Haberler

BALKANLAR’DA ŞAMPİYONLUK COŞKUSU

Font Boyutu

20 MAYIS 2010

BASIN BÜLTENİ

BALKANLAR’DA ŞAMPİYONLUK COŞKUSU
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ‘CEBEL GÜNÜ’ TÖRENLERİNE KATILMAK İÇİN GİTTİĞİ BULGARİSTAN’DA BURSASPOR’UN ŞAMPİYONLUĞUNU KUTLAYAN TARAFTARLARIN MAYTAP VE MEŞALE GÖSTERİLERİYLE KARŞILANDI.
- BALKANLAR’DA YENİ YATIRIMLARIN MÜJDESİNİ VEREN BAŞKAN ALTEPE, BURSA VE TÜRKİYE OLARAK HER ZAMAN BAKANLARIN YANINDA OLDUKLARINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bulgaristan’daki Türk nüfusun kültürel değerlerinin yaşatılması amacıyla verilen mücadelenin anısına Cebel’de düzenlenen törenlere katıldı. Yeşil-beyaz forma giyerek Bursaspor’un şampiyonluğunu kutlayan taraftarların meşale ve maytap gösterileriyle karşılanan Başkan Altepe, Balkanlar’a yatırımlarının süreceğini söyledi.

Bulgaristan’daki Türk nüfusun kültürel değerlerinin yaşatılması amacıyla verilen mücadelenin anısına Cebel’de her yıl 19 Mayıs’ta düzenlenen ‘Cebel Günü’ etkinliklerine Başkan Altepe’nin yanı sıra Keles Belediye Başkanı Mustafa Bektaş, Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin Yıldırım, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altın, Bal-Göç Genel Başkanı Prof.Dr. Emir Balkan, Büyükşehir ve Yıldırım Belediye bürokratlarından oluşan kalabalık bir heyet katıldı.

“Biz bir bütünün parçalarıyız”
Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı Ahmet Doğan, Türkiye’den milletvekilleri, Bulgaristan’dan Cebel, Kırcaali, Mestanlı ve Eğridere Belediye Başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve dini liderlerin katıldığı töreni izleyen binlerce soydaşa seslenen Başkan Altepe, barış ve kardeşlik mesajları verdi. Başkan Altepe, “Biz bir bütünün parçalarıyız. Bizim hedefimiz sizin mutlu olmanız. Türkiye ve Bulgaristan dost iki ülke olarak burada barışı ve huzuru oluşturacak. Biz yerel yöneticilere de bu oluşumda büyük görevler düşüyor. Cebel gününü kutluyorum ve her zaman arkanızda olduğumuzu unutmamanızı istiyorum” dedi.
Törende söz alan diğer konuşmacılar da, Bulgaristan’daki Türk toplumunun yaşadığı sorunlara dikkat çekti ve bu sorunların aşılmasının iki toplumun dostluk ve kardeşliği ile aşılacağına vurgu yapıldı.
Şampiyonluk coşkusu
‘Cebel Günü’ kutlamalarına Bursaspor’un şampiyonluğu damgasını vurdu. Törende söz alan konuşmacılar, Bursaspor’un şampiyonluğunu kutlarken, tören alanının ortasına yerleştirilen devasa Bursaspor bayrağı da soydaşların hem Türkiye hem de Bursaspor ile olan bağları güçlü olduğunu ortaya koydu. Bursaspor’un futbol tarihinde yaptığı devrim, Türk nüfusunun yoğun olduğu Balkanlar’da da büyük bir sevgi ve coşku ile karşılandı. Başkan Altepe başkanlığındaki Bursa heyetini karşılayan gençler, meşale ve maytaplarla ortalığı şenlik alanına çevirdi. Bursaspor formaları giyen gençler, ellerinde Bursaspor flama ve bayraklarla, ‘Şampiyon Bursa’ sloganları attı. Gençlere kısa bir konuşma yapan Başkan Altepe de, başarının ardında yoğun bir disiplin ve çalışmanın bulunduğunu ifade etti. Bursaspor’un şampiyonluğunun Balkan topraklarında da olumlu etki bulmasının kendileri için büyük önem taşıdığını kaydeden Başkan Altepe, katkı koyan herkese teşekkür etti.
Cebel Günü kutlamaları çerçevesinde ziyaret edilen Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz, Mestanlı Belediye Başkanı Erdinç Hayrulla, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer ve Eğridere Belediye Başkanı Resmi Murat, Bursaspor atkısı takarak şampiyonluk heyecanına ortak oldu.
Hem ziyaret hem hizmet
Başkan Altepe, Türk nüfusunun yaşadığı bölgelere yönelik kültürel hizmetlerini de sürdürdü. Daha önce başlatılan çeşitli restorasyon ve inşaat faaliyetlerini yerinde inceleyen Başkan Altepe, yeni talepleri de dinledi. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Altepe, “Soydaşlarımızın yaşadığı bölgeleri kendi şehrimiz gibi görüyoruz. Kurduğumuz kardeşlik ilişkileri ile karşılıklı işbirliği imkanlarını araştırıyoruz. İnsanımıza, kültürümüze sahip çıkılması anlamında burada yapacağımız çok iş var” diye konuştu.
Başkan Altepe, başta TİKA ile birlikte hayata geçirilen Cebel Meydanı olmak üzere Balkanlar’da pek çok yeni yatırımı başlatacaklarının da müjdesini verdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 20.05.2010 | Okunma sayısı:10341

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu