz. Biz ecdadımızın emanetine sahip çıkıyoruz. Bu festival de ecdadımızın emaneti olan genç kuşağın daha donanımlı hale gelmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 13.09.2017 | Okunma sayısı:2533

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir