Haberler

“BALKANLARA HİZMET ÖNCELİKLERİMİZ ARASINDA”

Font Boyutu

 26 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

“BALKANLARA HİZMET ÖNCELİKLERİMİZ ARASINDA”
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, HALEN ECDAT EMANETLERİNİN YOĞUN OLARAK BULUNDUĞU VE TÜRKİYE İLE AKRABALIK BAĞLARININ DEVAM ETTİĞİ BALKANLAR’A HİZMET GÖTÜRMENİN EN ÖNEMLİ ÖNCELİKLERİ ARASINDA OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, halen ecdat emanetlerinin yoğun olarak bulunduğu ve Türkiye ile akrabalık bağlarının devam ettiği Balkanlar’a hizmet götürmenin en önemli öncelikleri arasında olduğunu söyledi.

Kosova- Üsküp Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin 8. Olağan Genel Kurulu Ördekli Kültür Merkezi’nde yapıldı. Divan Başkanlığı’nı Kosova Fahri Konsolosu işadamı Fahrettin Gülener’in yaptığı genel kurula Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti milletvekilleri Bedrettin Yıldırım ve Hakan Çavuşoğlu, CHP milletvekili İlhan Demiröz ile siyasi parti temsilcileri ve dernek üyeleri katıldı.

Bize ait izleri ortaya çıkarıyoruz
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe genel kurul öncesi yaptığı konuşmada Balkanlar’da sürdürdükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Balkanlar’la uzun süre kopan irtibatı yeniden sağladıklarını hatırlatan Başkan Altepe, Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak 20’yi aşkın şantiyeyle bölgede hizmet verdiklerini söyledi. Tarihi eserlerin ayağa kaldırılmasının yanında toplu sünnet cemiyetlerinden kandil ve bayram kutlamalarına kadar Türkiye’de ne varsa Balkanlar’da da aynı faaliyetin olması için çaba harcadıklarını ifade eden Başkan Altepe, "Ecdadımızın orada bıraktığı ve zamana terk edilmiş eserlerin tekrar ayağa kaldırılması konusunda üzerimize düşeni yapıyoruz. Makedonya, Bosna-Hersek, Bulgaristan ve Kosova’da gece-gündüz demeden çalışıyoruz. Kurulan şantiyeler vasıtasıyla, bize ait tarihin izleri bir bir ortaya çıkarıyoruz. Ecdadımızın emanetlerinin bulunduğu ve akrabalık bağlarımız olan Balkanlar’a hizmet götürmek en önemli önceliklerimizden biri" diye konuştu.

Vatandaşlık sorunları çözülüyor
Dernek Başkanı Recep Gündüz’ün Türk vatandaşlığına geçişte yaşanan sorunlar ile transit geçişlerde Bulgaristan’ın vize uygulamasına bir çözüm bulunması yönündeki taleplerine üzerine kürsüye gelen AK Parti milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Türk vatandaşlığına geçiş noktasında bir sorun yaşanmadığını söyledi. Kendisinin de bu sorunları çok iyi bildiğini ve Türk vatandaşlığına geçmek için 5 yıl beklediğini dile getiren Çavuşoğlu, Türk vatandaşlığına geçiş noktasında yasal bir engeli bulunmayan herkesin vatandaşlığa geçebileceğini kaydetti.
AK Parti Milletvekili Bedrettin Yıldırım da iktidar partisi tarafından verilen sözlerin takipçisinin bizzat iktidarın kendisi olduğunu belirterek, AK Parti’nin söz verip de çözüm üretmediği hiçbir sorun bulunmadığını kaydetti.
CHP Milletvekili İlhan Demiröz ise Dernek Başkanı Recep Gündüz’ün dile getirdiği sorunların bizzat takipçisi olacaklarını vurguladı.
Konuşmaların ardından dernek yönetimi tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye Balkanlar’a yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür plaketi verildi. Derneğin faaliyetlerini yakından takip edip, okuyucularla paylayan gazeteciler de plaketle ödüllendirildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 26.01.2013 | Okunma sayısı:3362

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu