Haberler

Balkanlar’da sünnet coşkusu

Font Boyutu

18 AĞUSTOS 2017

BASIN BÜLTENİ

BALKANLAR’DA SÜNNET COŞKUSU
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KATKILARIYLA MAKEDONYA, SIRBİSTAN, KARADAĞ, ARNAVUTLUK VE KOSOVA’DA DÜZENLENEN SÜNNET ŞÖLENLERİNDE TOPLAM BİN 735 ÇOCUK ERKEKLİĞE İLK ADIMINI ATTI.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk ve Kosova’da düzenlenen sünnet şölenlerinde toplam bin 735 çocuk erkekliğe ilk adımını attı.

Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmaları kapsamında Osmanlı coğrafyasında yer alan ülkelerdeki ecdat yadigârı eserleri bir bir ayağa kaldıran Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te bu yıl 12.’si gerçekleşen sünnet şöleni, Üsküp Kurşunlu Han’da yapıldı. Törene Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, El Hilal Yardımlaşma Teşkilatı Başkanı ve Makedonya Kültür Bakanlığı Müsteşarı Behicüddin Şehabi ile çok sayıda Üsküplü sünnet çocukları ve aileleri katıldı.

Üsküp’te 400 çocuğun erkekliğe ilk adımlarını attıkları sünnet şöleninde konuşan Türkiye´nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, dost ve kardeş ülke Makedonya´da çok ciddi bir etkinliğe imza atıldığını belirterek, başta Bursa Büyükşehir Belediyesi olmak üzere destek veren tüm kişi ve kurumlara teşekkür etti. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık da belediye olarak Makedonya´yı çok önemsediklerini ifade etti. Bursa´da yaşayan her iki aileden birinin Balkan kökenli olduğunu aktaran Karlık, "Bizim Makedonya ile Üsküp´teki kardeşlerimizle tarihi, kültürel bağlarımız var, akrabalık, komşuluk bağlarımız var. Bu ilişkilerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Dost ve kardeş Makedonya ile daha güzel ilişkiler kurma adına bu projelere imza atıyoruz" diye konuştu.
El Hilal Yardımlaşma Derneği Başkanı Behicuddin Şehabi de bu yıl 400 çocuğu sünnet ettirdiklerini belirterek, çocuklara geleneklere uygun olarak kıyafetler giydirdiklerini dile getirdi. Şehabi, kendilerine destek veren Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür etti. Törende Kur´an-ı Kerim okundu, halk oyunları gösterisi sunuldu. Sünnet olan çocuklara çeşitli hediyeler verildi.

Toplam 1735 çocuk
Balkan coğrafyasındaki sünnet organizasyonlarını her yıl daha da genişleten Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle bu yıl Makedonya Kırçova’da 135, Üsküp’te 400, Sırbistan’da 200, Karadağ’da 150, Arnavutluk’ta 200, Kosova Kline’de 500, Kosova İpek ve İstog bölgelerinde de 150 olmak üzere toplam 1735 çocuk erkekliğe ilk adımlarını attı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 18.08.2017 | Okunma sayısı:1343

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu